Hasznos információk a salátatermesztésről

A salátatermesztés rejtelmei

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes
A salátatermesztés rejtelmeiről mindenkinek

A saláta ültetése és gondozása

Az ültetés előtt persze tisztában kell lenned a rendelkezésedre álló talaj minőségével. A salátáknak laza, jó vízelvezetésű talajra van szükségük, 6-7 közötti pH értékkel és sok organikus adalékanyaggal. A saláták továbbá nagyon érzékenyek a melegre. A magvak azonnal csírázni kezdenek amint a talaj hőmérséklete a fagypont fölé emelkedik, de a folyamat 24°C felett teljesen megáll. A bent elindított, kihajtott palánták tehát az első fagy után azonnal kiültethetők, az új adag mag pedig ugyanekkor kiültethető a kinti ágyásokba.

Az éghajlati viszonyoktól függően a saláta általában tavaszi vagy őszi növény. Az augusztus még a mérsékelt régiókban is túl forró a kint termesztett saláták számára – a trópusokon általában csak télen termeszthető. Az igazán meleg időszakokban ajánlatos valamilyen hűtő hatású árnyékolót húzni föléjük, de hasonlóan jó eredményeket érhetsz el kreatív társelhelyezéssel is: a saláták jól érzik magukat sűrű lombú gyümölcsfák és magasra növő, leveles káposzták árnyékában. Habár megtűrik a teljes napfényt, forró időben jobb szeretnek félárnyékban lenni.

hirdetes

Az ültetési mélység és egymástól mért távolság megállapításához olvasd el a magvak csomagolásán látható útmutatót. A leveles palántákat általában 5-8 cm-re érdemes ültetni egymástól, a fejes változatoknál pedig ez a távolság 15-20 cm. A leveles változatok nem foglalnak el túl sok helyet, ezért néhány még akár egy ablakpárkányon is elfér, de ügyelj rá, hogy ne érje őket itt közvetlen napfény, mert az ablaküveg felerősítheti a sugarakat, és a körülmények túl forróvá válhatnak számukra.

hirdetes

A saláta többnyire vízből áll, nagy levelein keresztül pedig ebből sokat elveszít a párolgás miatt, méghozzá igen gyorsan. A melegebb napokon akár többszöri öntözésre is szükségük lehet, ezért egy automatikus öntözőrendszer sok időt segíthet megspórolni, főleg nagyobb ágyások esetén. Ha csak egyszer öntözöl naponta, akkor tedd azt este, hogy minél kevesebb nedvesség párologjon el a napsugarak miatt.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-03

Itt az almamoly következő generációja - küzdjünk most bio módszerekkel

Itt az almamoly kártevő következő generációja, így érdemes bio megoldásokkal védekezzünk a kártevő ellen, megőrizve az alma egészségét, a termés minőségét.

2024-08-28

Megmutatjuk hogyan használd a csodás bio faecetet a poloskák ellen

A faecet nemcsak elűzi a kártevőket, hanem új életre kelti kertedet—természetes, hatékony, és környezetbarát megoldás, amire a növényeid is rábólintanak!

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-08-27

Magok gyűjtése a kertben: praktikák pénztárcabarát növénytermesztéshez

Tedd a kertészkedést költséghatékonnyá: gyűjtsd össze saját magjaidat, és nevelj bőséges termést minimális ráfordítással! Saját magokkal a jövő évi kertért.

2024-09-02

A spenót többhullámos betakarítása - így lesz folyamatos a szüret

A spenót többhullámos betakarítása révén hosszabb időn keresztül, szakaszosan szüretelhetünk friss spenótot, biztosítva ezzel a maximális terméshozamot.

2024-09-01

5 ok, amiért barna színű a padlizsánod (és hogyan kerülheted el!)

Miért barnul a padlizsánod? Ismerd meg az 5 leggyakoribb okot és egyszerű megoldásokat, hogy egészséges, szép termést nevelhess a kertedben!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

extrahálás

a szó latin eredetű, kivonást jelent, az élelmiszer-, ill. a takarmányiparban az olajos... Tovább

makroökonómia

a közgazdaság tudomány egyik ága; a gazdasági jelenségeket népgazd. méretekben, de... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem