Ezek a betegségek jelentkeznek leggyakrabban a szobanövényeken

Ezek a szobanövények leggyakoribb betegségei

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Nem csak a szabadban lévő növényeket kell megvédenünk a gombabetegségektől és a rovaroktól, hanem a szobanövényekre is oda kell figyelnünk, mivel számos betegséggel találkozhatunk. A következő cikkben megismerheted a leggyakoribb betegségek tüneteit, illetve az ellenük való védekezési módkora is kitérünk.

Szobanövények betegségei és az ellenük való védekezési módok

Sajnos a legtöbb esetben a nem megfelelő gondozás okozza a betegségek kialakulását, sokszor viszont tőlünk független szereplők is közrejátszanak a betegségek megjelenésében. Néha bármennyire is próbálunk odafigyelni a növényeinkre, ez is kevés, ebben az esetben is megbetegedhetnek a növények.

Ugyanakkor fontos, hogy mindig az adott növény számára kialakított klímát biztosítsuk, vegyük figyelembe mindig az adott növény igényeit. Ha mégis megtörténik a baj, megbetegszik a növény, akkor a következő cikk nagy segítség lehet, összegyűjtöttük nektek a legfőbb betegségek jellemzőit és azt is, hogy mit kell tenned. 

A leggyakrabban előforduló betegség a levéltetvek megjelenése. Elég könnyen felismerhető a betegség, ugyanis a leveleken apró, 1-3 milliméter nagyságú barna, fekete, zöld vagy szürke kis állatkák jelennek meg, melyek elég gyorsan képesek elszaporodni.

Ezek a kártevők a növények nedvét szívogatják, legfőképpen a fiatalabb leveleket szeretik. A megfertőzött levelek általában besodródnak, később pedig elszáradnak, így nagy kárt képesek tenni a növényekben. Ezek a kártevők azért olyan veszélyesek, mert mindig tömegesen jelennek meg és rendkívül gyorsan képesek elszaporodni, ha az egyik növényen megjelennek, hamarosan a másikon is ott lesznek. A meleg, száraz levegőt szeretik a legjobban.

Védekezés a levéltetvek ellen a szobanövények esetében


Vegyszerekkel és vegyszer nélkül is védekezhetünk ellenük. A hidegebb időben elég lehet pár óra kirakni a növényeket a szabadba és a tetvek megfagynak. A másik jó megoldás a szappanos víz, mossuk le a növényeket ezzel a lével, az eredmény nem marad el. Ha biztos megoldást szeretnénk, akkor marad a vegyszer, felszívódó-, vagy kontaktszerek tökéletes megoldást eredményeznek, ebben az esetben azért zárjuk el a növényt olyan helyre, ahol nincs hozzánk közel, mivel a vegyszer káros lehet ránk nézve.


A lisztharmat egy gombabetegség, könnyen észrevehetőek a jelei, a növény levelein, szárán, virágain fehér vagy szürke lisztszerű bevonat képződik. Ezt nem lehet ledörzsölni a növényről, hiába is próbálkozunk vele. Később a beteg levelek elsorvadnak, megbarnulnak, majd lehullanak.  A betegség rendkívül gyorsan terjed, rövid időn belül a fertőzött növényi részeken megjelenő kisebb foltok összenőnek, egybefüggő bevonatot képeznek. Ha nem védekezünk ellene időben, akkor az egész növényt megfertőzheti, és az el is pusztulhat.

Így védd a szobanövényeidet a betegségektől


Fontos, hogy a növények mindig erősek és egészségesek legyenek, mivel ezek a növények sokkal jobban ellenállnak a lisztharmatnak. A gyengébb, elhanyagoltabb növényeket sokkal inkább támadja meg, és nagy az esély arra, hogy a növény elpusztul. Fontos, hogy a beteg növényi részeket vágjuk le, hogy ne terjedjen tovább a betegség, a megmaradt részeket pedig permetezzük le gombaölő szerrel. Nagyon jó megoldás lehet a kéntartalmú szerrel való permetezés, ugyanakkor ezt a módszert semmiképpen se alkalmazzuk lakásban.
 


A takácsatkák szintén nagyon apró állatkák, általában 0,5-1 milliméter nagyságúak, őket már kicsit nehezebb észrevenni. Színük általában sárga vagy barna. Imádják a meleg, száraz levegőt. A levelek hátoldalán élnek, a fiatalabb növények nedveit szívogatják, a leveleken halvány foltok jelennek meg a hatására. A levelek fonákján pókhálószerű szövedéket hoznak létre, és ebben élnek. Ha nagyon sokan vannak jelen, akkor a levelek sodródnak, később elszáradnak és lehullanak. A veszélyt azt jelenti, hogy nagyon gyorsan képes elszaporodni, ráadásul több száz növényfajt szeret.

Védekezés a szobanövények betegségei ellen


A nedves környezetet egyáltalán nem bírják, ebből következik, hogy a legjobb és leghatékonyabb megoldás az, hogyha a növényeket folyamatosan zuhanyoztatjuk langyos vízzel, vagy lepermetezzük 3-4 naponta. Ha ez nem válna be, vagy már nagyon elszaporodtak, akkor jöhet a vegyszeres védekezés, külön takácsatka ellen lehet kapni növényvédő szert a mezőgazdasági boltokban.


 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

izzadás (verejtékezés)

a hőszabályozásban a hóleadás egyik módja. Magasabb hőmérsékleten a verejtékelválasztás... Tovább

87/2006. (XII. 28.) FVM rendelet

a szõlõ szaporítóanyagok elõállításáról, minõsítésérõl és forgalomba hozataláról ... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem