Padlizsánt is termeszthetsz cserépben, egyszerűen!

hirdetes

Tippek, trükkök a cserépben termeszthető padlizsánhoz

Szélesi Ferenc
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Cserépben is termeszthető padlizsán

Milyen cserépbe vagy ládába kerüljenek a padlizsánok?

Egy átlagos palántának egy legalább 15-19 literes növénytartóra lesz szüksége, mert gyökereiknek stabil alap kell, hogy kellő mennyiségű tápanyagot vehessenek fel. Érdemes természetes anyagból készült növénytartókat választani, pl. faládákat vagy agyagcserepeket. Ezek jobb szellőzést biztosítanak a talajnak és a gyökereknek, habár az agyagcserepekben a talaj gyorsabban kiszáradhat, így fokozottan kell majd ügyelned az öntözésre.

Az ültetéshez nincs más dolgod, mint feltölteni a ládát vagy cserepet egy adag táptalajjal, majd ásni benne egy 15-20 cm-es lyukat, amibe behelyezed a palántát. Alaposan nyomkodd le után a talajt. A legtöbb növénytartóba szánt padlizsánnak nincs szüksége támasztékra, de a magasabb példányoknak érdemes karót vagy paradicsomketrecet biztosítani, amire felfuthatnak.

A cserepes padlizsánok gondozása

A cserepes padlizsánoknak – mint a legtöbb növénynek – másféle gondoskodásra van szükségük, mint a kerti ágyásokban nevelkedő társaiknak.

hirdetes

Trágyázás

A cserepes padlizsánokat alaposan kell trágyázni, amíg le nem szüreteled őket. A padlizsánok legtöbb gondja abból származik, hogy nem kapnak elegendő tápanyagot, különösen, ha cserepekben vagy ládákban nevelik őket. Használj lassú lebomlású műtrágyát az ültetésnél, majd 12 héttel később ismét. E két lassú lebomlású „etetés” között hetente trágyázd általános műtrágyával palántáidat, mielőtt pedig virágba borulnának, adj nekik kiegyensúlyozott (pl. 20-20-20) összetételű műtrágyát. Virágzáskor válts magas káliumtartalmú műtrágyára (a legtöbb paradicsomtrágya ideális erre).

hirdetes

Öntözés

Mindig alaposan öntözd meg cserepes padlizsánjaidat, de ne kapjanak vizet újra, amíg a talaj felső 5 cm-e nem szárad ki alattuk.

Metszés

A padlizsánokat érdemes megmetszeni, mert ennek hatására több és nagyobb terméseket hozhatnak. Ideális esetben három szárat kell hagyni a palántákon – két fő szárat és egy mellékszárat. A többit lemetszheted róla, beleértve a hajtásokat is. Távolítsd el továbbá a sárguló leveleket és a sérült részeket is. Metszéseid során ügyelj arra is, hogy az eredmény jól szellőzzön, ezzel ugyanis csökkentheted a különféle növénybetegségek veszélyét.

Társültetés

A cserepes padlizsán mellé többféle fűszernövényt is ültethetsz, ha jut nekik elég hely. A legideálisabb társnövények azok, amelyek szőnyegként nőnek, vagy természetesen leborulnak a cserép széléről – ilyenek például a bársonyvirágok, a tárkony és a kakukkfű. A bársonyvirágok még a kártevőket is segítenek távol tartani.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-03-16

Hagymatermesztési hibák – Ezt 8 gyakori hibát követjük el hagymatermesztés során

Ha azon tűnődsz, hogy miért nem nő a hagymád, akkor ez az egyik ilyen gyakori probléma eredménye lehet! Milyen hibákat követhetünk el hagymatermesztés során?

2023-03-16

Mikor kell átültetni a paradicsompalántákat – tippek a palánták kiültetésének megfelelő időzítéséhez

Tudod, mikor kell kiültetni a paradicsompalántákat, hogy erős és egészséges növényeid legyenek? Ha nem vagy benne biztos, akkor most eláruljuk cikkünkben!

2023-03-16

Hogyan lehet megszabadulni a rojtosszárnyúaktól? – Gyors és egyszerű módszerek a kártevőkkel szemben

Szakértői módszerek, amelyek megmentik a beltéri, üvegházi és kerti növényeket ezektől a kártevőktől! Hogyan írtsuk ki a rojtosszárnyú kártevő rovarokat?

2023-03-22

5 kreatív kerti ötlet egyszerű raklapokkal- a raklap kerti felhasználása kreatívan

Nem gondoltad volna, milyen hasznos tud lenni egy raklap a kertben! Íme 5 mód a raklap kreatív kerti felhasználására, amit leesik majd az állad.

2023-03-20

Mutatjuk, hogyan építs magaságyást lépésről lépésre

Az magaságyás építése a kertben nagyszerű módja annak, hogy javítsd a talaj vízelvezetését, növeld a hozamot, és hogy rendezett kerti teret alakíts ki.

2023-03-07

Évelő hagyma termesztése – Kevés gondozással is lehet minden évben friss hagymád!

A hagyma a veteményeskertek és a konyhaszekrények alapanyaga. Rendkívül sokoldalú és sokféle formában kapható, beleértve a kevésbé ismert évelő fajtákat is.

2023-03-14

Itt van 2 egyszerű recept: medvehagyma leves, medvehagymás házi vaj

Itt a tavasz, és vele együtt itt a medvehagyma szezon is. Mutatunk 2 egyszerű, mennyien ízletes receptet: medvehagyma leves, és házi medvehagymás vaj recept.

2023-03-16

Az esővíz gyűjtése jót tesz a növényeknek, a környezetnek és a pénztárcádnak – így készíthetsz esővíz hordót

Az esőhordó otthoni elkészítése egyszerűbb, mint gondolnád, és több okból is kifizetődő. Nagyszerű módja, hogy fenntarthatóbbá válj, és csökkentsd a vízszámlát

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

gyöngytyúk (gyöngyös, Numida meleagris)

a fácánfélék (Phasianidae) családjába tartozó háziszárnyas. Vadon élő őse napjainkban is... Tovább

76/2006. (X. 20.) FVM rendelet

a termõföldre vonatkozó elõvásárlási és elõhaszonbérleti jog gyakorlásával... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Zöldség