Etesd a madarakat.

Ne hagyd éhezni őket, meghálálják

T.J.Lora, NA
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Az állatok, ha szerényen is, de meghálálják az ember gondoskodását. A színpompás szárnyasok visszatérnek hozzánk, felszedegetik a rovarokat, és dalolnak nekünk. Segítsük őket télen is. Megéri!

Madáretetés

Téli madáretetés

A téli mínuszok nem csak az ember szervezetét viselik meg. Az állatok ugyanúgy fáznak, mint mi, sok esetben pedig éheznek is, hiszen a hótakaró elfedi az élelemforrásaikat, a föld alá űzi a zsákmányállatokat, ehetetlenné teszi azt a kevés növényt is, ami ilyenkor megmarad valamilyen formában.

Sok állat a téli álmot, vándorlást választja a hónapokig tartó, olykor hiábavaló élelem, és alkalmi menedékhely keresés helyett. Az erdő patásai ilyenkor a fák kérgén, hó alól kiásott növényeken, gumókon élnek. Persze most már egyre több helyen alakítanak ki számukra etetőket, búvóhelyeket az erdőkben. Az ilyen terített asztaloknál megfigyelhető az állatok táplálkozási szokása, hogy a nap mely szakaszában mozognak, és mekkora vadállományról van szó az adott terüle​

A vaddisznók, szarvasok, őzek számára szemes-, és szálastakarmányt helyeznek ki, de más évszakokban néhol gyümölccsel, zöldséggel is ellátják őket. Elsősorban azért fontos az állatok etetése, főleg télen, hogy elkerüljék ezzel a vadkárokat. Az éhező patások ugyanis a fás szárú növényeket rongálják meg leginkább, és nem csak az erdőkben, hanem a mezőgazdasági területeken is. Mi főként a madarakat, kóbor macskákat, kutyákat segíthetjük télen. 

Novembertől áprilisig tart a madáretetés 

Magyarországon sok madárfaj telel, közülük jó páran az északi területekről jönnek hazánkba az enyhébb tél miatt. Általában a madáretetés időszaka novembertől, az első fagyokkal kezdődik, és áprilisig tart, időjárástól függően. Ez a madárvédelmi tevékenység nem csupán azért jó, mert segítjük vele a szárnyasokat. Lehetőségünk nyílik megismerni a különböző fajokat, így a kicsik is tanulhatnak, ezen kívül nagyszerű élmény és kikapcsolódás a madármegfigyelés, kuckó-, etetőépítés.

Nem mindegy milyen élelemet adunk

Nem mindegy persze az élelem, amit felkínálunk nekik. Ősszel, amíg még nem tudunk többféle magvat biztosítani a számukra, kiszórhatunk nekik némi kölest, tört diót, állatkereskedésekben található díszmadár eleséget. Az ágakra felszúrhatunk egy-két félbevágott almát, ami szintén segíti őket a zsírtartalékaik felhalmozásában.

A hideg hónapok alatt natúr magkeverékekkel táplálhatjuk őket. Fontos, hogy ne pörkölt, és ne ízesített magvakat kapjanak. Elfogadják a mogyoróféléket, a kesudiót, pisztáciát, és persze a napraforgót. Ez utóbbinak a fekete fajtája a legjobb számukra. Lehetőleg megtörve adjuk nekik, mivel néhány kistermetű madár csőre nem birkózik meg a héj feltörésével. A magvak mellett adhatunk nekik szalonnát, faggyút, lágy sajtot. Ez esetben is figyeljünk, hogy ne sózott zsiradékot kapjanak. Kenyeret soha ne adjunk nekik. Nem tápláló, és könnyen megbetegedhetnek tőle. Ha már elkezdtük az etetést, tavaszig ne hagyjuk abba, ez a madarak életébe kerülhet.

Következő télen is meg fonak jelenni a szárnyas kis barátaink

Ezek a kistestű szárnyasok hamar odaszoknak, ahol élelmet találnak. Ez azt jelenti, hogy a következő télen újra felbukkanhatnak nálunk megtömni a begyüket. Az olyan apróságok, mint a vörösbegy vagy az ökörszem legfeljebb annyi zsírtartalékot tudnak felhalmozni egyszerre, ami egy éjszaka átvészeléséhez elegendő. Ha másnap nem tudják pótolni a felhasznált készleteiket, nagy valószínűséggel a következő éjszakát már nem élik túl. Az etetőhöz szoktatott madarak számítanak ránk, s gondoskodásunkat tavaszi, illetve nyári dalolással, rovarirtással hálálják meg nekünk. Elsősorban cinegékkel, citromsármányokkal, rigókkal, stiglincekkel (tengelic), ökörszemekkel, vörösbegyekkel, balkáni gerlékkel és verebekkel találkozhatunk a kertünkben.  

A madarak etetése mellett, olykor a kóborállatokra sem árt odafigyelni. Jóllehet, sokan ellenzik a gazdátlan kutyák és macskák etetését, azonban ők sem érdemlik meg kevésbé a gondoskodást. Olyan helyen, ahol sok az ilyen állat, kitehetünk menedékhely gyanánt elhasználódott pokrócokat, kartondobozokat, ahová bebújhatnak. Tálban meleg vizet, és némi ételt. A környezettudatosság értelmében azonban ne felejtsük később begyűjteni ezeket a kirakott, életmentő felszereléseket.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-22

Kiirthatatlan gyomnövények a kertben? Ezektől minél előbb szabadulj meg!

Vannak olyan gyomnövények, amelyek mindent megtesznek azért, hogy átvegyék az uralmat a kertben. Vedd fel velük a harcot, olvasd el cikkünket a gyomokról.

2024-07-03

Tegyünk közösen a fehérgólyák jövőjéért - A 15. hazai országos fehérgólya-felmérés

A 15. hazai fehérgólya-felmérés során a lakosság segítségét kéri a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). A fehérgólyák populációja fogyatkozik.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-06-25

Tuti megoldás a bio növényvédelemre: A tejes permetezés

A tejes permetezés tényleg működik. Rengetegen alkalmazzák, és növényeik boldogabbak, mint valaha. Ha következőnek marad egy kis tej a hűtőben, gondolj erre.

2024-06-26

Tele van szúnyoglárvával a kerti vízgyűjtőd? Önts bele étkezési olajat, mutatjuk miért

Bár az esővíz gyűjtése egy nagyon pozitív dolog, van egy árnyoldala is: az összegyűjtött víz kiváló tenyészhelye a szúnyogoknak. Önts olajat a vízgyűjtődbe!

2024-07-22

Kerti növények szaporítása egyszerűen! Nézd meg, hogyan!

A kerti növények szaporítása egy igazán örömteli feladat. Most mutatunk néhány hasznos információt, ami segít sikeresen szaporítani kedvenc növényeidet.

2024-07-23

A legszebb őshonos, magyar virágok, amiktől egy oázis lesz a kerted

A magyar virágok gyönyörűek, mutatunk néhány őshonos fajtát, amiktől burjánzó kerted lesz. Ezektől az őshonos, magyar virágoktól egy igazi oázis lesz a kerted.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

csírás gabona

a megdőlt, esetleg renden fekvő gabona — főleg a rozs — magja esős időben... Tovább

ionizáló sugárzás

radioaktív részecskék (radioaktivitás) és elektromágneses sugárzások összessége, amely az... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok kert Környezetvédelem