Az őszi trágyázás és amit tudni kell róla

Szakértői tanácsok az őszi trágyázáshoz

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Az őszi trágyázás hihetetlenül fontos kertünk életében, sokan mégsem tulajdonítanak ennek olyan nagy figyelmet. Mostani cikkemben elmondok mindent, amit tudni érdemes az őszi trágyázásról, érdemes most is velem tartania mindenkinek! 

Mindent elmondunk az őszi trágyázásról

Őszi trágyázás – A jó termés megalapozása

Ősszel kell gondoskodnunk arról, hogy a kultúrnövények kikerüljenek a talajból, illetve arról is, hogy tavasszal a magok és a palánták jól megmunkált, tápanyagban gazdag közegbe kerüljenek. A talaj felső rétegéből évközben a növények elszívják a tápanyagokat, ezért érdemes felásnunk a földet – a felső réteg helyet cserél a tápanyagban dúsabb alsó réteggel. Ez viszont még egyáltalán nem elég ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű tápanyag legyen a talajban, mivel a növények az alsóbb rétegekből is elszívhatják a tápanyagot. Itt jön képbe az őszi trágyázás! Ahhoz, hogy növényeink éljenek, fejlődjenek, szükség van arra, hogy ősszel tápanyagot juttassunk a talajba, ennek pedig két módja is van, nézzük mind a kettőt szépen sorban! 

Őszi trágyázás – A szerves trágyázás

Ez a legjobb, legideálisabb megoldás esetében jól kezelt, érett istállótrágyát használunk. Hátránya az, hogy sajnos egyre nehezebb beszerezni, házhoz szállítani pedig szinte lehetetlen. Szerencsére van más megoldás is helyette, ez pedig az érett komposzt, illetve a szárított marhatrágya, vagy dúsított tőzeg, utóbbi kettőt beszerezhetjük bármelyik gazdaboltban. Ezek tartalmazzák a talaj termőképességének fenntartásához szükséges szerves anyagokat, humuszt, a három legfontosabb tápanyagot, a nitrogént, a foszfort és a káliumot, és nem utolsósorban nélkülözhetetlen mikroelemeket (bór, magnézium, kalcium, kén, réz, vas) is. 

Őszi trágyázás – A szervetlen trágyázás

Ha nincs más megoldás, akkor végsősoron használhatunk műtrágyákat is. Fontos, hogy a kálium-, és foszfor tartalmú műtrágyákat ősszel használjuk, mivel lassan oldódnak, tavaszig jutnak el a talaj gyökérzettel átszőtt rétegébe. Tavasszal jöhetnek a magas nitrogéntartalommal bíró műtrágyák, ugyanis ezek gyorsan és könnyen oldódnak.

Őszi trágyázás – Mész vagy nem mész?

A kalcium kérdése még nagyon fontos, mivel léteznek olyan növények (pl. levendula, bab, mandula), amelyek szeretik, de vannak olyanok is (pl. burgonya, rododendron), amik kifejezetten mészkerülők. Az előbbi csoportnak a meszes, lúgos talaj a megfelelő, utóbbiak viszont elpusztulnak az ilyen talajon. Ez alapján érdemes eldönteni, hogy kerüljön-e mész a talajba.

Őszi trágyázás – Hogyan csináljuk?

Nagyon egyszerű, az őszi ásással egyidőben juttassuk ki a szerves-, vagy műtrágyát, tavasszal pedig már nem lesz más dolgunk, mint egy kis tereprendezés után elültetni a növényeket. Az összes zöldségféle, dísznövény, virág hálás lesz ezért a cselekedetért! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-02-03

Ez a mezőgazdaság új jövője: a drónos permetezés 7 nagyszerű előnye

Haladni kell a korral, a mezőgazdaságban pedig még inkább, szakértőnk elhozta nektek a drónos permetezés 7 nagyszerű előnyét.

2024-03-05

Elfagyhatnak a kibújt tulipánok, ha fagy jön?

Sajnos kárt tehet a nárciszokban, jácintokban, tulipánokban a fagy, de vannak praktikák, amikkel könnyedén védekezhetsz ellene. Mutatjuk a kertész tippjeit!

2024-03-25

5 millió Forintos bírságot is kaphat, aki nem írtja ki a parlagfüvet 2024-ben

5 milliós bírság is ütheti a parlagfüves telkek tulajdonosait! Ismerd meg a 2024-es bírságokat, és azt, hogyan védekezhetsz hatékonyan a parlagfű ellen a telkeden!

2024-04-08

Friss: gép- és technológia beszerzési támogatás nyílik a borászok számára

Több mint 10,8 milliárd forint áll rendelkezésre a borászati technológiai fejlesztésére a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból.

2024-02-29

Figyelmezteti a Nébih a gazdákat: pocok invázió közeleg!

Pocok invázió közeleg, közölte a Nébih és figyelmezteti a gazdákat, hogy mindenképp hamar vegyék észre az intő jeleket és mentség meg a termésüket!

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

gabona-sortávolság

a 16 —> gabonafélék vetési sorközeinek hagyományos (10,5—12 cm-es) szélessége. Tovább

DKC4547 (EXP 244)

Kukorica Cél: szemes Leírás:Hímvirágzása közepesen korai. A kalászkapelyva alapján az... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság Növénytermesztés