Hasznos információk a salátatermesztésről

A salátatermesztés rejtelmei

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A salátatermesztés rejtelmeiről mindenkinek

A saláta ültetése és gondozása

Az ültetés előtt persze tisztában kell lenned a rendelkezésedre álló talaj minőségével. A salátáknak laza, jó vízelvezetésű talajra van szükségük, 6-7 közötti pH értékkel és sok organikus adalékanyaggal. A saláták továbbá nagyon érzékenyek a melegre. A magvak azonnal csírázni kezdenek amint a talaj hőmérséklete a fagypont fölé emelkedik, de a folyamat 24°C felett teljesen megáll. A bent elindított, kihajtott palánták tehát az első fagy után azonnal kiültethetők, az új adag mag pedig ugyanekkor kiültethető a kinti ágyásokba.

Az éghajlati viszonyoktól függően a saláta általában tavaszi vagy őszi növény. Az augusztus még a mérsékelt régiókban is túl forró a kint termesztett saláták számára – a trópusokon általában csak télen termeszthető. Az igazán meleg időszakokban ajánlatos valamilyen hűtő hatású árnyékolót húzni föléjük, de hasonlóan jó eredményeket érhetsz el kreatív társelhelyezéssel is: a saláták jól érzik magukat sűrű lombú gyümölcsfák és magasra növő, leveles káposzták árnyékában. Habár megtűrik a teljes napfényt, forró időben jobb szeretnek félárnyékban lenni.

Az ültetési mélység és egymástól mért távolság megállapításához olvasd el a magvak csomagolásán látható útmutatót. A leveles palántákat általában 5-8 cm-re érdemes ültetni egymástól, a fejes változatoknál pedig ez a távolság 15-20 cm. A leveles változatok nem foglalnak el túl sok helyet, ezért néhány még akár egy ablakpárkányon is elfér, de ügyelj rá, hogy ne érje őket itt közvetlen napfény, mert az ablaküveg felerősítheti a sugarakat, és a körülmények túl forróvá válhatnak számukra.

A saláta többnyire vízből áll, nagy levelein keresztül pedig ebből sokat elveszít a párolgás miatt, méghozzá igen gyorsan. A melegebb napokon akár többszöri öntözésre is szükségük lehet, ezért egy automatikus öntözőrendszer sok időt segíthet megspórolni, főleg nagyobb ágyások esetén. Ha csak egyszer öntözöl naponta, akkor tedd azt este, hogy minél kevesebb nedvesség párologjon el a napsugarak miatt.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

állatorvosi körzet

az ->állatorvosi gyakorlatot folytató állatorvosnak az ->Állategészségügyi és Élelmiszer... Tovább

granulátumszóró

vetőgéphez csatlakozó v. vetőgépbe beépített, önálló, ill. adapterként használt,... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem