Hogyan termelj több zöldséget, mint eddig?

Így tehetsz szert nagyobb termésre te is!

xy, ZH
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Hamarosan elkezdődhet a palánták kiültetése. A bő nyári és őszi termés, a sikeres kiskerti zöldségtermesztés egyik kritikus pontja az ültetés. Ezzel biztosíthatjuk  a helyes indulást. Néhány tippel szeretnénk az olvasó segítségére lenni!

Fogadd meg szakértőnk remek tippjeit és termelj több zöldséget idén

1. Készítsünk remek ültető gödröt

Bármilyen is kert adottsága fektessünk hangsúlyt ara, hogy megfelelő környezetet alakítsunk ki növényeink új otthona számára. Az ültető gödör legalább 15 cm mély legyen. A kitermelt föld helyébe, alulra töltsünk komposztot, esetleg érett istállótrágyát. A kitermelt földhöz Önthetünk kávézaccot, keverhetünk hozzá újabb komposzt adagot, hogy növényeink minél tápanyagdúsabb, morzsalékos szerkezetű talajba kerüljenek. Ezt a feldúsított földet hordjuk rá a növény gyökerére. Ültetéskor több növény, például a paradicsom, mélyebbre is kerülhet, ezáltal újabb gyökerek fejlesztésére ösztönözhetjük, ami a növények jó erőben tartásához nélkülözhetetlen. Ezáltal zömök, erős növényeink lesznek.


A jól előkészített, ősszel már fellazított talajba, emelt ágyásban, dombágyásban akarólyuk ásó segítségével is gödröt készíthetünk palántáinknak, megkímélve magunkat a görnyedéstől, talajemelgetéstől. Ezzel a módszerrel 20 perc alatt akár 100 paradicsompalántának is előkészíthetjük a helyét. A talajszerkezetet sem romboljuk. Ugyanígy jól használható a hagymaültető is. De már kisebb területre, és itt a hajolgatást nem tudjuk elkerülni.  A lyukakba szintén szórhatunk komposztot, kávézaccot.

2. Készítsünk komposzt mulcsot


Városi kertészek figyelem! A mulcs nem csak szalmából vagy fóliából készül. Zöldségeink meghálálják, ha a tövük köré 5 cm vastag komposztot rétegezünk 20 cm-es sugarú körben. És máris kész komposzt mulcs. A mulcsozás előnyeinek ismérvei itt is érvényesek. A komposzt mulcs szabályozza a talajhőmérséklet szabályozása, a gyomok elnyomása. Arról nem is beszélve, hogy lassan ható műtrágyaként működik.

Nagyobb esőzések idején pedig gátolja a talajeróziót. Arra vigyázzunk, hogy csak már kellően felmelegedett talajon végezzük el ezt a műveletet, különben állandósítjuk az alacsony hőmérsékletet, hiszen a komposztréteg hőszigetelőként funkcionál. Ja, és nem is említettük, hogy, ha már úgyis komposztálunk, nem kell fóliavásárláson törni a fejünket, szalmát szerezni, meg hasonlók. A legolcsóbb megoldás! Minden valamire való kiskertésznek kéznél van.


3. Tapossuk meg a földet


Gondolta volna, hogy a gyökerek túlzott elburjánzása gátolja a növények fejlődését? A laza talaj kedvez a gyökerek akadálymentes terjeszkedésének. A lefelé történő növekedés kedvező, nem úgy, mint az oldalirányú terjeszkedés. A gyökereknek jól fejletteknek kell lenniük, de ugyanakkor a gyökérlabdának kompaktaknak kell lennie! A gyökerek szerte-szét burjánzása a föld felett részek fejlődésének és ezen keresztül a termés fejlődésének is a rovására történik. Az a jó, ha növények körül a talaj tömörebb, ezzel gátolva a gyökerek túlzott szétterülését. Erre a legjobb módszer, ha ültetéskor a növény körül megtapossuk a talaj.

4. Öntözzünk körültekintően


Az ültetés okozta stressz kivédésben segít az ültetés előtti és az ültetést követő bőséges beöntözés. Már az ültető gödörbe is töltsünk két deciliter vizet, ültetés után is alaposan öntözzük be a talajt. Legjobb, ha reggel ültetünk, és délután leellenőrizzük, hogy nem kókad-e egyik-másik palántánk. Amennyiben úgy látjuk, estefelé újabb adag vizet öntözzünk ki. A palánták megerősödéséig nem árt, ha naponta öntözünk. Később az öntözés gyakoriságát csökkenthetjük, az időjárás függvényében. Száraz időszakban hetente kétszer-háromszor öntözzünk. A napi öntözés, az aszályos időszakok kivételével inkább árt a növénynek, mint használ.

A gyökerek ugyanis nem nőnek le a mélyebb rétegekbe, a talajfelszín közelében maradnak, itt szét is terjednek. Hisze a gyökér oda nő, ahol a víz és a vízben oldott tápanyag található. Márpedig napi kis mennyiségű öntözés mindig csak a talaj felső rétegét nedvesíti. A sekély gyökerek gyenge növényt eredményeznek. Nő a kidőlés veszélye is.

Forrás

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-05-02

Itt vannak a legjobb tippek a tökéletes zeller termesztéséhez egy kertésztől

Elhoztuk nektek a legjobb zeller termesztési tippeket, egy kertész tanácsaival, aki elmondja nektek most, hogyan szokta termeszteni tökéletesen a zellert!

2024-05-04

Borsó a kertben: tippek a sikeres borsó termesztéshez

Borsó termesztési tippek egy kertésztől: így nevelj borsót a kertedben, hogy az asztalodon mindig friss és zsenge zöldség legyen, kövesd tippjeinket te is!

2024-05-02

Most kell elültetned ezt az ízletes zöldséget: Padlizsán ültetés lépései

A padlizsán egyre népszerűbb hazánkban is, ami nem is véletlen, hiszen megannyi étel remek alapanyaga. Mikor és hogyan kell a padlizsánt elültetni?

2024-04-29

A legjobb dolog, ami történhet a paradicsommal: ültesd mellé ezeket!

A paradicsom mellé ültetett növények fontosabbak, mint gondolnánk: kertészünk tanácsait követve ültessük ezeket a növényeket a paradicsom mellé a bőséges termésért!

2024-04-29

Salátatermesztés mesterfokon: hogyan nevelj egész éven át friss zöldséget a kertedben?

Tanuld meg a salátatermesztés minden trükkjét! Készítsd elő a magtálcát, gondoskodj a megfelelő hőmérsékletről, és használd ki a természetes védekezés lehetőségeit.

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

veszteséges és pénzügyi hiányos vállalatok pénzügyi rendezése

Veszteség akkor következik be, ha a költségek meghaladják a bevételeket. Pénzügyi hiány... Tovább

kukoricabetakarító gépek

a csöves kukorica betakarítása gépi úton v. csőtörő-fosztó géppel, v. gabonakombájnra... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem Zöldség