teendők a kiskertben – Ezeket a dolgokat kell megtennünk a kiskertben

Teendők a kiskertben

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Nem sok fontosabb hónap van a kiskert életében, mint a május. Ilyenkor szinte minden eldől, éppen ezért hoztam most el nektek ezt a szuper cikket, minden fontos dolgot összegyűjtöttem, nézzük meg együtt, mik azok a kulcsfontosságú dolgok, amiket meg kell tennünk annak érdekében, hogy sikeres legyen mind a gyümölcs-, a zöldség-, és a virágtermesztés!

kert

Májusi teendők a gyümölcsösben 

Ilyenkor nagyon fontos a gyümölcsfák rendszeres öntözése, alakítsunk ki tányérokat a törzsek körül, és gazdagon locsoljuk a fákat minden héten, az öntözővizet pedig nyugodtan egészítsük ki komposzttal (komposztálásról szóló cikkünket itt olvashatod). Ekkorra már túl kell lennünk a gyümölcsfák metszésén, viszont májusban elérkezik a gyümölcsritkítás ideje. Szedjük le a gyümölcsök egy részét dióméretben, a cél az, hogy minden két gyümölcs között annyi hely legyen, hogy ott még elférjen kényelmesen egy harmadik is – őszi és kajszi esetén. Almatermésűek esetén több gyümölcs alakul ki egymás mellett, ezek száma csökken természetes gyümölcshullással, ennek ellenére érdemes elvégezni a ritkítást, mégpedig úgy, hogy egy bogernyőben két gyümölcs maradjon csak. 

Teendők a konyhakertben

A fagyosszentek elmúltával nyugodtan kiültethetjük a szabadba a palántákat, viszont a palánták edzésére fontos odafigyelni. Egészen idáig a fiatal palánták melegben voltak, kaptak kellő fényt, vizet, illetve tápanyagot. Ha viszont kikerülnek a szabadba, szembe kell nézniük az időjárás ingadozásával, a nap sugaraival, a záporokkal, zivatarokkal, széllel, ezért szükséges az edzés.

Kezdjük azzal, hogy kihelyezzük a palántákat ládában a teraszra, vagy egy védett helyre, amikor már kellemesebb a nappali hőmérséklet. Ehhez válasszunk mindig világos, de félárnyékos helyet, estére pedig vigyük őket vissza a melegbe. Így könnyedén hozzá fognak szokni a kinti életmódhoz, májusban pedig már ki is ültethetjük őket, ebben az időszakban már az összes termeszteni kívánt zöldség kikerülhet a kertbe.  

A paradicsomot mi már áprilisban ki szoktuk ültetni, májusban pedig elérkezik a karózás folyamata. A növények nyolcas kötésben a legstabilabbak, így lehet a legjobban, sérülésmentesen kötni őket a karóhoz. Ha uborka is lesz a kertben, akkor mindenképp építsünk támrendszert, ezzel biztosítva a megfelelő körülményeket számukra. Fontos tudnivaló, hogy májusban már a borsó is elkezd futni, ezért érdemes a tövükhöz karókat szúrni, így ezekre könnyedén fel tud majd kapaszkodni. A következő oldalon további hasznos tanácsok várnak, érdemes lapozni egyet! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-07-22

Kerti növények szaporítása egyszerűen! Nézd meg, hogyan!

A kerti növények szaporítása egy igazán örömteli feladat. Most mutatunk néhány hasznos információt, ami segít sikeresen szaporítani kedvenc növényeidet.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-07-23

A legszebb őshonos, magyar virágok, amiktől egy oázis lesz a kerted

A magyar virágok gyönyörűek, mutatunk néhány őshonos fajtát, amiktől burjánzó kerted lesz. Ezektől az őshonos, magyar virágoktól egy igazi oázis lesz a kerted.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

korcs here (Trifolium hybridum L.)

a pillangósok családjába tartozó faj, a tömött fejben a belső virágok piros, a külsők... Tovább

dinitro-fenol-származék hatóanyagú szer (DNOC= dinitro-orto-krezol)

széles hatássávú vegyület, az alapvető életfolyamatokat károsító hatása következtében... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Gyeptermesztés gyümölcs Házi kert kert Kertészet Környezetgazdálkodás Növénytermesztés Növényvédelem permetezés Talajművelés