Ismerd meg a pázsitviolát - most mindent megtudhatsz róla, ami termesztéséhez szükséges

Minden, amit tudni érdemes a pázsitvioláról

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Hihetetlenül csodálatos ez a növény, valóban ott a helye mindenkinek a kertjében, szakértőnk most bemutatja nektek a pázsitviolát, cikkünkből megtudhatod azt is, mi kell a gondozásához, neveléséhez!

A pázsitviola megismerése

A pázsitviola, vagy latin nevén Aubrieta species egy csodálatosan szép évelő dísznövény, amit sziklakertbe vagy napos ágyásba érdemes ültetni. Virágai aprók, liláskék, és ha mindent jól csinálunk, akkor rengeteg virág lesz rajta, mely meseszép díszként borítják majd a kertet! A pázsitviola a Földközi-tenger vidékéről származik, viszonylag régi kultúrnövényről van szó, magassága 5-15 centiméter, jellemzője még, hogy örökzöld, és a talajra simuló leveleivel szinte gyepet is alkothat a kertünkben.

Nyáron virágpárnát képeznek a sűrűn egymás mellett nyíló liláskék virágai, latin neve is ebből ered, ugyanis kék párna a jelentése. Levelei tehát télen is megmaradnak, sűrű szőnyeget képez, ellenálló évelő növény. Szegélynövényként, sziklakertbe, támfalakba, járda mellé ültetve csodálatos dísze kertünknek. A leglátványosabb azonban akkor, amikor virágos hajtásai lelógnak sziklákról vagy támfalakról. Nézzük, mit kell tudni a neveléséről, gondozásáról!

A pázsitviola gondozása, nevelése

A pázsitviola leginkább a napsütéses helyeket kedveli, illetve a termékenyebb talajt. Ha jól érzi magát, akkor pedig ősszel is lehet utóvirágzása. Általában 5 és 15 centiméter közötti magasságra nő meg, illetve 60-80 centiméter szélesre. Szaporíthatjuk magról és dugványról egyaránt. A magokat már március végén, április elején érdemes elvetni a kertben, ha viszont palántáról ültetjük, akkor már kora májusban számíthatunk a virágjaira!

Olyan helyekre ajánljuk, ahol erősen süt a nap, éppen ezért a sziklakert vagy éppenséggel a meleg kert a legideálisabb hely a számára. Közepes vízigényű, és nagyon hálás növény, fontos, hogy öntözzük rendszeresen illetve igényli a tápoldatozást is. Ha elvirágzott, akkor vágjuk vissza a töveket, és legalább kéthetente tápoldatos vízzel öntözzük.    

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

tehenészet

A nagyobb létszámú,tejhasznú tehénállomány és az állatok elhelyezésére szolgáló telep... Tovább

komló (Humulus lupulus L.)

a csalánfélék (Urticaceae) családhoz tartozó évelő kúszónövény; a sörgyártás és... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem