A peronoszpóra bemutatása

hirdetes

Peronoszpóra a kertben - Ismerd fel időben a bajt

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A legtöbb kertész könnyedén kiszúrja kertjében a lisztharmat korai jeleit – ez a betegség fehér por formájában jelenik meg a növényeken, így elég nehéz úgy elmenni mellette, hogy az ember ne kapná fel rá a fejét. Azonban míg a lisztharmat bátran felvállalja magát, a peronoszpóra inkább a levelek alján rejtőzködik, így sokkal nehezebb észrevenni. A legtöbb esetben csak akkor figyelnek fel rá a kertészek, amikor a betegség már súlyos károkat okozott növényeik leveleiben. Sajnos amikor a leveleken láthatóbbá válnak a peronoszpóra árulkodó jelei, már túl késő a betegség kezelésével foglalkozni. Éppen ezért hoztam el nektek újabb cikkemet, nézzük, mit kell tudnunk a peronoszpóráról! 

Minden, ami peronoszpóra

A peronoszpóra általános jellemzői

A legtöbben gombás fertőzésként ismerik a peronoszpórát, pedig valójában biológiailag algának minősül, tudományos (és megtévesztő) neve pedig „petespórás gomba” (azaz oomycota). Nem csoda, hogy sokan keverik a gombákkal, hiszen nem csak nevében és viselkedésében hajaz a gombás betegségekre, hanem a gombaölő szerek is hatásosak lehetlek ellene. Kertészként azonban bizonyára nem ez érdekel, hanem az, hogy a peronoszpóra súlyos károkat okozhat kertedben, ha sikerül elterjednie.

Ez a kórokozó 10-20°C-os hőmérsékletben mozog a talajvízben, míg nem talál egy ideális növényt, amit gazdatestként használhat. Később aztán, amikor elered az eső, a peronoszpóra a felcsapódó vízcseppekkel jut el a növények leveleinek aljára. Itt kezdődik a baj. A peronoszpóra a levelekre jutva elkezdi elszívni attól a vizet és a tápanyagokat is. Hasonlóképpen a futótűzként terjedő algákhoz, a peronoszpóra egyre jobban beteríti a levél felületét.

hirdetes

Innentől kezdve az esővel, a helytelen öntözéssel és még a széllel is képes továbbterjedni a többi levélre, amíg az egész növényen látszódni nem kezdenek a tápanyaghiány árulkodó jelei – ilyenkor már túl késő. A peronoszpóra teljesen tönkre teheti a növényeket – fogékonyabbak lesznek a rovartámadásokra, leveleik elszíneződnek és elszáradnak, terméseik pedig elrohadnak. Szerencsére van néhány módszer, amelyekkel megpróbálhatod megelőzni a peronoszpóra terjedését kertedben.

hirdetes

A peronoszpóra azonosítása a kertben

Mint fentebb olvashattad, a peronoszpórát leggyakrabban akkor fedezik fel a kertészek, amikor már túl késő. Ha azonban tudod, hogy miről ismerheted fel, akkor időben nyakon tudod csípni, hogy ne okozhasson túl sok bajt kertedben.

A peronoszpóra korai jelei

A peronoszpóra általában egy olajfolthoz hasonló pöttyként jelenik meg a leveleken. Ahogy aztán továbbterjed a levél alján, pelyhes, pamutszerű külsőt vesz fel, ami eleinte fehér színű, később pedig besötétül és szürkés-feketévé válik. A következő oldalon további részletek várnak, érdemes lapozni egyet! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

maszlag (Datura)

a burgonyafélék családjába tartozó nemzetség. Nagy, fehér tölcséres pártájú gyomnövény... Tovább

ugar

a termesztésből időszakosan kivont, tehát be nem vetett, de rendszeresen művelt szántóföld.... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem