Növények kihelyezése tavasszal - Mikor történjen meg a teleltetett növények kivitele?

hirdetes

Mikor tehetjük ki a teleltetett növényeket? Szakértőnk válaszol!

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Minden tavasszal ellepnek minket az olvasói levelek, mindenki arra kíváncsi, hogy mikor lehet végre kitenni az átteleltetett növényeket a szabadba. Ezzel a cikkel az a célom, hogy mindenki választ kapjon a kérdéseire! 

Mikor tegyük ki az átteleltetett növényeket?

A túl korán kihelyezett növények

Nagyon-nagyon sok kertbarát türelmetlen, ami részben érthető, hiszen nagyon unjuk a téli szürkeséget, szeretnénk minél hamarabb feldobni környezetünket. Az enyhe márciusi-áprilisi napok viszont megtévesztők, a túl korán teleltetésből a szabadba kihelyezett növények óriási károkat szenvedhetnek. Szerencsére sokan tanulnak az előző évben elkövetett hibából, de a tapasztalat azt mutatja, hogy sokan vagányságból vagy nem tudom milyen okból, nem foglalkoznak a szakemberekkel és megölik a növényeiket. Érdemes türelmesnek lennünk, egész télen féltettük, védtük, óvtuk a szépségeinket, egy-két hetet kibírhatnánk igazán annak érdekében, hogy ismét egész évben gyönyörködhessünk a növényeinkben.

A fokozatosság és az odafigyelés kulcskérdés lehet

A fokozatosság elvét érdemes szem előtt tartanunk, hiszen egyik növény sem szereti az óriási különbségeket – éppen ezért nem érdemes azonnal kitennünk a növényeket. Jobb megoldást jelent, ha a fényre és friss levegőre szomjazó növényeinket a melegebb napok alkalmával kivisszük a szabadba, először csak pár órára, később akár egész napra, estére viszont mindig visszavisszük őket. Nem egyszerű feladat, főleg, ha sok növényünk van – pár kisebb méretű növény esetén viszont könnyedén kivitelezhetjük. 

hirdetes

Minden növény más igényű

Fontos tudni, hogy minden növény más igényű, tehát nem tehetjük ki mindet ugyanabban az időpontban. Ha a nappali hőmérséklet tartósan 5 Celsius fok felett van és éjszaka nem megy 0 Celsius alá, akkor biztonsággal kihelyezhetjük a szabadba a Földközi-tenger vidékének növényeit. Ilyen például a füge, a leander, az olajfa, a babér, a kamélia, muskátli, vagy a különböző pálmák. Figyelnünk kell a hőmérsékletre még mindig, ha fagyokra kell számítani, akkor érdemes takarnunk a növényeket. 

hirdetes

A trópusi vagy érzékeny levelekkel rendelkező növényeket akkor lehet kitennünk, ha a hőmérséklet tartósan 10 Celsius fok fölött van. Példanövények: angyaltrombita, hibiszkusz, citromfa, tölcsérjázmin, bougainvillea.

Tavaszi teendők a teleltetés után

Tavasszal érdemes eltávolítanunk az idős, beteg, gyenge hajtásokat, vissza is metszhetjük őket, hogy a koronákat szellősebbé tegyük. Ekkor érdemes elvégezni az átültetést is, ha ezeket megtettük, helyezzük félárnyékos, árnyékos, szélvédett helyre. 4-5 nap után áttehetjük a végleges helyre, fokozhatjuk az öntözést és megkezdhetjük a tápoldatozást is.  

babylass képe a Pixabay -en.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Táncsics Mihály Mezõgazdasági Szakközépiskola

Szakközépiskola Képzések: Agrárközgazdasági és áruforgalmazó technikus; ... Tovább

infravörös sugarak

olyan erős felmelegítő hatású elektromágneses sugarak, amelyek hullámhossza 0,76 nm-nél... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem