Növények kihelyezése tavasszal - Mikor történjen meg a teleltetett növények kivitele?

Mikor tehetjük ki a teleltetett növényeket? Szakértőnk válaszol!

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Minden tavasszal ellepnek minket az olvasói levelek, mindenki arra kíváncsi, hogy mikor lehet végre kitenni az átteleltetett növényeket a szabadba. Ezzel a cikkel az a célom, hogy mindenki választ kapjon a kérdéseire! 

Mikor tegyük ki az átteleltetett növényeket?

A túl korán kihelyezett növények

Nagyon-nagyon sok kertbarát türelmetlen, ami részben érthető, hiszen nagyon unjuk a téli szürkeséget, szeretnénk minél hamarabb feldobni környezetünket. Az enyhe márciusi-áprilisi napok viszont megtévesztők, a túl korán teleltetésből a szabadba kihelyezett növények óriási károkat szenvedhetnek. Szerencsére sokan tanulnak az előző évben elkövetett hibából, de a tapasztalat azt mutatja, hogy sokan vagányságból vagy nem tudom milyen okból, nem foglalkoznak a szakemberekkel és megölik a növényeiket. Érdemes türelmesnek lennünk, egész télen féltettük, védtük, óvtuk a szépségeinket, egy-két hetet kibírhatnánk igazán annak érdekében, hogy ismét egész évben gyönyörködhessünk a növényeinkben.

A fokozatosság és az odafigyelés kulcskérdés lehet

A fokozatosság elvét érdemes szem előtt tartanunk, hiszen egyik növény sem szereti az óriási különbségeket – éppen ezért nem érdemes azonnal kitennünk a növényeket. Jobb megoldást jelent, ha a fényre és friss levegőre szomjazó növényeinket a melegebb napok alkalmával kivisszük a szabadba, először csak pár órára, később akár egész napra, estére viszont mindig visszavisszük őket. Nem egyszerű feladat, főleg, ha sok növényünk van – pár kisebb méretű növény esetén viszont könnyedén kivitelezhetjük. 

Minden növény más igényű

Fontos tudni, hogy minden növény más igényű, tehát nem tehetjük ki mindet ugyanabban az időpontban. Ha a nappali hőmérséklet tartósan 5 Celsius fok felett van és éjszaka nem megy 0 Celsius alá, akkor biztonsággal kihelyezhetjük a szabadba a Földközi-tenger vidékének növényeit. Ilyen például a füge, a leander, az olajfa, a babér, a kamélia, muskátli, vagy a különböző pálmák. Figyelnünk kell a hőmérsékletre még mindig, ha fagyokra kell számítani, akkor érdemes takarnunk a növényeket. 

A trópusi vagy érzékeny levelekkel rendelkező növényeket akkor lehet kitennünk, ha a hőmérséklet tartósan 10 Celsius fok fölött van. Példanövények: angyaltrombita, hibiszkusz, citromfa, tölcsérjázmin, bougainvillea.

Tavaszi teendők a teleltetés után

Tavasszal érdemes eltávolítanunk az idős, beteg, gyenge hajtásokat, vissza is metszhetjük őket, hogy a koronákat szellősebbé tegyük. Ekkor érdemes elvégezni az átültetést is, ha ezeket megtettük, helyezzük félárnyékos, árnyékos, szélvédett helyre. 4-5 nap után áttehetjük a végleges helyre, fokozhatjuk az öntözést és megkezdhetjük a tápoldatozást is.  

babylass képe a Pixabay -en.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

felfagyás

a nappali magas és éjjeli alacsony hőmérsékleti ingadozások nyomán fordul elő, amikor éjjel... Tovább

injektoros feltöltés

nagynyomású szivattyúval felszerelt növényvédő gépek permetlétartályának feltöltésekor... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem