Különcök a mélyben

Víz alatti különcök

T.J.Lora
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Az óceánok, tengerek sötét mélységében hihetetlen kinézetű és életmódot folytató állatokkal találkozhatunk. Némelyikük elképesztően színes kinézetre tett szert, van, amelyik aranyos és egy szárazföldi emlősre hasonlít, s akad olyan is, amelyikkel talán rémálmunkban se szívesen futnánk össze.

Különc állatok.

Első bemutatkozóink, bár látszatra apró, vízi báránynak, sárkánynak vagy nyúlnak tűnhetnek, s a tengerbiológusokon kívül valószínűleg mindenki így is nevezi őket, valójában csigák. A kis fehér, szőrös nyuszinak tetsző jószág a Jorunna parva nevezetű tengeri csiga fajhoz tartozik. Japán és a Fülöp-szigetek alacsony hőmérsékletű vizeiben érzi jól magát. Mivel eléggé ismeretlen fajnak számít még, túl sokat nem tudunk róluk. Annyi bizonyos, hogy a kis fülecskéi nem hallószervként funkcionálnak, hanem kemoszenzoros érzékelőkként, melyekkel a víz kémiai összetételét vizsgálják. Léteznek többféle színben is, de a legelterjedtebb viseletük a fehér és a sárga.

 

A tengeri nyuszi mellett a tengeri bárány is felbukkant pár éve az interneten. Igen, ő szintén egy csigafajta, még pedig a Costasiella kuroshimae nevezetű puhatestű. Róla ugyancsak keveset tudunk. Ő is Japán, Indonézia és a Fülöp-szigetek környékén honos, ami viszont meglepő, hogy képes a növényekhez hasonlóan fotoszintetizálni. Mindezt az algáknak köszönheti, amelyekből nagymennyiséggel fogyaszt el. A belőlük származó fotoszintetizáláshoz szükséges anyagot, a kloroplasztiszt pedig beépíti a saját szervezetébe.  

A tengeri csigáknak számos fajtájuk van, de közülük a kedvencem, a tengeri kéksárkányként emlegetett Glaucus atlanticus. Ezek a szintén kistermetű, alig 3 cm-es, sok nyúlványú lények valamivel elterjedtebbek, mint előző társaik. Találkoztak vele már európai vizekben, Dél-Amerika és Ausztrália tengereiben is, ennek ellenére mégis az egyik legritkább csigafajnak számít. Kicsiny méretéhez képest ragadozó életmódot folytat, sőt kannibállá válik, ha kisebb fajtárssal találkozik. A legtöbb csigához hasonlóan, ők is hermafroditák.

Az érdekes élőlények sora folytatódik a következő oldalon.

Különc állatok.

Ha már sárkányok, Ausztrália északi és déli részén találkozhatunk a kihalófélben lévő leveles tengeri sárkányokkal. Ezek a tűhalfélékhez tartozó lények, olyanok, mint a nagyra nőtt csikóhalak. Megjelenésüknek hála nehéz észrevenni őket, hiszen lebegő hínárokhoz hasonlítanak. Táplálékuk planktonokból és kisebb tengeri rovarokból áll.

Ha azt gondoltuk eddig, hogy tollat csak a madarakon találhatunk, tévedtünk. A víz alatt ugyanis színes, a virágállatok osztályába tartozó tengeri tollakkal találkozhatunk. Lényegében közeli rokonai a koralloknak, de jóval kevésbé ismert élőlények.

 

A virágállatok azon keveseihez tartoznak, akik egyedülállómódon képesek mozogni, jobban mondva, új helyre horgonyozni magukat. Ez által helyezkedhetnek el az áramlatokkal szemben, mely a táplálékukat, a planktonokat szállítja számukra. 10 m-től egészen a 2000 m-es mélységig megtalálhatóak. Ellenségeik a csupaszkopoltyús csigák, illetve a tengeri csillagok. Támadóikat biolumineszcenciával ijesztik el, mely annyit jelent, hogy kémiai reakciók segítségével zöldes fényt bocsájtanak ki magukból, ha hozzájuk érnek.

A következő oldalon folytatom. 

Különc állatok.

A következő állatról nem véletlenül marad ki a fotó. Sokak számára borzalmas megjelenéssel büszkélkedhet az úgynevezett blobfish, mely megnyerte már az Egyesület a Ronda Állatok Megmentéséért (Ugly Animal Preservation Society) szervezet, legrondább állatok versenyét is 2013-ban. Ez a mélytengeri hal főként Ausztrália vizeiben fordul elő nagyjából 800 m-es mélységben. Szóval ne aggódjunk, kevés az esélyünk összefutni ezzel a morcos idős úrral vagy épp asszonnyal. Többnyire a tengerfenék alján él, megeszik mindent, ami az útjába akad.

Él egy békés óriás a trópusi tengerekben, mely nem más, mint a holdhal. Átlagosan 1,5-2 m hosszúságúak, és elérhetik akár az 1000 kg is. Ezek a valóban hatalmas méretekkel rendelkező állatok, többnyire medúzákkal táplálkoznak, az emberre egyáltalán nem jelentenek veszélyt. Többféle színben is előfordulnak a szürkétől a barnáig, de akadnak teljesen fehér egyedek is. Természetes ellensége az emberen kívül, az olykor próbát tévő kardszárnyú delfin, a cápa és néhány fókaféle. Mivel toxikus anyagok is megtalálhatóak a szervezetében Európában tilos húsának értékesítése, nem meglepő módon Japánban ínyencségnek számítanak ezek a csodálatos óriások.

 

A sorban utoljára hagyott Grimpoteuthis nevezetű állatokat a köznyelv Dumbo-polipokként ismeri a fejük két oldalán található úszóik miatt, melyek hatalmas fülekre emlékeztetnek. Ezek az átlagosan 20 cm-es állatok nyílt és mély vizekben egyaránt előfordulnak. Találkoztak már vele 300 m mélyen és 4ezer m-es mélységekben is. Többnyire rákokkal táplálkoznak. Ismereteink róluk meglehetősen hiányosak, hiszen a közelmúltban találkoztak vele először a tudósok.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-23

Madárinfluenza - ezt a tényt kevesen tudják róla

A madárinfluenza egy vírusos betegség, amely elsősorban madarakat érint, de képesek átterjedni háziállatokra. Komoly gazdasági károkat okozva a gazdálkodóknak.

2024-07-17

Horgászat a Balatonnál: Hol és Hogyan Érdemes Horgászni?

A Balaton számos halfaj otthona, így a horgászok számára ideális helyszín. Ebben a cikkben áttekintjük, hol és hogyan érdemes horgászni a Balatonnál 2024-ben!

2024-06-25

Tuti megoldás a bio növényvédelemre: A tejes permetezés

A tejes permetezés tényleg működik. Rengetegen alkalmazzák, és növényeik boldogabbak, mint valaha. Ha következőnek marad egy kis tej a hűtőben, gondolj erre.

2024-07-03

Tegyünk közösen a fehérgólyák jövőjéért - A 15. hazai országos fehérgólya-felmérés

A 15. hazai fehérgólya-felmérés során a lakosság segítségét kéri a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). A fehérgólyák populációja fogyatkozik.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-06-26

Tele van szúnyoglárvával a kerti vízgyűjtőd? Önts bele étkezési olajat, mutatjuk miért

Bár az esővíz gyűjtése egy nagyon pozitív dolog, van egy árnyoldala is: az összegyűjtött víz kiváló tenyészhelye a szúnyogoknak. Önts olajat a vízgyűjtődbe!

2024-07-16

Ezért ne locsold a növényeid kondenzvízzel: egy kertész figyelmeztetései

A kondenzvíz használata elsőre praktikus megoldásnak tűnhet a növények öntözésére. Részletes leírásunkban megtudhatod miért nem javasolt a használata.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kupa

a ló metszőfogain található, a rágófelületről a fog mélyébe nyúló, vakon végződő,... Tovább

fehér hulladékgyapjú

a színgyapjúnál kevésbé értékes, az állat fejéről, farkáról nyírt és az... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek Környezetvédelem