A csodálatos fehér liliom!

Minden, amit tudni kell a fehér liliomról

GE., ZH
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Hamarosan virágzik a nyár egyik legcsodálatosabb virága, a fehér liliom! Éppen ezért most elmondjuk nektek, mit kell tudnotok erről a meseszép növényről, gondozásáról, neveléséről! Olvasd el te is hasznos tanácsainkat! 

Egy nem mindennapi növény, a fehér liliom

A liliomfélék (Liliaceae) családja mintegy 250 nemzetséget, 4000 – 6000 fajt számlál. A hófehér virágú Lilium candidum, avagy fehér liliom, esetleg madonna liliom, nem csupán a falusi kertek dísze. A legszebben ott virít, ahol évek óta háborítatlanul nőhet kényére-kedvére.

Az egyik legrégebben termesztett dísznövényünk (Kr. e. 1500). A krétai kerámiákon már fellelhető. Valószínűleg Kis-Ázsiából terjedt el, a mediterráneumban is őshonosnak tekinthető. Európába talán római közvetítéssel került. Majd a keresztesek Európa szerte elterjesztették. A legelső vágott virágként termesztett növény. Mint az ártatlanság, a tisztaság szimbóluma, az ókorban a menyasszonyi koszorúkat díszítette, a középkortól pedig előszeretettel díszítették virágjával a templomokat. A fehér liliom Szűz Mária jelképe, Szent Antal virága. 

A fehér liliom leírása

Hagymája laza szerkezetű, 7-10 cm átmérőjű. Levelei rozettában állnak, örökzöldek, 10-25 cm hosszúak. Harang alakú, illatos, fehér virágai csoportosan fejlődnek a kb. 1 m magasra növő virágszáron. Június-júliusban kb, 5-10 virág fejlődik egy száron. A következő oldalon folytatom!

Plíniusz beszámolója szerint a növény leveléből és virágából kinyert olajjal égési sérüléseket, kígyómarást gyógyítottak. Gyógynövényként egészen a 17. századig használták. Olajával könnyítették a vajúdást, gyógyították a leprát, összezúzott hagymáját gyulladáscsökkentőként használták. Sőt gyógyítottak vele váltólázat is. Virágszirmainak alkoholos kivonatával sebeket hűsítettek.

A fehér liliomot a népgyógyászat már régóta használja gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően. Az alkoholos és olajos növényi kivonatok biológiailag aktív anyagokat tartalmaznak, amelyeket külsőleg bőrgyulladások, sérülés okozta gyulladások, égési sérülések kezelésére használják. Antioxidáns hatását flavonoid tartamának köszönheti. Szteroid szaponin tartalmának tumor képződést gátló hatását is megfigyelték.

Virágjából nyertek ki flavonoidokot (Isorhamnetin, aempferol és származékai, flavonoid aglikonok, flavonoid klikozidok), a gumóból alkaloidokat (pirrolin, pirrolidin alkaloidokat, pirrolin származékokat, lilalin alkaloid,) szteroidokat (spirosztanol szaponik, ) izoláltak. (Acta Facult. Pharm. Univ. Comenianae 51, 2004, p. 27-37.) Nemcsak a gyógyításban terjedt el, hanem kozmetikumként is használták. Összezúzott szirmai mézzel keverve ránctalanító hatásúak. Az ókorban igen drága készítmény volt a liliom tonik. Azt tartották, hogy a virág nedvéből nyert kivonat megfiatalítja az arcbőrt. Olaja közismert afrodiziákum, édeskés, balzsamos illatú parfümök alkotórésze.

Népi gyógymód lábfájásra Hont vármegyéből: a vadgesztenye belsejét és a fehér liliom szirmait sósborszeszben kellett hagyni kilúgozni, és az így nyert folyadékkal reggelente bedörzsölni a lábszárakat. Tudj meg mindent a gondozásáról, a következő oldalon folytatom! 

Augusztusban, szeptemberben ültetjük. Laza szerkezetű talajt kedvel. Míg a liliomok többsége inkább a gyengén savanyú talajokat kedveli, addig a fehér liliom szépen fejlődik meszes talajon (pH 7). Fontos a talaj jó vízvezetése. Ha ezt nem tudjuk máshogy megoldani, ültessük emelt ágyásokba, és a hagyma alá helyezzünk homokot.

A frissen ültetett hagymát kb. 5 cm földréteg takarja! Az optimális tőtávolság 20 cm. Az árnyékos helyeket nem kedveli. De a tövét érő erős napfény is károsíthatja. Ültethetjük fás szárúak elé, talajtakaró növényekkel együtt. A szervestrágyázást, komposztot meghálálják. A fagyoktól óvjuk fenyőkéreggel vagy lombtakarással. Esténként a növény friss hajtásaira boríthatunk műanyagvödröt, kosarat.

A növények teljes pompájukban virágzanak, ha négyhetenként az öntözőkannába egy kávéskanál alacsony N-tartalmú műtrágyát adunk. Elvirágzás után már ne öntözzünk. A hagymákat viszont hagyjuk a helyükön, kivéve, ha a virágméret lecsökken. A mezei pocok és liliombogár károsíthatja.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fenotípus

az egyed látható, leírható, mérhető külső és belső tulajdonságainak összessége, külső... Tovább

elektrolízis

elektromos áram hatására végbemenő változás, az elektromos energia kém. energiává alakul.... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem