Így ültesd és gondozd téli árvácskáidat!

Hogyan és mikor ültessük a téli árvácskát? – kövesd ezeket a lépéseket

NA
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A télen virágzó árvácskák rövid életű évelők, üde színfoltjai ősszel, télen és kora tavasszal a kertnek, hiszen amikor az árvácska virágzik, akkor még nincs, vagy már nem virágzik általában sok virág.  Ezek a szép virágok hatalmas színválasztékban és változatban érhetők el, beleértve a kéket, a mályvát, a rózsaszínt, a lilát, a pirosat, a sárgát és a fehéret, sőt gyakran kétszínűek. A téli árvácska fajtától függően 15-25 cm magasra nő. Bár a téli árvácska szívós, a nagyon hideg, fagyos időszakokban virágzása leállhat, de a hőmérséklet emelkedésével újra virágozni kezd.

Téli árvácska nevelése

Mikor és hogyan ültessük a téli kerti árvácskát?

Ha lehetséges, korán ültessük, hogy az árvácska még tél előtt megtelepedjen – a nyár végétől az ősz közepéig a legideálisabb. Viszont a téli ültetés is lehetséges, ha a talaj nem fagyott vagy vizes, bár a növények nem telepednek meg olyan jól ekkor, és nem biztos, hogy képesek ellenállni a hidegebb időjárásnak. Viszont, ha enyhe telünk van és nincsenek már mínuszok, megpróbálhatjuk.
A távolság az ültetési időtől és a fajta méretétől függ. Nyár végi vagy ősz eleji ültetéskor a bokros fajtáknál 15 cm, lefutó fajtáknál 20-25 cm távolságra rakjuk őket. Későbbi ültetésnél (ősz-tél) helyezd közel egymáshoz (10-15 cm távolságra), mivel a hidegebb hónapokban nem fognak sokat növekedni. A cserépbe ültetésnél használjunk jó minőségű, tőzegmentes, többcélú cserepes komposztot. Lehet javítani a talajt jól korhadt kerti komposzttal vagy talajjavító szerrel.

Így gondoskodj a téli kerti árvácskáról 

Öntözd őket a száraz időszakokban, és különösen a hideg keleti szél idején, amely különösen szárítja őket. Önts vizet a talajra, de a levelekre ne, így elkerüljük a gombás betegségek terjedését. Késő téltől kéthetente folyékony műtrágyával fokozzuk a növekedést.
Rendszeresen távolítsuk el a kifakult és elhalt virágokat, ez majd arra ösztönzi a növényt, hogy folytassa az új virágzást. Csípd le a mutató-és hüvelykujjaddal, vagy használj metszőollót az elhalt fejek levágásához. Annak érdekében, hogy a téli árvácska több mint egy szezonon át növekedjen, tavasszal és nyáron vágd vissza a szárakat.

A téli árvácska kártevői és betegségei

A leveleken megjelenő foltokat általában gombás betegségek okozzák. A foltok általában csak a levelekre korlátozódnak, vagy néha a szárak néhány része és a növény közepe is elkorhadhat. Fontos, hogy egészséges növényeket vásárolj, hogy elkerüld a betegségek bejutását a kertbe, ezért vásárolj megbízható forrásból, és alaposan ellenőrizd a betegség esetleges jeleit. Ha növényeiden foltokat találsz, akkor szedd le és dobd ki az érintett részeket. Az elkövetkező években az árvácskaféléket más helyen neveld, mivel a betegség spórái túlélhetnek a talajban. Az elhalt virágfejek és a sárguló levelek rendszeres eltávolítása egyben eltávolítja a lehetséges fertőzésforrásokat is.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-06-22

Mit lehet tenni, ha megégtek a növényeim a napon?

Gondoskodj róla, hogy szobanövényeid ne kapjanak túl sok napfényt, mert megéghetnek és elfonnyadhatnak. Mit lehet tenni, ha megégtek a növényeim a napon?

2024-07-22

Mit ültess a fák alá? Ellenálló, árnyéktűrő növények a kertben

Vannak olyan árnyéktűrő növények, amelyek jól érzik magukat a fák tövében is. Tippek a fák alatti ültetéshez, hogy növényeid árnyékos helyen is jól fejlődjenek.

2024-06-28

A virágoskerted mindig gyönyörű lesz, ha ezeket az egyszerű módszereket alkalmazod

Bizonyára mindenki látott már olyan virágoskertet, aminek szépségétől leesett az álla. Most egy karnyújtásnyira vagy attól, hogy ez a kert a tiéd legyen.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

szállások

az állatok egyszerű, hagyományos tartására, elhelyezésére szolgáló építmények. Nyitott... Tovább

77/2008. (VI. 14.) FVM rendelet

Az Európai Mezõgazdasági Vidékfejlesztési Alapból az öntözés, a melioráció és a... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Növénytermesztés