Vessünk magot egyszerűen földkocka készítővel, amivel egyszerűbb lesz, mint valaha!

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Kiss Jázmin, kertész
hirdetes

A kertészkedés mindig is egy örömteli tevékenység volt számomra, ami nem csak a szakmám, de a hobbim is egyben - különösen, amikor fenntartható módszereket alkalmazva csökkenthetem a műanyag használatot. Éppen ezért a vetőmagok vetéséhez való földkocka készítés kitűnő alternatíva a műanyag cserépedények helyett. Ha még nem hallottál róla, vagy kevésbé ismered, akkor maradj itt és elmesélem neked, milyen szuper kis szerkezet ez!

Földkocka készítő

A földkocka készítő alapvető lépései: így vess magot könnyen

Az első és legfontosabb lépés a táptalaj előkészítése: megfelelően öntözzük be, hogy megőrizze formáját és ne száradjon ki gyorsan. A földkockák elkészítéséhez egy kis blokkolót használok (angolul: soil blocker, magyarul leginkább földkocka készítő), ami a táptalaj egyenletes elosztására szolgál. Erre a célra egy bambusz tálcát használok, ami nemcsak, hogy környezetbarát, de esztétikailag is kellemes látványt nyújt.

A talaj megfelelő tömörítéséhez előveszem az előzőleg egy régi raklapból készített alaptálcát. A blokkolóval határozottan nyomom bele a talajba, így tökéletes kis tömbök keletkeznek, amelyek ideálisak a magok vetésére. Ezt a módszert a kis magvak, mint például a spárgakáposzta magjainak elvetésére használom, ahol blokkonként egy magot helyezek el.

Fokozott hatékonyság a nagyobb földkocka blokkolóval

A nagyobb növények esetében a nagyobb blokkolót veszem elő, amely tökéletesen illeszkedik a kisebb kockák méreteihez. Ezt szintén erőteljesen nyomom a táptalajba, majd a kész kockák könnyen kipattannak a tálcára. 

hirdetes

A kis kockák ezt követően tökéletesen belehelyezhetők a nagyobbak belsejébe, mintha cserépbe raknánk őket, vagy a nagyobb kockákat használhatjuk nagyobb magok, például cukkini vetésére. 

Ezekbe a nagyobb kockákba közvetlenül helyezem a magokat, majd egy kis komposztot teszek a tetejére, és csak akkor ültetem ki, ha a magok már kifejlesztették a kezdeti gyökereiket.

Alternatívák a műanyag tálcákra magvetéshez

A műanyag tálcák hagyományos használatával szemben a fenntarthatóbb és hosszú élettartamú újrahasznosított tálcák, vagy a biológiailag lebomló rostos edények, mint a kókuszrost edények és a kedvelt farost cserepek, kiváló alternatívák. Ezek az edények nemcsak, hogy környezetbarátabbak, de esztétikailag is fokozzák a kertészeti élményt.

hirdetes

További tippek a tökéletes magvetéshez

  • Előkezelés: Bizonyos magok, mint a petrezselyem és a sárgarépa, előnyös, ha ültetés előtt csíráztatjuk őket. Ehhez nedves papírtörlőre helyezzük a magokat, majd tekerjük fel és meleg helyre tesszük. Amikor a magok kicsíráznak, ültethetjük őket a földlabdába.
  • Hőmérséklet: A magok csírázásához ideális hőmérséklet fajtánként változik. Általánosságban elmondható, hogy a legtöbb mag 20-25°C hőmérsékleten csírázik a legjobban. A földlabdákat tartsa meleg helyen, amíg a magok ki nem hajtanak.
  • Fény: A magoknak fényre van szükségük a csírázáshoz. Helyezze a földlabdákat világos helyre, vagy szükség esetén használjon mesterséges fényt.
  • Öntözés: A földlabdákat nedvesen kell tartani, de ne áztassuk el őket. A legjobb, ha alulról öntözzük őket, hogy a víz ne mossa ki a magokat a talajból.
  • Párásítás: Bizonyos magok, mint a saláta és a paradicsom, magas páratartalomra van szükségük a csírázáshoz. Ehhez fedje le a földlabdákat átlátszó fóliával, hogy megtartsa a páratartalmat.
  • Ültetés: Amikor a magok kihajtanak, és megerősödnek, kiültethetjük őket a kertbe. A földlabdákat óvatosan távolítsa el a magok körül, és ültesse át őket a kívánt helyre.
hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-31

Gond lehet, ha a földben hagytam a kardvirág gumóit? Nézzünk utána

Maradhatnak-e a kardvirág gumói a földben? Az enyhébb telek és meleg idő hatásai alapján elemeztük, mi történhet ilyenkor – így is teleltetheted a kardvirágot!

2024-10-31

Pöttyös levelű szobanövények: egy kis játékosság a lakásban

A pöttyös levelű szobanövények igazi látványosságot nyújtanak.é Jó választás, ha otthonod hangulatát szeretnéd feldobni színekkel és különleges mintákkal.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-10-25

Mutatunk 5 okot, amiért a télálló mandulafenyő tökéletes választás

A télálló mandulafenyő nemcsak szépsége miatt népszerű. Az alábbiakban 5 fontos érvet sorolunk fel, hogy miért érdemes a mandulafenyőt választani a kertbe.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-11

A nemes babér gondozása a kezdetektől: babérlevél otthoni termesztése

A nemes babér (Laurus nobilis) nem csak fűszernövényként ismert, hanem dísznövényként is kedvelt a kertben és a lakásban. Ismerd meg ezt a fűszeres csodát!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fonálférgek (Nematoidea)

a hengeresférgek (Nemathelminthes) törzsének egyik osztálya. Jelentős részük állatban v.... Tovább

állandó legelő

folyamatosan, váltás nélkül legeltetett gyepterület. Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Kertészet Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Növénytermesztés