Hasznos információk a salátatermesztésről

A salátatermesztés rejtelmei

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A salátatermesztés rejtelmeiről mindenkinek

A saláta ültetése és gondozása

Az ültetés előtt persze tisztában kell lenned a rendelkezésedre álló talaj minőségével. A salátáknak laza, jó vízelvezetésű talajra van szükségük, 6-7 közötti pH értékkel és sok organikus adalékanyaggal. A saláták továbbá nagyon érzékenyek a melegre. A magvak azonnal csírázni kezdenek amint a talaj hőmérséklete a fagypont fölé emelkedik, de a folyamat 24°C felett teljesen megáll. A bent elindított, kihajtott palánták tehát az első fagy után azonnal kiültethetők, az új adag mag pedig ugyanekkor kiültethető a kinti ágyásokba.

Az éghajlati viszonyoktól függően a saláta általában tavaszi vagy őszi növény. Az augusztus még a mérsékelt régiókban is túl forró a kint termesztett saláták számára – a trópusokon általában csak télen termeszthető. Az igazán meleg időszakokban ajánlatos valamilyen hűtő hatású árnyékolót húzni föléjük, de hasonlóan jó eredményeket érhetsz el kreatív társelhelyezéssel is: a saláták jól érzik magukat sűrű lombú gyümölcsfák és magasra növő, leveles káposzták árnyékában. Habár megtűrik a teljes napfényt, forró időben jobb szeretnek félárnyékban lenni.

Az ültetési mélység és egymástól mért távolság megállapításához olvasd el a magvak csomagolásán látható útmutatót. A leveles palántákat általában 5-8 cm-re érdemes ültetni egymástól, a fejes változatoknál pedig ez a távolság 15-20 cm. A leveles változatok nem foglalnak el túl sok helyet, ezért néhány még akár egy ablakpárkányon is elfér, de ügyelj rá, hogy ne érje őket itt közvetlen napfény, mert az ablaküveg felerősítheti a sugarakat, és a körülmények túl forróvá válhatnak számukra.

A saláta többnyire vízből áll, nagy levelein keresztül pedig ebből sokat elveszít a párolgás miatt, méghozzá igen gyorsan. A melegebb napokon akár többszöri öntözésre is szükségük lehet, ezért egy automatikus öntözőrendszer sok időt segíthet megspórolni, főleg nagyobb ágyások esetén. Ha csak egyszer öntözöl naponta, akkor tedd azt este, hogy minél kevesebb nedvesség párologjon el a napsugarak miatt.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

3/2006. (I. 18.) FVM rendelet

a 2006. évi iskolatej program elsõ félévének szabályozásáról szóló 115/2005. (XII. 15.)... Tovább

fertőző növénybetegségek

olyan kóros folyamatok, amelyek kiváltói a beteg növényekről az egészségesre átterjednek... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem