Ismerd meg a legmutatósabb talajtakaró növényeket

Minden, amit egy kertésznek a takarónövényekről tudnia kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A takarónövények (nem összetévesztendők a takarmánynövényekkel) a kertek ritkán emlegetett hősei: segítenek a gyomok leszorításában, javítják talaj termékenységét és kordában tartják a különböző kártevőket és fertőzéseket is. Ha mindez nem lenne elég, a takarónövényeket meglehetősen egyszerű karban tartani, így nem jelentenek túl sok plusz terhet a kertészek számára.

A legjobb talajtakaró növények

A közhiedelemmel ellentétben a takarónövények nem csak nagyobb területeken segíthetik a földművesek munkáját – számos otthoni kertész is alkalmazhatja őket a megannyi előnyük kihasználására. A következőkben megtudhatod, hogy miként hasznosíthatod őket saját kertedben!

Takarónövények ültetése

Ha valaha már sikeresen újraültettél egy kopasz foltot a pázsiton, akkor lényegében tudod, hogy mi kell egy takarónövény elültetéséhez. Forgasd meg a talajt egy kerti gereblyével, szórd el a magokat, majd gereblyézd őket a talajba. A begereblyézés segít, hogy a magok a talajba keveredjenek és hogy ne csipkedhessék fel őket a madarak (amik még akkor is képesek felszedni a magokat, ha nem kerülnek elég mélyre).

Ha ősszel szeretnél takarónövényeket ültetni, akkor biztosíts nekik elegendő időt, hogy megerősödhessenek. Ehhez legalább 4 héttel az első keményebb fagyok előtt kell, hogy elültesd őket (kivéve ha rozst használsz, amit fagyközelben is el lehet ültetni).

Takarónövények gondozása

A legtöbb egyéb növénytípussal ellentétben a takarónövények általában minimális karbantartást igényelnek. A fűnyírás segít kezelhetőbb magasságúnak megtartani őket, és bizonyos növényeknek még jót is tesz, ha egyszer-kétszer megnyírják őket. A járdák szélére ültetett fehér heréket rendszeresen kell nyírni, nehogy versengeni kezdjen a környező virágokkal és zöldségekkel. Szárazság idején rendszeresen öntözd takarónövényeidet. A következő oldalon még több hasznos tanács vár mindenkit, megéri lapozni egyet! 

A takarónövények kiirtásának időzítése

Ha nem szeretnéd hogy takarónövényeid elvessék magjaikat és hogy túlnőjék kertedet, akkor kénytelen leszel kiirtani őket. Ez a takarónövény-tartás egyik megszokott fázisa. A legideálisabb időszak erre a virágzás, vagy amikor a magtokok megjelennek a növényeken. Az egynyári növények ilyenkor egyszerűen kiiktathatók azzal, hogy a tövüknél elvágod őket. A magasságuktól függően akár egy fűnyíróval vagy gyomvágóval is végigmehetsz takarónövényeiden.

A levágott leveleket és szárakat hagyd kiszáradni, majd ásd bele őket a talajba. A hosszabb szárak megzavarhatják ugyan a szántást, de viszonylag hamar lebomlanak majd, és gazdagabbá teszik a talajt. Egy réteg takarónövény kiirtása után várj 2-3 hetet, mielőtt zöldségeket vagy virágokat ültetnél az adott területre. Erre azért van szükség, mert a talajba beforgatott lebomló növénydarabok megköthetik a termőközegben jelenlévő nitrogént, illetve mert néhány takarónövény (például a rizs) gátolja a csírázás folyamatát.

Helyválasztás a kertben – Egymást követő ültetés

A takarónövényekkel kapcsolatban gyakran felmerül egy aggály azzal kapcsolatban, hogy mennyi helyet foglalnak el a kertből. Szerencsére megfontolt tervezéssel a legtöbb kertben könnyedén helyet találhatsz számukra. Miután az olyan tavaszi növények, mint a saláta, a retkek és más korai zöldségek le lettek szüretelve, elég időd lesz megvárni, hogy a takarónövények kivirágozzanak, és hogy utána elültethesd ezek helyére a fagytűrő növényeidet. A takarónövényeket ősszel is el lehet ültetni néhány szezonális zöldség (például káposzta) lefutása után.

Helyválasztás a kertben - Összeültetés

A takaró- és a haszonnövények összeültetése is lehetséges, azonban ilyen esetben egyszerre több dologra is oda kell figyelni. Elegendő vizet és tápanyagot kell biztosítanod, hogy minden növény (a takarók és a szüretelésre ültetettek is) elegendő erőforráshoz juthasson, ráadásul vigyáznod kell, nehogy a takarók túlnőjék a többi növényt. Érdemes a talajtakarókat akkor elültetni, amikor az ágyásban növekvő zöldségek a növekedési ciklusuk nagyjából egyharmadánál járnak éppen. Például tehát ha egy 75 napos ciklusú zöldséget ültettél, akkor a 25. napon szórd el a takarómagvakat az ágyásban. A következő oldalon a legjobb talajtakar növényeket mutatom be nektek, érdemes velem tartani továbbra is! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

14/2006. (II. 16.) FVM-EüM-ICSSZEM együttes rendelet

a kistermelõi élelmiszer-termelés, -elõállítás és -értékesítés feltételeirõl Az... Tovább

garatbénulás (torokbénulás)

a nyúltagyvelőnek, ill. a garatizmokat ellátó agyidegek magjának (->agyvelő) károsodásából... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem