Az önellátó életmód rögös útja – Így vághatsz bele könnyedén az önellátásba!

Vágjunk bele az önellátó életmódba – Előnyök/hátrányok szakértőktől!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Frissítve: 2024.06.12
Frissítette: SzT
hirdetes

A városi élet terheit cipelők gyakran álmodoznak arról, hogy kiköltöznek vidékre, ahol egy tanyán végre átállhatnak az önellátó életmódra. Azonban míg a filmekben és regényekben idilli hangulat uralkodik ezeken a mesébe illő vidéki paradicsomokban, sokan csak későn szembesülnek a kemény és fárasztó valósággal, ami a tanyasi életet jellemzi. Na persze senkit sem szeretnénk lebeszélni a céljairól, de az élet ilyen meghatározó döntéseit nem elég szimpla álmokra alapozni. Ha szeretnél belevágni az önellátó életmódba, akkor tudnod kell, hogy mire is vállalkozol. Cikkünkben a vidéki, a külvárosi és a városi önellátó életmód előnyeire és hátrányaira világítunk rá, hogy megkönnyítsük a döntésedet!

Az önellátó életmód kialakítása

Önellátó életmód vidéken

A legtöbb ember, ha az önellátó életmódra gondol, akkor egy vidéki tanyát képzel el maga előtt, amin teljes mértékben képes ellátni magát és családját. Ennek az életmódnak vannak ugyan előnyei, de számos hátrányt is fel tudunk sorolni, amik ellene szólnak. Nézzünk néhány fontos példát mindkét szemszögre!

A vidéki önellátó életmód előnyei - Olcsóbb birtokok

A vidéki birtokok általában jóval több földterületet kínálnak és kedvezőbb áron is, mint a városokhoz közelebb eső alternatívák. Tekintve hogy hiányoznak az olyan kényelmi szolgáltatások, mint a vezetékes víz, a szemételszállítás vagy a szennyvízelvezetés, általában alacsonyabb ingatlanadók is jellemzők rájuk. Ezek a spórolási lehetőségek teszik olyan gazdaságossá és megfizethetővé a vidéki önellátó életmódot.

A vidéki önellátó életmód előnyei - Több lehetőség az önellátásra

Minél több hellyel (értsd: földdel) rendelkezel, annál nagyobb mértékben tudod kiszolgálni saját igényeidet önerőből. Egy méretesebb tanyán továbbá van hely állattartásra némi minőségi fehérjeforrás gyanánt, ráadásul ezeket az állatokat egy legelőn is tarthatod (ha van elég megfelelő területed hozzá), így sokat spórolhatsz az etetésükön is. Egy nagy birtokon továbbá olyan nyersanyagoknak is félretehetsz némi helyet, mint a víz, vagy éppen a tűzifa, míg egy igazán nagy birtokon akár vadászhatsz is saját állományodból a változatosabb étrend érdekében.

hirdetes

A vidéki önellátó életmód előnyei - Kevesebb jogi szabályozás

Ha szeretnél kialakítani egy méretes zöldségeskertet a ház előtt, vagy felhúzni egy nagyobb kerítést, esetleg kifeszíteni egy szárítókötelet, malacokat nevelni, kakast tartani, esővizet gyűjteni, kutat vagy pincét ásni stb., akkor ezeket mind sokkal egyszerűbben megteheted egy vidéki környezetben, mert kevesebb jogi szabályozás vonatkozik a településektől távolabb eső területekre.

A vidéki önellátó életmód előnyei - Egyszerűbb ellenőrzések

Még a szigorúbban szabályozott dolgokat (például egy ház felépítését vagy egy tó kialakítását) is egyszerűbb kivitelezni vidéken. Mivel kevesebb kötöttség és szabály vonatkozik az ilyen helyekre, a vidéki ellenőrök talán több mozgásteret kínálnak az eljárások során. Vidéken kiváló lehetőségeid lesznek valóra váltani álmaidat, és megépíteni álomotthonodat – akár az utóbbi években népszerű (és nagyon gazdaságos) konténerekből is!

A vidéki önellátó életmód előnyei - Hálózaton kívüli opciók

Az igazán vidéki ingatlanok gyakran nem rendelkeznek olyan kényelmi funkciókkal és szolgáltatásokkal, mint a víz vagy az elektromos áram. A szennyvizet is gyakran a birtok tulajdonosa kell, hogy elintézze, általában egy szennyvízülepítő segítségével. Az infrastruktúra hiánya, és az önkormányzati szolgáltatásoktól való függetlenség több mozgásteret kínál a különféle hálózaton kívüli vízrendszerek, és más környezetbarát opciók alkalmazására.

A vízgyűjtő alkalmatosságok és öntözőmegoldások kialakítása persze így is engedélyhez kötött lehet, de ha realisztikus keretek között gondolkodsz, akkor valószínűleg nem lesz akadálya, hogy meg is valósíthasd ezeket. Ha nincs áram a birtokon, akkor szélturbinákkal, napelemekkel vagy egy saját vízerőművel is megoldhatod ezt a helyzetet. A következő oldalon elmondom a hátrányokat, majd folytatjuk a sort a városi és a külvárosi önellátó életmód bemutatásával! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-10-22

Fenntartható gazdálkodás: hogyan csökkentsd az energiafelhasználást a termelés során?

Csökkentsd a gazdaságod energiafelhasználását tippjeinkkel. Ismerd meg az energiatakarékos rendszerek, megújuló energiaforrások és új technológiák előnyeit!

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

2024-08-14

Egy igazán hatékony és környezetbarát módszer: a mélymulcsolás technikája

A mélymulcsolás tulajdonképpen talajfelszínen történő komposztálást jelent.Ezáltal nem szükséges ásnunk, locsolnunk, gyomlálnunk vagy műtrágyákat alkalmaznunk.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

sebkezelés

alapvető feladata a —>sebgyógyulás kedvező feltételeinek megteremtése. Ilyenek a... Tovább

időbeli elhatárolás

—>könyvviteli fogalom, amely a ->költségek évközi v. év végi szakaszos elszámolását,... Tovább

Tovább a lexikonra
Gazdaság Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság