Réztartalmú gombaölőszerek: Mire, és hogyan használd őket kertedben

hirdetes

Réztartalmú gombaölők - Mikor, mire, hogyan használjuk a kertben?

Szélesi Ferenc
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A rézalapú vagy réztartalmú gombaölő szerekről bizonyára te is hallottál már kertészként, és ha ezt a cikket olvasod, akkor bizonyára téged is érdekel, hogy egész pontosan mit is tehetnek kertedért ezek a készítmények. A réz valójában egy organikus gombaölő szer, ami, ha megfelelően alkalmazzák képes megelőzni a gombás fertőzéseket, vagy (bizonyos esetekben) akár meg is szüntetheti azokat. Ha te is attól tartasz, hogy kertedet gombás betegségek fenyegetik, akkor az alábbiakban megismerkedhetsz a réztartalmú gombaölő szerek hatásával és használatával!

Réztartalmú gombaölők bemutatása

Hogyan hatnak a réztartalmú gombaölők?

A réz egy fém, amelyet cseppfolyós állapotában a növényekre is rá lehet fújni, vagy le lehet törölni vele azokat. A réz ilyenkor behatol a levelekbe és elpusztítja az olyan káros élősködőket, mint a amilyenek gombák is. Rengeteg réztartalmú gombaölő készítmény közül választhatsz. Ott vannak például a réz-szulfáttal készült gombaölő szerek, amik a legrégebbi rézalapú gombaölők közé tartoznak.

A bordóilé egy másik szer, amelyet réz-szulfát és kalcium-hidroxid vagy mész összekeverésével készítenek. A mész segít kiegyensúlyozni a réz-szulfát savas pH értékét, így ez egy biztonságosabb készítménynek számít, ami kevesebb kárt okozhat a növényekben. Ez a keverék is rég óta használatos és nem csak gombák, hanem baktériumok ellen is hatékony. A mésznek köszönhetően továbbá tovább megmarad a növények felületén, így hosszabb ideig képes kifejteni a hatását.

hirdetes

Hogyan kell használni a réztartalmú gombaölőket?

A réztartalmú gombaölőket mind megelőzésre, mind pedig bizonyos problémák kezelésére alkalmazhatod kertedben. A legtöbb készítmény spray formájában alkalmazható, de vannak pasztás változatok is, amiket főleg gyümölcsfa-kertekben szoktak alkalmazni.

hirdetes

Fontos: Mivel nagyon erős szerekről van szó, óvatosan és körültekintően kell használni őket növényed védelme érdekében!

Kivétel nélkül, mindig kövesd a gyártó felhasználási utasításait, különös tekintettel a mértékekre – sose használj többet az előírt mennyiségnél! Minden részletre figyelj oda, amit az instrukciókban olvasol – használd a megfelelő arányokat, és alkalmazd a szert a javasolt időjárási viszonyokban (hőmérséklet, stb.) Mindemellett persze ügyelned kell arra is, hogy a megfelelő réztartalmú gombaölőt használd a növényen, amit kezelni vagy védeni szeretnél.

Kövesd továbbá a gyakorisági javaslatokat is, és ezekhez igazodva ismételd meg újra és újra a szer használatát. Ha nem tartod magad nagyon szigorúan a gyártó által előírt mennyiségekhez és alkalmazási módhoz, akkor minden kezelt növényed rövid időn belül kipusztulhat kertedben, ne kockáztass. A következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

csukafogazat

fejlődési rendellenesség; a felső metszőfogakat hordozó csontok túlságosan rövidre v. az... Tovább

60/2006. (VIII. 18.) FVM rendelet

a 2006. évi iskolatej program második félévének szabályozásáról A mezõgazdasági és... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem