Ne metszd a növényeket ősszel - mutatjuk, miért követsz el óriási hibát

Ezért nem szabad ősszel metszeni a kertedben

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Ezért nem szabad ősszel metszeni

Akkor mégis mikor metsszünk?

A metszésre valójában elsősorban csak a gyümölcsfáknak lehet szüksége, azokon kívül pedig csak nagyon kevés növény igényli. Ha mindenképpen szeretnél metszeni egy kicsit kertedben, akkor várj legalább a tél közepéig. Persze a túlnőtt virágzó bokrok és gyümölcsfák metszése segíthet serkenteni a virágzást és ezzel a termést is, ráadásul csökkenti a fertőzések és a kártevők elterjedésének esélyét.

Mindez azonban csak akkor működik így, ha nem ősszel csinálod! A tél nem csak azért ideális, mert a legtöbb fás szárú növény nyugalmi állapotban van, hanem mert ekkorra a legtöbb levél lehullott a fákról, és így jobban látod, hogy mit csinálsz – ez fontos biztonsági szempont, különösen méretesebb fák esetén. A koratavasszal virágzó növényeket, amiknek csak egy enyhe metszésre van szükségük (ilyenek például az orgona és a gyöngyvessző), érdemes rögtön elvirágzásuk után megmetszeni. A lombhullató, sűrűn növő bokrok esetén jobb télen elvégezni ezt. 

Tartsd tisztán szerszámaidat!

Nem szeretnénk külön belemenni abba, hogy milyen eszközöket használj a metszéshez – azt azonban nyomatékosítanunk kell, hogy bármivel is csinosítod kertedet, ügyelned kell szerszámaid tisztaságára! Ez nem csak a metszés előtt fontos, hanem közben is – legalább minden fa és bokor között fertőtlenítsd újra szerszámaidat, hogy ne terjeszd a fertőzéseket közöttük.

A szerszámok fertőtlenítéséhez keverj el egy-két teáskanálnyi fehérítőt egy vödör meleg vízben. Ez az egyszerű keverék elpusztítja a legtöbb baktériumot. Ne felejtsd el alaposan megszárítani szerszámaidat, miután leöblítetted őket, hiszen – mint azt már említettük – a nyirkos körülményekben jobban szaporodnak a gombák és a baktériumok. Most pedig nézzük, hogyan metsszünk, a következő oldalon ezt is elmondom, tartsatok velem ott is, érdemes!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

3/2006. (I. 18.) FVM rendelet

a 2006. évi iskolatej program elsõ félévének szabályozásáról szóló 115/2005. (XII. 15.)... Tovább

71/2006. (IX. 28.) FVM rendelet

a földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter hatáskörébe tartozó szakképesítések... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem