Miért fehéredik ki a cukkini levele? – Ez a 3 oka lehet!
2022/07/21Mik is lehetnek a cukkini leveleinek kifehéredésének okai? De ami még fontosabb mi lehet rá a megoldás? Ismerd meg a kifehéredett levelek okát és tudd meg mit tehetsz ellene!
A kertészkedés mindig is egy örömteli tevékenység volt számomra, ami nem csak a szakmám, de a hobbim is egyben - különösen, amikor fenntartható módszereket alkalmazva csökkenthetem a műanyag használatot. Éppen ezért a vetőmagok vetéséhez való földkocka készítés kitűnő alternatíva a műanyag cserépedények helyett. Ha még nem hallottál róla, vagy kevésbé ismered, akkor maradj itt és elmesélem neked, milyen szuper kis szerkezet ez!
Az első és legfontosabb lépés a táptalaj előkészítése: megfelelően öntözzük be, hogy megőrizze formáját és ne száradjon ki gyorsan. A földkockák elkészítéséhez egy kis blokkolót használok (angolul: soil blocker, magyarul leginkább földkocka készítő), ami a táptalaj egyenletes elosztására szolgál. Erre a célra egy bambusz tálcát használok, ami nemcsak, hogy környezetbarát, de esztétikailag is kellemes látványt nyújt.
A talaj megfelelő tömörítéséhez előveszem az előzőleg egy régi raklapból készített alaptálcát. A blokkolóval határozottan nyomom bele a talajba, így tökéletes kis tömbök keletkeznek, amelyek ideálisak a magok vetésére. Ezt a módszert a kis magvak, mint például a spárgakáposzta magjainak elvetésére használom, ahol blokkonként egy magot helyezek el.
A nagyobb növények esetében a nagyobb blokkolót veszem elő, amely tökéletesen illeszkedik a kisebb kockák méreteihez. Ezt szintén erőteljesen nyomom a táptalajba, majd a kész kockák könnyen kipattannak a tálcára.
A kis kockák ezt követően tökéletesen belehelyezhetők a nagyobbak belsejébe, mintha cserépbe raknánk őket, vagy a nagyobb kockákat használhatjuk nagyobb magok, például cukkini vetésére.
Ezekbe a nagyobb kockákba közvetlenül helyezem a magokat, majd egy kis komposztot teszek a tetejére, és csak akkor ültetem ki, ha a magok már kifejlesztették a kezdeti gyökereiket.
A műanyag tálcák hagyományos használatával szemben a fenntarthatóbb és hosszú élettartamú újrahasznosított tálcák, vagy a biológiailag lebomló rostos edények, mint a kókuszrost edények és a kedvelt farost cserepek, kiváló alternatívák. Ezek az edények nemcsak, hogy környezetbarátabbak, de esztétikailag is fokozzák a kertészeti élményt.