8 nem ismert ok, amiért az oregánónak ott a helye minden kertben!

Az oregánó termesztése és felhasználása

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

Az oregánó az egyik legnépszerűbb évelő fűszernövény. Legtöbben az pizzák és szószok ízesítőjeként ismerik – a második világháborúból hazatérő amerikai katonák közül sokan az általuk „pizza gyógynövény” néven emlegetett fűszer iránti rajongásukról számoltak be.

Oregánó termesztése kis kertben

Manapság minden konyha alapfűszerének számít, és rengeteg fogás elkészítéséhez használják. Ez nem feltétlenül csak jellegzetes ízének köszönhető – az oregánó segít megelőzni a zsírok oxidálódását főzés közben, így rengeteg zsíros ételben alkalmazzák.

Az oregánó története

Az oregánó Eurázsia nyugati és délnyugati részének meleg éghajlatú területeiről, illetve a mediterrán vidékről származik. Ez az évelő a fűszernövények minden jellegzetességével rendelkezik – színe zöld, levelei pedig mindkét oldalt íveltek. Először a görögök használták fel, akik úgy tartották, hogy Afrodité istennő teremtette kertjébe, a boldogság jelképének. Maga az oregánó szó is „hegyi örömöt” jelent, és mind az ókori görögök, mind a rómaiak számára a boldogság jelképének számított.

A görögök mérgek ellenszereként, illetve fertőzések, bőrirritációk és egyéb problémák kezelésére alkalmazták. Az oregánó iránti rajongásuk meghódította Európát és Észak-Afrikát is, a középkorra pedig már több helyen is használatban volt, azonban nem íze, hanem gyógyászati tulajdonságai miatt (a fogfájás, köhögés és más gondok kezelésére). Manapság sokkal többet tudunk az oregánóról, például hogy A, B6, C, E és K-vitaminokat tartalmaz, de nem hiányzik belőle a vas, a folsav, a magnézium, a kalcium és a kálium sem. Emellett fitokémiai összetevői is vannak benne, amelyeknek gyógyászati tulajdonságait köszönheti. A következő oldalon mindent megtudhatsz az oregánó termesztéséről, és arról is, hogy miért kellene ott lennie a te kertedben is, megéri lapozni egyet! 

Oregánó termesztése kis kertben

Szerencsére az oregánó nagyon egyszerűen termeszthető. Nem igényel túl sok törődést, és kifejezetten ellenálló az őzekkel szemben is (ha olyan helyen élsz, ahol problémát okozhatnak az őzek, akkor tudod, hogy mennyire jelentős szempont is ez valójában). Az oregánó jól tűri a szárazságot, hiszen mediterrán vidékről származik, és éppen ezért a forró, napos, száraz körülményeket kedveli, jó vízelvezetésű talajban. Ennek ellenére képes eltűrni egy rövid árnyékos időszakot is. Biztosíts neki sok helyet, mert akár 1,2 méter szélesre is megnőhet. Minden tavasszal vágd vissza, hogy csinos maradjon, és gyakran szüreteld le.

hirdetes

A szüretelést reggelente végezd, miután az összes harmat felszáradt róluk. Az esszenciális olajak a meleg reggeleken vannak jelen legnagyobb mennyiségben a gyógynövényekben. A legjobb ízt akkor kapod majd, ha éppen akkor szüretelsz, amikor a virágok bimbói megjelennek. A szárakat kerti ollóval távolítsd el, majd vágd vissza a maradék szárat egészen egy csomóig vagy egy csoport levélig. Ez lehetővé teszi majd a növény számára, hogy a levágott részből szerteágazzon, és még ízletesebb leveleket hozzon. A leveleket minden esetben alaposan, de finoman öblítsd át, és szárítás előtt rázz le róluk minden extra nedvességet.

A szárításhoz óvatosan lehúzhatod a kisebb leveleket, és külön is megszáríthatod őket, vagy akár az egész szárat egyben is (ilyenkor a leveleket a szárítás után tördeled majd le róla). Kösd össze a szárakat egy csokorba és akaszd ki őket egy száraz, sötét helységben. Érdemes egy papírhálót húzni köréjük, ami elkapja a lepotyogó darabakákat, és segít távol tartani a port az oregánóktól. Vessünk most egy közelebbi pillantást arra, hogy mi mindenre is jó az oregánó az ételek ízesítése mellett, a következő oldalon folytatom! 

1. Immunerősítő hatása van

Az oregánó tele van antioxidánsokkal – ilyen szempontból 42-szer hatékonyabb például az almáknál is. Egy 2003-ban megjelent tanulmány szerint a gyógynövények (beleértve az oregánót is) jelentős növényi antioxidáns-források lehetnek, de, ami talán még fontosabb, sokkal több étrendi antioxidáns vihető be velük a szervezetbe, mint a gyümölcsökkel, bogyókkal, gabonapelyhekkel, vagy zöldségekkel. Az oregánó egyik aktív hatóanyaga a rozmaringsav – ez az erős antioxidáns segít az immunrendszer megerősítésében, és megerősíti a szervezet védelmét az olyan betegségekkel szemben, mint a nátha, az influenza, és sok más is.

2. K-vitamint tartalmaz

Az oregánó tele van K-vitaminnal, amelynek szerepét és jelentőségét manapság sokan figyelmen kívül hagyják. Ez az „elfeledett vitamin” főképpen a véralvadásban játszott szerepéről ismert, de elengedhetetlen a szívbetegség megelőzéséhez, a csontok megerősítéséhez, és a szervezet egyéb folyamatihoz is. A K-vitaminhiány csontritkuláshoz, szív- és érrendszeri megbetegedésekhez, visszértágulathoz, fogszuvasodáshoz, fertőző megbetegedésekhez, demenciához, és többféle daganatos problémákhoz vezethet.

3. Antibakteriális és gombaölő hatású

Nem hiába találkozhatunk az oregánóval a legtöbb bioboltban és egészségügyi szaküzletben, hiszen ez a gyógynövény gomba- és baktériumülő tulajdonságokkal bír. Ezt a benne található timol és karvakrol olajoknak köszönheti, amik különösen hatékonyak a baktériumok elleni küzdelemben, ráadásul a kutatások szerint akár az élelmiszer-eredetű listeria kórokozót és az MRSA fertőzést okozó baktériumokat is elpusztíthatja. A természetes olajok baktériumölő hatása már az ókor óta ismert, és a modern kísérletek is alátámasztják.

4. Gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik

A gyulladáscsökkentő étrendek sokat segíthetnek az egészség megőrzésében, és az olyan gyulladásos betegségek fájdalmainak enyhítésében, mint az ízületi gyulladás, vagy a gyulladásos bélbetegségek. Az oregánó emellett béta-kariofillént tartalmaz, ami a gyulladás megakadályozásában segíthet. 

5. Kezelhetők vele a pattanások

Az oregánó nem csak belsőleg tesz jót a testnek, hanem kívülről is. Kezelhetők vele a pattanások és az időnkénti bőrgyulladások, amiért gombaölő és fertőtlenítő tulajdonságainak lehetünk hálásak. Ezért is használják fel olyan sok bőrkezelő termékben. Ha bőröd zsíros és/vagy pattanásos, akkor a kertből szedett oregánóból házi készítésű tonikot készíthetsz, amivel kezelheted azt:

  1. Fogj egy maréknyi száraz oregánólevelet, majd főzd őket három bögrényi vízben 10 percen keresztül.
  2. Várd meg, míg a keverék meghűl.
  3. Szűrd át zárható üvegbe, és tárold a hűtőben.
  4. Más bőrlemosókhoz hasonlóan alkalmazhatod az egész arcodon, vagy csak a problémás területeken. A pattanások kezelése mellett feszesebbé is teszi a bőrt.
hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

gyapjú sűrűsége

a bundában levő gyapjú mennyisége a szálak hosszúságán és finomságán kívül... Tovább

afrikai tarka méh

az Afrikában legelterjedtebb méh-fajta. Sokféle színváltozata ismert. Viasztermelése... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés