Egyre terjed hazánkban a mérgező selyemkóró! Ne érj hozzá!

Az egész országban elkezdett terjedni ez a mérgező növény! Jobb az elővigyázatosság!

ZH
hirdetes

A nyarat legszívesebben végig a Balaton partján töltenénk, azonban egyre gyakrabban találkozhatunk a Balaton-felvidéken és Zalában is a júniustól augusztusig virágzó mérgező növénnyel, ami idegenhonos és az egész ország területén kezd elterjedni. Jobb elővigyázatosnak lenni, és a nyaralás előtt tájékozódni erről a növényről, ugyanis mérgező!

selyemkóró

Mérgező növény terjed az országban


Az inváziós közönséges selyemkóró, amely az egész ország területén nagy mértékben elkezdett terjedni, minden részében mérgező, ezért jobb, ha odafigyelünk egy-egy kirándulás alatt milyen növényekhez érünk hozzá. Leginkább a Balaton-felvidéken és Zala megyében találkozhatunk ezzel a mérgező növénnyel, így ezeken a területeken különösen körültekintőnek kell lenni, azonban az ország minden pontján már felfedezhető. Ismerjük hát meg hogyan ismerhetjük fel a közönséges selyemkórót.

.

A mérgező közönséges selyemkóró felismerése


A közönséges selyemkóró nagyon gyorsan terjed, így jobb ha tudjuk hogyan ismerhetjük fel. A növény virága fehér színű és mérgező tejnedvet tartalmaz, ami ha bekerül a szervezetbe az hasmenést, nehézlégzést, görcsöket és súlyos egyensúlyzavart okozhat, a bőrünkkel érintkezve pedig gyakran allergiás reakciókat is kiválthat. 

hirdetes

A közönséges selyemkóró


Itthon nem, csak Észak-Amerikában őshonos a selyemkóró, viszont hazánkban is egyre jobban elkezdett terjedni. A különösen laza talajú, bolygatott élőhelyeket kedveli, akár a száraz nyílt homoki gyepektől, egészen a nedves árterekig képes megélni. Az intenzívebb, löszös és kötöttebb talajokban is előtűnik, így az érintetlen területeket csakugyan megtámadhatja, mint a művelt területeket.


hirdetes
A gyors terjedést a gyorsan fejlődő gyökereinek köszönheti, amik akár 2-3 méter mélységbe is lenyúlnak, így akár egy darabka gyökérből is képes új növény fejlődni. A szél minden bizonnyal csak rásegít a terjedésére, és az emberi tevékenység csakugyan hozzájárulhat.


A közönséges selyemkóró hatalmas kárt okoz mind a gazdálkodóknak, mind a természetvédelemnek is, például rontja a széna és a legelhető takarmány minőségét, átalakítja az élőhelyet és hosszú ideig akadályozza annak regenerálódását.


Ebben a videóban még többet megtudhatsz a közönséges selyemkóróról és annak felismeréséről!
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-10-24

A leander téliesítése: így érdemes agrárszakértői tanácsok alapján

A leander téliesítése agrárszakértői tanácsokkal a leander megfelelő átteleléséhez. Tudj meg mindent a helyes tárolásról, metszésről és gondozásról a hidegben.

2024-10-24

Dekoratív tollborzfű fajták: könnyen tartható és gondozható díszfüvek

A tollborzfű fajtái egyre népszerűbbek lettek a teraszokon. Nagyon ellenállóak, jól tűrik a száraz, meleg nyarat és e-mellett dekoratívak is. Nézzük őket!

2024-10-25

Mutatunk 5 okot, amiért a télálló mandulafenyő tökéletes választás

A télálló mandulafenyő nemcsak szépsége miatt népszerű. Az alábbiakban 5 fontos érvet sorolunk fel, hogy miért érdemes a mandulafenyőt választani a kertbe.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Kiskunfélegyházi Földhivatal

Földhivatal Hétfõ: 8.00-11.30 Szerda: 13.00-14.30 Csütörtök: 13.00-14.30 Péntek: 8.00-11.30 ... Tovább

kender (Cannabis sativa L.)

a kenderfélék családjába tartozó értékes egyéves, kétlaki, lágy szárú rostnövény.... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Környezetvédelem növény