Elárasztanak minket? Két új házatlancsigafaj jelent meg Magyarországon!

hirdetes

Két új házatlancsigafaj jelent meg Magyarországon!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Ha még nem volt elég a spanyol házatlancsiga kártétele, akkor tájékoztatok mindenkit, hogy két új házatlancsigafaj is tiszteletét tette Magyarországon, nézzük, mire számíthatunk a jövőben!

Új meztelencsigafajok jelentek meg

A National Geographic.hu weboldalon találtuk azokat az információkat, mely szerint az utóbbi fél évben két új, messzi földről származó meztelencsigafaj jelent meg Magyarországon. A kutatók egyelőre még nem tudják, hogy miként kerültek hazánkba ezek az állatok, valamint az is kérdéses még, hogy kell-e tartanunk attól, hogy elterjednek és károkat okoznak. 

A spanyol házatlancsiga is elég lenne bőven…

Hazánk területén eddig 26 házatlancsigafajról tudtunk, amik közül 10 faj kártevőként vált ismertté. A spanyol házatlancsiga (Arion vulgaris) az Ibériai-félszigetről származik, de néhány évtized elég volt számára, hogy egész Európában elterjedjen. Magyarországon 1985-ben jelent meg először, az azóta eltelt évek alatt az ország minden pontjára elért, és tömegesen tesz kárt a növényekben. Bosszantó tulajdonsága a spanyol házatlancsigának az, hogy a szúrós, büdös növényeken kívül minden zöldet lerágnak, májustól egészen az első fagyok beálltáig pusztítanak a mezőgazdasági területeken és a házikertekben egyaránt. 

hirdetes

Nem sokat tudunk a két új házatlancsigafajról

Az egyik új házatlancsigafaj a malaccsiga (Tandonia kusceri), a másik pedig a feketefejű házatlancsiga (Krynickillus melanocephalus). A malaccsigát a Budapesten található Farkasréti temetőben pillantották meg még tavasszal

Ezután viszont sorra érkeztek az észlelések, amiből kiderült, hogy a fővároson kívül is elterjedt fajról van szó, a legtöbb észlelés viszont Budapestről, urbánus környezetből érkezett, természetközeli élőhelyről eddig még nem került elő (ezt Páll-Gergely Barna, az ATK Növényvédelmi Intézet tudományos munkatársa mondta el a National Geographic.hu-nak).

hirdetes

A malaccsiga rózsaszínes külsejéről, és vaskosabb testéről kapta magyar elnevezését, eredetileg mediterrán elterjedésű faj, leginkább a Balkán-félszigeten él, de már betelepült Ukrajnába és az USA-ba, néhány évvel ezelőtt pedig Szlovákiában is jelezték jelenlétét. A következő oldalon mindent elmondunk a másik házatlancsigafajról, illetve az is kiderül, kell-e tartanunk tőlük vagy sem! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-11-30

Az évelők szaporítását most is elvégezhetjük!

Az évelő növények gondozása és szaporítása fontos lépése a kertfenntartásnak. A tőosztás, pedig épp olyan téli feladatok közé tartozik, mint a metszés, vagy a gyümölcsfa ültetés.

2023-11-28

5 kihagyhatatlan gőzgombóc a városban, amit neked is meg kell kóstolni!

Budapesten több olyan hely is akad, ahol a legfinomabb gőzgombóc változatokat kóstolhatjuk meg. Fedezzük fel együtt ezeket az izgalmas helyeket, és próbáljuk ki mindet!

2023-11-30

Így segít az ecet a növényeiden

Az ecet, amit általában tisztítószerként ismerünk, kiváló segítség lehet a növények egészséges növekedésének elősegítésében és más hasznos célokra is a növényeinkkel kapcsolatban.

2023-11-16

Készíts otthon tökéletes sült gesztenyét, úgy ahogyan az adventi árusok csinálják!

Az igazán finom sült gesztenye titka az alapanyagok frissességében rejlik. De még mire kell odafigyelned? Készíts sült gesztenyét az adventi árusok tippjeivel

2023-11-17

Tízezreket spórolhatsz, ha most ültetsz és nem várod ki a tavaszt!

Az őszi ültetés előnyeit vesszük sorra, amelyek a növények egészséges fejlődése mellett még jelentős költségmegtakarítást is hozhatnak a kertészek számára

2023-11-27

A pampafű téliesítése - így készítsd fel a pampafüvet télre

Ahhoz, hogy a pampafű hosszú éveken át gyönyörű maradjon, elengedhetetlen a megfelelő gondozás, különösen a téliesítés terén. Mutatjuk a téliesítés lépéseit!

2023-11-30

Ezt a fűszert teszem télen az orchideára, hogy rengeteg virágja maradjon

Ebben a cikkben megismerhetjük, hogyan segíthet a fokhagymás oldat az orchideák virágzásának serkentésében, és hogyan válik ez a növény egyedülálló hasznosságú kertészeti eszközzé.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

sallang

bőrből, ritkábban posztóból (v. a kettő kombinálásából) készült, a fogat tetszetősebbé... Tovább

üregi nyúl (Oryctolagus cuniculus)

a —>nyúlalakúak rendjének nyúlfélék családjába tartozó faj. A —>mezei nyúlnál... Tovább

Tovább a lexikonra
Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Növényvédelem