A csodálatos fehér liliom!

hirdetes

Minden, amit tudni kell a fehér liliomról

GE., ZH
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Hamarosan virágzik a nyár egyik legcsodálatosabb virága, a fehér liliom! Éppen ezért most elmondjuk nektek, mit kell tudnotok erről a meseszép növényről, gondozásáról, neveléséről! Olvasd el te is hasznos tanácsainkat! 

Egy nem mindennapi növény, a fehér liliom

A liliomfélék (Liliaceae) családja mintegy 250 nemzetséget, 4000 – 6000 fajt számlál. A hófehér virágú Lilium candidum, avagy fehér liliom, esetleg madonna liliom, nem csupán a falusi kertek dísze. A legszebben ott virít, ahol évek óta háborítatlanul nőhet kényére-kedvére.

Az egyik legrégebben termesztett dísznövényünk (Kr. e. 1500). A krétai kerámiákon már fellelhető. Valószínűleg Kis-Ázsiából terjedt el, a mediterráneumban is őshonosnak tekinthető. Európába talán római közvetítéssel került. Majd a keresztesek Európa szerte elterjesztették. A legelső vágott virágként termesztett növény. Mint az ártatlanság, a tisztaság szimbóluma, az ókorban a menyasszonyi koszorúkat díszítette, a középkortól pedig előszeretettel díszítették virágjával a templomokat. A fehér liliom Szűz Mária jelképe, Szent Antal virága. 

A fehér liliom leírása

Hagymája laza szerkezetű, 7-10 cm átmérőjű. Levelei rozettában állnak, örökzöldek, 10-25 cm hosszúak. Harang alakú, illatos, fehér virágai csoportosan fejlődnek a kb. 1 m magasra növő virágszáron. Június-júliusban kb, 5-10 virág fejlődik egy száron. A következő oldalon folytatom!

Plíniusz beszámolója szerint a növény leveléből és virágából kinyert olajjal égési sérüléseket, kígyómarást gyógyítottak. Gyógynövényként egészen a 17. századig használták. Olajával könnyítették a vajúdást, gyógyították a leprát, összezúzott hagymáját gyulladáscsökkentőként használták. Sőt gyógyítottak vele váltólázat is. Virágszirmainak alkoholos kivonatával sebeket hűsítettek.

hirdetes

A fehér liliomot a népgyógyászat már régóta használja gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően. Az alkoholos és olajos növényi kivonatok biológiailag aktív anyagokat tartalmaznak, amelyeket külsőleg bőrgyulladások, sérülés okozta gyulladások, égési sérülések kezelésére használják. Antioxidáns hatását flavonoid tartamának köszönheti. Szteroid szaponin tartalmának tumor képződést gátló hatását is megfigyelték.

Virágjából nyertek ki flavonoidokot (Isorhamnetin, aempferol és származékai, flavonoid aglikonok, flavonoid klikozidok), a gumóból alkaloidokat (pirrolin, pirrolidin alkaloidokat, pirrolin származékokat, lilalin alkaloid,) szteroidokat (spirosztanol szaponik, ) izoláltak. (Acta Facult. Pharm. Univ. Comenianae 51, 2004, p. 27-37.) Nemcsak a gyógyításban terjedt el, hanem kozmetikumként is használták. Összezúzott szirmai mézzel keverve ránctalanító hatásúak. Az ókorban igen drága készítmény volt a liliom tonik. Azt tartották, hogy a virág nedvéből nyert kivonat megfiatalítja az arcbőrt. Olaja közismert afrodiziákum, édeskés, balzsamos illatú parfümök alkotórésze.

Népi gyógymód lábfájásra Hont vármegyéből: a vadgesztenye belsejét és a fehér liliom szirmait sósborszeszben kellett hagyni kilúgozni, és az így nyert folyadékkal reggelente bedörzsölni a lábszárakat. Tudj meg mindent a gondozásáról, a következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Augusztusban, szeptemberben ültetjük. Laza szerkezetű talajt kedvel. Míg a liliomok többsége inkább a gyengén savanyú talajokat kedveli, addig a fehér liliom szépen fejlődik meszes talajon (pH 7). Fontos a talaj jó vízvezetése. Ha ezt nem tudjuk máshogy megoldani, ültessük emelt ágyásokba, és a hagyma alá helyezzünk homokot.

A frissen ültetett hagymát kb. 5 cm földréteg takarja! Az optimális tőtávolság 20 cm. Az árnyékos helyeket nem kedveli. De a tövét érő erős napfény is károsíthatja. Ültethetjük fás szárúak elé, talajtakaró növényekkel együtt. A szervestrágyázást, komposztot meghálálják. A fagyoktól óvjuk fenyőkéreggel vagy lombtakarással. Esténként a növény friss hajtásaira boríthatunk műanyagvödröt, kosarat.

A növények teljes pompájukban virágzanak, ha négyhetenként az öntözőkannába egy kávéskanál alacsony N-tartalmú műtrágyát adunk. Elvirágzás után már ne öntözzünk. A hagymákat viszont hagyjuk a helyükön, kivéve, ha a virágméret lecsökken. A mezei pocok és liliombogár károsíthatja.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-03-05

Ezért szórd a hamut a rózsa és a levendula alá egy kertész szerint

Hamu a rózsák és levendulák alá? Igen! Egy kertész tanácsa a dúsabb virágzásért: fedezd fel te is, miért ennyire hasznos a hamu a rózsák, levendulák számára!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

seb

a ->köztakarónak (bőrrel v. nyálkahártyával fedett testrészeknek) átható folytonossági... Tovább

inkorporáció (izotópok beépülése)

1. radioaktív izotópoknak a szájon, a légutakon, a kültakarón át felszívódással való... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem