A tyúkok extrém körülmények közötti gondozása - forró nyár és hideg tél - problémákat okozhat. De a tavasz enyhébb napjai viszont olyan problémákat is hozhatnak, amelyekkel nekünk is óvatosnak kell lennünk. Íme öt dolog, amire figyelni kell, ha úgy érzed, hogy egyre melegebbek a nappalok.

1. Védd a tyúkokat a ragadozók ellen!
A ragadozók számára a tavasz mindenekelőtt az az időszak, amikor a kicsinyeiket felnevelni és gondozni kell. Ez azt jelenti, hogy nagyobb valószínűséggel jönnek táplálékot keresni. A baromfi pedig gyakran az étlap elején szerepel. A rókák arról híresek, hogy ebben az évszakban bátran vadásznak, még városi területeken is. A menyétcsalád tagjai most is szaporodnak. A kis emlősök, mint a nyérc és a nyest nem biztos, hogy táplálékért ölnek tyúkokat – hajlamosak szórakozásból ölni –, de élvezik a tojás fogyasztását. Amíg pedig tojást lopnak, nem haboznak megölni néhány tyúkot útközben.
Tehát a tavasz közeledtével az állomány gondozása során az első feladat, hogy megbizonyosodj arról, hogy a kutyád is éber (ha van) illetve a tyúkokhoz sem tud bejutni egy állat sem.
2. A tavasz a madártetű évszaka is
A melegebb idő és a hosszabb nappalok megkönnyíthetik a tyúkjaid gondozását. Kevesebbet kell aggódni azon, hogy fáznak-e, illetve könnyebben táplálkoznak, és a tojótyúkok ismét hozzák azokat a finom tojásokat. De nemkívánatos vendégeket is hozhat a tavasz: például madártetűt.
Ezek a csúnya kis poloskák még a legkeményebb telet is túlélik, és akkor kezdenek el komolyan szaporodni, ha az időjárás újra melegszik. Gyakran vadmadarak hozzák be őket, amelyek a tavasz eljövetelével a tyúkól körül ácsorognak, hogy gabonát és egyéb táplálékot találjanak. Hiszen ők is fiókáik felnevelését tervezik!
3. Óvakodj a tojótyúktól!
A tojótyúkok gondozása nem mindig egyszerű, főleg tavasszal – főleg, ha tojást is szeretnél látni tőle. A tyúk mindent megtesz, hogy elbújjon a világ elől, nem hajlandó enni vagy inni, és a fészekből való eltávolítására tett kísérletek olyan sziszegő rohamot eredményeznek, amilyet még soha nem láttál. Sok cikk szól arról, hogyan lehet "megtörni" egy tojótyúkot. Én személy szerint mindig igyekszem a lehető legkíméletesebben csinálni. Először csak eltávolítom alóla a tojásokat, és a lehető leggyakrabban gyűjtöm, hogy ne legyen lehetősége többet felhalmozni. Nem mindig működik – 24 tojáson ült már egy tyúkom!
4. Ne legyünk nyugodtak – figyeljünk a hidegre!
Manapság az időjárási minták kiszámíthatatlanok lehetnek. A langyos márciusi-áprilisi napot jégeső és hózápor követheti. Szóval légy éber. Ne feledd, hogy ha az időjárás hirtelen hidegre fordul, a te feladatod az lesz, hogy a tyúkok vízellátását fagymentesen tartsd, és az ól mentes legyen a huzattól. A csirkék azonban melegen tartják magukat – nem kell hőlámpát helyezni a helyükhöz. Tüzet okoznak, és még extrém körülmények között sem szükségesek.
5. Várd az apró lábak kopogását!
A kotlás és a keltetés most kezd igazán felgyorsulni. A termékenység tavasszal a csúcson van, és a tyúkok enyhébb éjszakákkal és melegebb időjárással újra teljes termelést érnek el. Sok ember számára (köztük én is) a kis sárga csibék csak egyet jelentenek: ideje kikelni! Azok az aranyos, bolyhos babák túlságosan elragadóak ahhoz, hogy bárki ellenálljon nekik, várd őket örömmel.