Ne metszd a növényeket ősszel - mutatjuk, miért követsz el óriási hibát

Ezért nem szabad ősszel metszeni a kertedben

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Sokan élnek abban a tévhitben, hogy ősszel érdemes megmetszenünk minden egyes növényt. Ez viszont óriási hiba, mostani cikkünkben mindent elmondunk a metszésről, tartsatok velünk! 

Ezért nem szabad ősszel metszeni

Ahogy a nyári meleg lassan visszahúzódik, egyre több kertész tölti idejét a már hűvösebb, de még nem túl hideg kertben, hiszen a szezon vége nem kevés munkával jár. Ki kell takarítani az ágyásokat, össze kell szedni a faleveleket, le kell tudni az ültetést, elő kell készíteni a növényeket a télre, és így tovább.

Rengeteg a feladat, de ha van valami, amit sosem szabad ősszel elvégezni, az a metszés. Bizony, jobban teszed, ha a metszőollóról már a nyár végén megfeledkezel. De miért nem szabad ősszel metszeni? Mikor érdemes, ha nem akkor? Ezekre és hasonló kérdésekre szeretnénk válaszolni az alábbiakban!

Miért nem szabad ősszel metszeni?

Az őszi metszéssel – habár sokan a téli felkészítés lépésének tartják – az a probléma, hogy új hajtások növesztésére ösztönzi a növényeket egy olyan időszakban, amikor már éppen készülnének nyugalmi állapotba (értsd: téli álom) szenderülni.

Ez nagyon legyengítheti a növényeket, és többet árthat nekik, mint amennyit segíthet. Mi több, ha egy melegebb napon (amelyekből idén ősszel volt bőven) kezded el metszeni növényeidet, akkor szivárogni kezd belőlük a nedv. Ha a metszést közvetlenül egy fagypont alatti éjszaka követi, és ez a nedv belefagy a növénybe, akkor visszafordíthatatlan károk eshetnek benne.

Ne metssz nyirkos időben

Minden évszakra vonatkozik, hogy nyirkos, párás időben nem ajánlott metszeni, ugyanis ilyenkor sokkal könnyebben terjednek a különböző fertőzések. A párás körülmények fokozzák a mikrobák elszaporodását, amelyek veszélyt jelenthetnek növényeidre. Várd meg, hogy a nap megszárítsa a kertet, mert ezzel a penészkezdemények és a baktériumok nagy része is elpusztul. A következő oldalon elmondom, mikor és hogyan érdemes metszeni, megéri lapozni egyet, mivel sajnos sokan nincsenek tisztában ezekkel a dolgokkal! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

vinasz

A melasz alapú szeszgyárzás során keletkező híg moslék sűrítménye.Jelentős mennyiségű... Tovább

Auriga (Nord 95045D1)

Tavaszi árpa Cél: sörárpa Leírás:A fajta növekedési típusa korai fejlõdési stádiumban... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem