Mikor kell átültetni a paradicsompalántáinkat? - Ezek jelenségek jelzik az idejét

Mikor kell átültetni a paradicsompalántákat – tippek a palánták kiültetésének megfelelő időzítéséhez

ZH
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Tudod, mikor kell kiültetni a paradicsompalántákat, hogy erős és egészséges növényeid legyenek? Ha nem vagy benne biztos, akkor most eláruljuk!

paradicsom palánta átültetése

Mikor kell átültetni a paradicsom palántákat?


A paradicsom klasszikus nyári alapanyag, és a házi paradicsom íze felülmúlja a boltiakat. Ha magról termesztjük, akkor sokkal szélesebb fajta paradicsom termesztése is megnyílik, mint általában a boltok polcain.


A paradicsom termesztése meglehetősen egyszerű folyamat, a magok tavasszal, meleg helyen, gond nélkül kicsíráznak, és gyorsan nőnek, ha biztosítják a szükséges hőt. Amikor a palánták néhány centiméter magasak, fontos, hogy külön cserepekbe vagy a szabadba ültessük át őket, hogy egészséges fiatal növényekké nőhessenek.


Ha azon töprengsz, hogy mikor ültessük át a paradicsompalántákat a kertbe, a válasz az, amikor a hőmérséklet elég meleg lesz – 18˚C-on is virágzik. Addig ültesd ki őket, várd meg, amíg a hőmérséklet felemelkedik, majd ültesd át a végső termőhelyükre, akár az üvegházban, akár a szabadban.

MIKOR ÜLTESSÜK ÁT CSERÉPBE A PARADICSOM PALÁNTÁKAT?


Fontos tudni, hogy mikor kell paradicsomot ültetni, hogy minden lehetséges termés sikeres legyen, és van néhány kulcsfontosságú lépés a magok elvetése és a paradicsomnövények végső helyére ültetése között.

Kezdetben a paradicsommagokat az éghajlattól és a termesztési zónától függően márciusban és áprilisban fedél alá vetik, és sikeresen csíráznak 17 °C és 25 °C közötti hőmérsékleten. A paradicsommagok 10 napon belül kicsíráznak, és megfelelő körülmények között gyorsan növekednek, ezért a növekedés folytatásához nagyobb cserépbe kell átültetni őket. Ha a palántákat a kezdeti vetőtálcáról egy nagyobb cserépbe ültetjük át, akkor mindegyiknek van helye egészséges növénnyé fejlődni, amely sikeresen tud sikeres lenni a kertben, és nagyszerű paradicsomtermést biztosít.

A paradicsompalántákat akkor kell cserepekbe átültetni, ha legalább 5 cm magasak, és kifejlődött az első igazi levele. Amint a paradicsompalánták a maglevelükön túl kezdenek fejlődni, készen állnak. Jobb előbb költöztetni, mint utóbb, mivel a palánták elég korai elválasztása még katasztrofálisabb lehet. Miután elkezdtek fejlődni a magleveleiken túl, a palánták a gyomoknál rosszabb módon versenyeznek egymással.

Ültessük át a palántákat a cserepekbe, és tartsuk őket olyan helyen, ahol jó fény és 15°C körüli hőmérséklet van. A kevés fény hatására a paradicsom palánták lábszárúak lesznek – nagyon gyorsan megnőnek, és kevés levelük lesz. Hagyjunk jó helyet a növények között, és növeljük a távolságot növekedésük során. A paradicsomnövények növekedésük során könnyen összegabalyodhatnak, és a távolság növelésével javítjuk a légáramlást a fiatal növények között.


A paradicsomnövények gyorsan növekednek, és előfordulhat, hogy többször is át kell ültetni, mielőtt végleges helyükre kerülnének. Ez potenciálisan két átültetést jelenthet cserépről cserépre, minden alkalommal növelve az edény méretét. Jó szabály az, hogy egy paradicsomnövényt akkor ültessünk át, ha magassága háromszor akkora, mint az edény átmérője!


HOGYAN ÜLTESSÜK ÁT A PARADICSOMPALÁNTÁKAT TÁLCÁRÓL CSERÉPBE


A paradicsompalántákat először akkor kell átültetni, ha 5 és 10 cm közötti magasak. A folyamat meglehetősen egyszerű. Ültessük át a palántákat a magtálcáikról vagy moduljairól nagyobb, 7-10 cm átmérőjű cserepekbe, és használjunk jó minőségű virágkomposztot.

4 lépésből álló terv a paradicsompalánták kiültetéséhez:


Töltsük meg színültig az edényeket komposzttal. Készítsünk egy elég mély lyukat ahhoz, hogy a gyökerek és a palánta felpöndörödése nélkül elférjen.



Fogja meg a palántát egy sziklevélnél (maglevélnél), és húzzuk ki a magtálcából vagy a cserépből egy kis ásó vagy ceruza segítségével.



Úgy ültessük el őket, hogy a sziklevelek közvetlenül a komposzt felszíne felett üljenek. Ne szilárdítsuk meg őket – csak öntözzük be őket, finoman.



Minden nap ellenőrizzük őket, és szükség szerint öntözzük meg őket. Győződjünk meg róla, hogy a levelek szárazak, mielőtt leszáll az éjszaka, mert ha még nedvesek, nagyobb valószínűséggel rothadnak vagy „nedvesednek”.

Minden palánta kiszúrásához hasonlóan fontos, hogy a fiatal palántát egy levélnél tartsuk az ujjbegyeink között, és „soha ne tartsuk a törékeny szárat, mert megsérülhet, ami megölheti a növényt.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-25

105 éve született Bálint gazda: emlékezzünk az ország kertészére örökzöld tanácsaival

Bálint gazda egy legendás kertész volt, akire néhány kedves szóval és kertészeti tanácsával is emlékezünk. Olvasd el a szőlő zöldmunkáiról szóló gondolatait.

2024-07-22

Kerti növények szaporítása egyszerűen! Nézd meg, hogyan!

A kerti növények szaporítása egy igazán örömteli feladat. Most mutatunk néhány hasznos információt, ami segít sikeresen szaporítani kedvenc növényeidet.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-25

Az igazság a zöld paradicsomról! Ehető vagy mérgező?

A zöld paradicsom egy rejtélyes és megosztó növény a gasztronómia világában. A kertészek rendszeresen találkoznak vele. Tudd meg, hogy el lehet-e fogyasztani.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

idegenelés

nemesítési eljárás; a —>fajra v. a—>fajtára jellemző típustól eltérő egyedek... Tovább

hosszúgyapjas húsjuhok

Angliában a helyi fajták nemesítésével állították elő hús hasznosítású fajtákat. A... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcstermesztés Házi kert kert Kertészet Növénytermesztés Paradicsom Zöldségtermesztés