Az élelmiszeripari és borászati berendezésekre specializálódott vállalkozás termékpalettáján erjesztők, tartályok, garatok, serleges felhordók találhatók, melyeket már szerte az országban használnak az élelmiszer-feldolgozó iparban. A rozsdamentes alapanyagú termékek kivétel nélkül egyedi igények alapján, gyakorlatilag a megrendelő céljainak, speciális elképzeléseinek, lehetőségeinek megfelelően készülnek. Kerültek már ki - ha nem is az átadott új falak közül - már akár 5000 hektoliteres tartályok is, Villánytól Tokajig, gyakorlatilag az ország minden borvidékére. A vállalkozás 13 éve alatt a cél mindig a megrendelő igényeinek maximális kielégítése volt, ami elsősorban annak köszönhető, hogy Csúzi Antal nemcsak a vállalkozás tulajdonosa és megálmodója, hanem hivatása egyben a szakmája is, ami szinte már kuriózumnak számít ebben a vállalkozással teli környezetben.
Az élelmiszeripari és borászati berendezések piacán minőségben az élvonalhoz tartoznak az itt készült termékek, melyet az OÉTI, OÉVI és ISO-9001 minősítés is bizonyít.
Ez a műhely a valóban európai színvonalat viszont országos viszonylatban az egyik legkedvezőbb áron tudja biztosítani megrendelőinek.
Egy megrendelésnél a minőség és az ár a mérvadó, ennél a vállalkozásnál azonban még több érv szól a termékek mellett. Ez pedig egy többrétű pénzügyi szolgáltatás, melynek segítségével a megrendelő tájékozódhat az aktuális pályázati lehetőségekről, és a pályázatírás és hitelügyintézés helyben is elintézhető. Ez természetesen nagy terhet vesz le a megrendelő válláról, valamint zökkenőmentessé teszi a vásárlást a gyártó és megrendelő számára egyaránt.
Az üzem ünnepélyes átadása mégsem az itt gyártandó termékek reklámjáról szólt, hiszen a gyakorlott szakemberek számára a Csúzi név már jól ismert, bevált minőséget jelent. Az elhangzott köszöntőkben Font Sándor országgyűlési képviselő, Alföldi Albert, a megyei közgyűlés alelnöke és Schindler János Kecel város polgármestere egyaránt arra a jelenségre hívta fel a figyelmet, amit ez a középvállalkozás is képvisel, a szaktudást, az ezzel párosuló dinamikus fejlődést és a munkahely teremtő képességet.
Forrás: Agrárágazat