Elárasztanak minket? Két új házatlancsigafaj jelent meg Magyarországon!

Két új házatlancsigafaj jelent meg Magyarországon!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
hirdetes

Ha még nem volt elég a spanyol házatlancsiga kártétele, akkor tájékoztatok mindenkit, hogy két új házatlancsigafaj is tiszteletét tette Magyarországon, nézzük, mire számíthatunk a jövőben!

Új meztelencsigafajok jelentek meg

A National Geographic.hu weboldalon találtuk azokat az információkat, mely szerint az utóbbi fél évben két új, messzi földről származó meztelencsigafaj jelent meg Magyarországon. A kutatók egyelőre még nem tudják, hogy miként kerültek hazánkba ezek az állatok, valamint az is kérdéses még, hogy kell-e tartanunk attól, hogy elterjednek és károkat okoznak. 

A spanyol házatlancsiga is elég lenne bőven…

Hazánk területén eddig 26 házatlancsigafajról tudtunk, amik közül 10 faj kártevőként vált ismertté. A spanyol házatlancsiga (Arion vulgaris) az Ibériai-félszigetről származik, de néhány évtized elég volt számára, hogy egész Európában elterjedjen. Magyarországon 1985-ben jelent meg először, az azóta eltelt évek alatt az ország minden pontjára elért, és tömegesen tesz kárt a növényekben. Bosszantó tulajdonsága a spanyol házatlancsigának az, hogy a szúrós, büdös növényeken kívül minden zöldet lerágnak, májustól egészen az első fagyok beálltáig pusztítanak a mezőgazdasági területeken és a házikertekben egyaránt. 

hirdetes

Nem sokat tudunk a két új házatlancsigafajról

Az egyik új házatlancsigafaj a malaccsiga (Tandonia kusceri), a másik pedig a feketefejű házatlancsiga (Krynickillus melanocephalus). A malaccsigát a Budapesten található Farkasréti temetőben pillantották meg még tavasszal

Ezután viszont sorra érkeztek az észlelések, amiből kiderült, hogy a fővároson kívül is elterjedt fajról van szó, a legtöbb észlelés viszont Budapestről, urbánus környezetből érkezett, természetközeli élőhelyről eddig még nem került elő (ezt Páll-Gergely Barna, az ATK Növényvédelmi Intézet tudományos munkatársa mondta el a National Geographic.hu-nak).

hirdetes

A malaccsiga rózsaszínes külsejéről, és vaskosabb testéről kapta magyar elnevezését, eredetileg mediterrán elterjedésű faj, leginkább a Balkán-félszigeten él, de már betelepült Ukrajnába és az USA-ba, néhány évvel ezelőtt pedig Szlovákiában is jelezték jelenlétét. A következő oldalon mindent elmondunk a másik házatlancsigafajról, illetve az is kiderül, kell-e tartanunk tőlük vagy sem! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-03

Itt az almamoly következő generációja - küzdjünk most bio módszerekkel

Itt az almamoly kártevő következő generációja, így érdemes bio megoldásokkal védekezzünk a kártevő ellen, megőrizve az alma egészségét, a termés minőségét.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

homozigóta

olyan diploid (diploid sejt) vagy haploid (haploid sejt) egyed, amelynek génállománya a vizsgált... Tovább

padlós etetés

főleg a sertéstartásban alkalmazott, teljesen gépesíthető módszer. A takarmány a... Tovább

Tovább a lexikonra
Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Növényvédelem