Így gondozzunk futónövényt a szobában - A kúszó fikusz termesztése

hirdetes

A kúszó fikusz termesztése és gondozása

ZH
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A Fikusz nemzetségnek több mint 850 tagja van, amelyek közül sok népszerű szobanövény lett – és ennek jó oka van. Nemcsak vonzóak és könnyen termeszthetőek, de kiváló és viszonylag szívós szobanövények is, amelyek ellenállnak a különféle körülményeknek, sőt bizonyos fokú jóindulatú elhanyagolásnak is. Most megmutatjuk hogyan termeszthetsz kúszó fikuszt.

kúszó fikuszok

Néhány tudni való a fikuszokról és a kúszó fikuszról


A legnépszerűbb a Ficus pumila, más néven kúszó fikusz. Ellentétben nagyobb, fás szárú rokonaival, amelyek magasba akarnak nőni, az örökzöld kúszó fikusz civilizáltabb szőlőnövény – különösen, ha szobanövényként termesztik. Ázsiában őshonos, termeszthető terráriumban vagy nagyobb cserépben is használható, ahol szépen leesik az edény oldalain. Fiatal szobanövényként a kúszó fikusz kis szív alakú fényes levelekkel rendelkezik a vékony szárakon. Kívül az érett levelek bőrszerű textúrát és elliptikus formát hoznak létre a bokros száron.

A kúszó fikusz lelkes kúszónövény, és jobban bírja az agresszív nyírást, mint az olyan finom fajok, mint az angol borostyán. Legjobb ősszel ültetni, és eleinte lassan növekszik, és az érés során felgyorsítja a tempót. Végül elérheti a 15 láb hosszúságot is.

A Fikusz nemzetségbe tartozó fajok tejszerű nedve súlyos bőrgyulladást okozhat. A növény metszésekor célszerű kesztyűt viselni. Azok a háziállatok, akik növényeiket rágják, súlyos irritációt tapasztalhatnak a szájban, a torokban és a bélrendszerben.

Kúszó fikusz termesztése és gondozása


Az egészséges kúszó fikusz növény kulcsa a lehető legtöbb meleg, párás levegő, sok egyenletes nedvesség és erős közvetett fény (de nem közvetlen napfény). Érdemes azonban megjegyezni, hogy még a nagyon egészséges és jól ápolt növények is valószínűleg csak néhány évig bírják ki a cserépben; végső soron gyökérstruktúrájukat agresszív és terjedő növekedésre tervezték, és nagyon valószínűtlen, hogy a szobanövény valaha virágzik vagy gyümölcsöt hoz.

hirdetes

Ha a kúszó fikusz növényt a természetes beltéri élettartamánál tovább szeretnénk megtartani, szaporítsuk a növényt körülbelül kétévente. Ily módon, amikor az egyik növény hanyatlik, egy új várja, hogy elfoglalja helyét.

Ha úgy döntünk, hogy kültéri kertben ültetjük el, tudjunk róla, hogy a kúszó fikuszt következetesen le kell metszeni, hogy ne terjedjen át a közeli növényekre.

hirdetes

Fény


A kúszó fikuszok jobban szeretik a világos helyet otthonunkban, de nem szeretik a közvetlen napfényt, amely hajlamos megperzselni és megégetni a leveleket. Általában arra kell törekedni, hogy minden nap hat-nyolc órányi szórt, közvetett fényt biztosítsunk növénynek. Gyenge fényviszonyok között is túlélnek egy ideig, de minden bizonnyal lassabban nőnek, és esetleg lehullanak leveleik.


Talaj

A kúszó fikuszok számtalan talajtípusban növekedhetnek, mindaddig, amíg jó vízelvezetésűek. Általában bármelyik boltban vásárolt, kereskedelmi forgalomban kapható virágcserepes keveréket választhatjuk.

 

Víz


Tartsd a növényt folyamatosan nedvesen, de ne hagyd, hogy a gyökerek vízben üljenek. Az újbóli öntözés előtt hagyni kell a talajt kiszáradni. Általában a kúszófikuszt rendszeresen (körülbelül hetente) kell öntözni a növekedési időszakban, de csökkentsük öntözését ősszel és télen, amikor a növény hajlamos részleges nyugalmi állapotban van. Ha azt észleled, hogy a növény levelei megbarnulnak vagy lehullanak a növényről, valószínűleg túl sok vizet kap.

Hőmérséklet és páratartalom

Trópusi örökségéhez híven a kúszó fikusz a meleg, nedves környezetet részesíti előnyben. A beltéri hőmérsékletet 18 és 28 Celsius fok között kell tartani, és soha nem szabad 12 fok alá süllyedni. A növény az átlag feletti páratartalmat is kedveli, ezért fontoljuk meg, hogy otthonunknak már nedves részében (például konyhában vagy fürdőszobában) tartsuk, vagy fektessünk be egy légpárásítóba.

Trágyázás


Míg a kúszó fikuszt nem kell megtermékenyíteni ahhoz, hogy jól fejlődjön, tápoldatozzuk, hogy elősegítsük növekedési ütemét. Ha úgy döntünk, hogy etetjük a növényt, válasszunk gyenge folyékony műtrágyát, és havonta egyszer takarmányozzuk egész tavasszal, nyáron és ősszel, télen minden második hónapra csökkentve.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-03-14

Így használd a csodás orchideát esküvődön

Az orchideák különleges és elegáns választás a menyasszonyi csokorhoz, valamint a koszorúslányok csokrához, de ezen kívül i számos dologra fel lehet használni.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-03-18

A díszkertek királynői: ezt kell tudnod a levenduláról és rózsáról

Inspiráló ötletek és egy kertész tanácsai segítenek, hogy a rózsák, levendulák ragyogása beragyogja a kertedet. Így gondozd rózsádat és levenduládat szakszerűen!

2024-03-14

Így termesszünk csicsókát, a szegények krumpliját

Csicsóka, a szegények krumplija: nagyanyáink kedvence, se nem krumpli, se nem alma, de annyira szerettük. Igy ültesd el te is a csicsókát a tippjeink szerint!

2024-03-12

A terasz éke lesz: így ültess tavasszal önellátó fűszersarkot

Arra gondoltam, hogy tavasszal kicsit feldobom nemcsak a kertet, hanem a teraszt is, ehhez pedig találtam egy tök jó ötletet. Így készíts önellátó fűszersarkot!

2024-03-12

Így marad sokáig szép a tulipán a vázában – egyszerű trükk egy profi kertésztől

A tulipánok gyönyörű tavaszi virágok, sokáig élvezheted a frissességüket, ha megfelelően gondozod őket. Mutatunk a tulipánok ápolásához remek tippeket.

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

padlós etetés

főleg a sertéstartásban alkalmazott, teljesen gépesíthető módszer. A takarmány a... Tovább

aktivált iszap (eleveniszap)

a ->biológiai szennyvíztisztításban alkalmazott, szennyező anyagok elbontására alkalmas... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Házi kert Kertészet növény Növénytermesztés virág virágtermesztés