Réztartalmú gombaölőszerek: Mire, és hogyan használd őket kertedben

Réztartalmú gombaölők - Mikor, mire, hogyan használjuk a kertben?

Szélesi Ferenc
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A rézalapú vagy réztartalmú gombaölő szerekről bizonyára te is hallottál már kertészként, és ha ezt a cikket olvasod, akkor bizonyára téged is érdekel, hogy egész pontosan mit is tehetnek kertedért ezek a készítmények. A réz valójában egy organikus gombaölő szer, ami, ha megfelelően alkalmazzák képes megelőzni a gombás fertőzéseket, vagy (bizonyos esetekben) akár meg is szüntetheti azokat. Ha te is attól tartasz, hogy kertedet gombás betegségek fenyegetik, akkor az alábbiakban megismerkedhetsz a réztartalmú gombaölő szerek hatásával és használatával!

Réztartalmú gombaölők bemutatása

Hogyan hatnak a réztartalmú gombaölők?

A réz egy fém, amelyet cseppfolyós állapotában a növényekre is rá lehet fújni, vagy le lehet törölni vele azokat. A réz ilyenkor behatol a levelekbe és elpusztítja az olyan káros élősködőket, mint a amilyenek gombák is. Rengeteg réztartalmú gombaölő készítmény közül választhatsz. Ott vannak például a réz-szulfáttal készült gombaölő szerek, amik a legrégebbi rézalapú gombaölők közé tartoznak.

A bordóilé egy másik szer, amelyet réz-szulfát és kalcium-hidroxid vagy mész összekeverésével készítenek. A mész segít kiegyensúlyozni a réz-szulfát savas pH értékét, így ez egy biztonságosabb készítménynek számít, ami kevesebb kárt okozhat a növényekben. Ez a keverék is rég óta használatos és nem csak gombák, hanem baktériumok ellen is hatékony. A mésznek köszönhetően továbbá tovább megmarad a növények felületén, így hosszabb ideig képes kifejteni a hatását.

Hogyan kell használni a réztartalmú gombaölőket?

A réztartalmú gombaölőket mind megelőzésre, mind pedig bizonyos problémák kezelésére alkalmazhatod kertedben. A legtöbb készítmény spray formájában alkalmazható, de vannak pasztás változatok is, amiket főleg gyümölcsfa-kertekben szoktak alkalmazni.

Fontos: Mivel nagyon erős szerekről van szó, óvatosan és körültekintően kell használni őket növényed védelme érdekében!

Kivétel nélkül, mindig kövesd a gyártó felhasználási utasításait, különös tekintettel a mértékekre – sose használj többet az előírt mennyiségnél! Minden részletre figyelj oda, amit az instrukciókban olvasol – használd a megfelelő arányokat, és alkalmazd a szert a javasolt időjárási viszonyokban (hőmérséklet, stb.) Mindemellett persze ügyelned kell arra is, hogy a megfelelő réztartalmú gombaölőt használd a növényen, amit kezelni vagy védeni szeretnél.

Kövesd továbbá a gyakorisági javaslatokat is, és ezekhez igazodva ismételd meg újra és újra a szer használatát. Ha nem tartod magad nagyon szigorúan a gyártó által előírt mennyiségekhez és alkalmazási módhoz, akkor minden kezelt növényed rövid időn belül kipusztulhat kertedben, ne kockáztass. A következő oldalon folytatom! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

96/2008. (VII. 25.) FVM rendelet

Az Európai Mezõgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a szaktanácsadási szolgáltatások... Tovább

fenotípus

az egyed látható, leírható, mérhető külső és belső tulajdonságainak összessége, külső... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem