Ismerd meg a legmutatósabb talajtakaró növényeket

Minden, amit egy kertésznek a takarónövényekről tudnia kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A legjobb talajtakaró növények

A legegyszerűbben nevelhető takarónövények

Ha szeretnél magadnak tökéletes takarónövényt választani, akkor figyelembe kell venned az ültetés idejét. Bizonyos takarónövények (mint például a rozs) nagyon jól tűrik a hideget és remekül alkalmazhatók kései szezonális takarásra, míg mások (például a hajdina) rendkívül érzékenyek a fagyra. Az alábbiakban olyan takarónövényeket sorolunk fel, amelyek általános felhasználásra alkalmasak, és nyári illetve téli takarásra is használhatók.

Rozs

A rozsnak két fajtája is van – évelők és egynyáriak – és mindkét fajtának megvannak a maguk előnyei. Az évelőket nyár végén vagy kora ősszel ajánlott elültetni, hogy még a következő tavasszal is növekedhessenek. Az egynyári rozsok USDA 5-ös és azoknál hidegebb vidékeken télen elpusztulnak, lehetővé teszik, hogy korábban ültethess a kertedbe, mert nem kell beleforgatnod semmit a talajba, és utána nem kell 3 hetet várnod, hogy a talaj újra alkalmassá váljon az ültetésre.

Borsó és zab

A borsó és zab párosítás egyesíti a hüvelyesek és a gabonafélék előnyeit – ez a kombináció organikus anyagokban gazdag talajt eredményez. A két takarónövény ráadásul egymást is segítik – a zab kiváló felületet biztosít a borsók számára a mászáshoz. Mindkét növény jól tűri a hideget, így késő nyáron vagy kora ősszel is el lehet őket ültetni. A hidegebb területeken télen elpusztulnak, lehetővé téve ezzel egy korai tavaszi ültetést más növények számára. Tovább is van, a következő oldalon folytatom! 

Sorghum-sudangrass

A sorghum-sudangrass a cirok (sorghum) és a sudangrass (tudományos nevén Sorghum × drummondii) hibridje. Ez a fajta nagy mennyiségű organikus anyagot termel és különösebb törődés nélkül is könnyedén eléri a 1,5-3,7 métert. Érdemes kordában tartani, és 15 centi magasra visszanyírni, valahányszor eléri a 90 centit, vagy, ha 7 héttel az első várható fagy előtt ülteted el, akkor a tél hidege magától elbánik vele.

Hajdina

A hajdina egy széles levelű takarónövény, ami nagyon hatékony a füvek és gyomok elfojtására. Gyors növekedése miatt hamar árnyékba borítja a talajt maga alatt, elzárva ezzel a gyomok elől a növekedéshez szükséges napfényt. Csupán arra kell odafigyelni, hogy ne vesse el a magjait, különben a következő adag ott termő növényed is hajdina lesz. Összesen 6-8 hét alatt éri el kifejlett formáját és remek takaró a tavasszal és az ősszel elültetett zöldségek közötti szünet idejére. Virágai nem csak csokrokban mutatnak jól, de a beporzásért felelős rovarokat is vonzzák a kertbe.

Herefélék

A hereféléknek többféle különböző mérete és formája ismert. A Fehér here kiváló élő talajtakarónak, mert jól tűri az árnyékot és az időnkénti taposást is. Az orvosi somkóró szintén ide tartozik – ez a fajta segít a tápanyagok összegyűjtésében és a talajszerkezet javításában. A Trifolium incarnatum szintén vonzó hatással van a jótékony látogatókra, ráadásul egészen mutatós is.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kórbonctan

az a tudományág, amely a beteg szervezetben kialakuló, szabad szemmel látható és mikroszkópos... Tovább

glikogén

glükózmolekulákból felépülő, az amilo-pektinhez (keményítő) hasonló szerkezetű, de... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem