A peronoszpóra bemutatása

hirdetes

Peronoszpóra a kertben - Ismerd fel időben a bajt

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A legtöbb kertész könnyedén kiszúrja kertjében a lisztharmat korai jeleit – ez a betegség fehér por formájában jelenik meg a növényeken, így elég nehéz úgy elmenni mellette, hogy az ember ne kapná fel rá a fejét. Azonban míg a lisztharmat bátran felvállalja magát, a peronoszpóra inkább a levelek alján rejtőzködik, így sokkal nehezebb észrevenni. A legtöbb esetben csak akkor figyelnek fel rá a kertészek, amikor a betegség már súlyos károkat okozott növényeik leveleiben. Sajnos amikor a leveleken láthatóbbá válnak a peronoszpóra árulkodó jelei, már túl késő a betegség kezelésével foglalkozni. Éppen ezért hoztam el nektek újabb cikkemet, nézzük, mit kell tudnunk a peronoszpóráról! 

Minden, ami peronoszpóra

A peronoszpóra általános jellemzői

A legtöbben gombás fertőzésként ismerik a peronoszpórát, pedig valójában biológiailag algának minősül, tudományos (és megtévesztő) neve pedig „petespórás gomba” (azaz oomycota). Nem csoda, hogy sokan keverik a gombákkal, hiszen nem csak nevében és viselkedésében hajaz a gombás betegségekre, hanem a gombaölő szerek is hatásosak lehetlek ellene. Kertészként azonban bizonyára nem ez érdekel, hanem az, hogy a peronoszpóra súlyos károkat okozhat kertedben, ha sikerül elterjednie.

Ez a kórokozó 10-20°C-os hőmérsékletben mozog a talajvízben, míg nem talál egy ideális növényt, amit gazdatestként használhat. Később aztán, amikor elered az eső, a peronoszpóra a felcsapódó vízcseppekkel jut el a növények leveleinek aljára. Itt kezdődik a baj. A peronoszpóra a levelekre jutva elkezdi elszívni attól a vizet és a tápanyagokat is. Hasonlóképpen a futótűzként terjedő algákhoz, a peronoszpóra egyre jobban beteríti a levél felületét.

hirdetes

Innentől kezdve az esővel, a helytelen öntözéssel és még a széllel is képes továbbterjedni a többi levélre, amíg az egész növényen látszódni nem kezdenek a tápanyaghiány árulkodó jelei – ilyenkor már túl késő. A peronoszpóra teljesen tönkre teheti a növényeket – fogékonyabbak lesznek a rovartámadásokra, leveleik elszíneződnek és elszáradnak, terméseik pedig elrohadnak. Szerencsére van néhány módszer, amelyekkel megpróbálhatod megelőzni a peronoszpóra terjedését kertedben.

hirdetes

A peronoszpóra azonosítása a kertben

Mint fentebb olvashattad, a peronoszpórát leggyakrabban akkor fedezik fel a kertészek, amikor már túl késő. Ha azonban tudod, hogy miről ismerheted fel, akkor időben nyakon tudod csípni, hogy ne okozhasson túl sok bajt kertedben.

A peronoszpóra korai jelei

A peronoszpóra általában egy olajfolthoz hasonló pöttyként jelenik meg a leveleken. Ahogy aztán továbbterjed a levél alján, pelyhes, pamutszerű külsőt vesz fel, ami eleinte fehér színű, később pedig besötétül és szürkés-feketévé válik. A következő oldalon további részletek várnak, érdemes lapozni egyet! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-03-20

5 tipikus tavaszi ültetési hiba, amit kerülj el!

Itt a tavasz, irány a kert, és dobjunk össze egy csodaszép kertet, amire később büszkék lehetünk, nem igaz? Vagy ácsi, és gondoljuk át ezt az egészet!

2023-03-16

Az esővíz gyűjtése jót tesz a növényeknek, a környezetnek és a pénztárcádnak – így készíthetsz esővíz hordót

Az esőhordó otthoni elkészítése egyszerűbb, mint gondolnád, és több okból is kifizetődő. Nagyszerű módja, hogy fenntarthatóbbá válj, és csökkentsd a vízszámlát

2023-03-07

Mit kell tavasszal megmetszeni? 5 növény, amit ne hagyj ki a metszési szezonból!

Sok növényt tavasszal le kell metszeni, beleértve a levendulát, az orgonát és a díszfüvet. A tavaszi metszés nagyobb növekedést és több virágot tesz lehetővé.

2023-02-24

Késő van már a lemosó permetezéshez?

Mikor van ideje a lemosó permetezésnek és mikor késő már elvégezni? Cikkünkben bővebben kifejtjük mikor kell elvégezni a gyümölcsfák lemosó permetezését.

2023-03-16

Hogyan írtsd ki a gyomokat az ágyásból anélkül, hogy károsítanád a növényeket – óvd meg a virágokat és a cserjéket ezekkel a szakértői tippekkel!

A gyomok gyors növekedése minden kertész életét megnehezítik, főleg, ha olyan helyen kezdenek növekedni, ahol igazán nem kéne, mint például a veteményes.

2023-03-16

Hogyan lehet megszabadulni a rojtosszárnyúaktól? – Gyors és egyszerű módszerek a kártevőkkel szemben

Szakértői módszerek, amelyek megmentik a beltéri, üvegházi és kerti növényeket ezektől a kártevőktől! Hogyan írtsuk ki a rojtosszárnyú kártevő rovarokat?

2023-03-16

Hagymatermesztési hibák – Ezt 8 gyakori hibát követjük el hagymatermesztés során

Ha azon tűnődsz, hogy miért nem nő a hagymád, akkor ez az egyik ilyen gyakori probléma eredménye lehet! Milyen hibákat követhetünk el hagymatermesztés során?

2023-03-16

Mikor kell átültetni a paradicsompalántákat – tippek a palánták kiültetésének megfelelő időzítéséhez

Tudod, mikor kell kiültetni a paradicsompalántákat, hogy erős és egészséges növényeid legyenek? Ha nem vagy benne biztos, akkor most eláruljuk cikkünkben!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

egyensúlyérző szerv

a gerincesek viszonylagos térbeli helyzetét érzékelő szerv. A belső fülben (hallószerv)... Tovább

heteroméria

a különböző, nem allél gének ellentétes hatása egy tulajdonság kialakításában. (gén-kölcsönhatás) Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem