Így gondozzunk futónövényt a szobában - A kúszó fikusz termesztése

A kúszó fikusz termesztése és gondozása

ZH
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A Fikusz nemzetségnek több mint 850 tagja van, amelyek közül sok népszerű szobanövény lett – és ennek jó oka van. Nemcsak vonzóak és könnyen termeszthetőek, de kiváló és viszonylag szívós szobanövények is, amelyek ellenállnak a különféle körülményeknek, sőt bizonyos fokú jóindulatú elhanyagolásnak is. Most megmutatjuk hogyan termeszthetsz kúszó fikuszt.

kúszó fikuszok

Néhány tudni való a fikuszokról és a kúszó fikuszról


A legnépszerűbb a Ficus pumila, más néven kúszó fikusz. Ellentétben nagyobb, fás szárú rokonaival, amelyek magasba akarnak nőni, az örökzöld kúszó fikusz civilizáltabb szőlőnövény – különösen, ha szobanövényként termesztik. Ázsiában őshonos, termeszthető terráriumban vagy nagyobb cserépben is használható, ahol szépen leesik az edény oldalain. Fiatal szobanövényként a kúszó fikusz kis szív alakú fényes levelekkel rendelkezik a vékony szárakon. Kívül az érett levelek bőrszerű textúrát és elliptikus formát hoznak létre a bokros száron.

A kúszó fikusz lelkes kúszónövény, és jobban bírja az agresszív nyírást, mint az olyan finom fajok, mint az angol borostyán. Legjobb ősszel ültetni, és eleinte lassan növekszik, és az érés során felgyorsítja a tempót. Végül elérheti a 15 láb hosszúságot is.

A Fikusz nemzetségbe tartozó fajok tejszerű nedve súlyos bőrgyulladást okozhat. A növény metszésekor célszerű kesztyűt viselni. Azok a háziállatok, akik növényeiket rágják, súlyos irritációt tapasztalhatnak a szájban, a torokban és a bélrendszerben.

Kúszó fikusz termesztése és gondozása


Az egészséges kúszó fikusz növény kulcsa a lehető legtöbb meleg, párás levegő, sok egyenletes nedvesség és erős közvetett fény (de nem közvetlen napfény). Érdemes azonban megjegyezni, hogy még a nagyon egészséges és jól ápolt növények is valószínűleg csak néhány évig bírják ki a cserépben; végső soron gyökérstruktúrájukat agresszív és terjedő növekedésre tervezték, és nagyon valószínűtlen, hogy a szobanövény valaha virágzik vagy gyümölcsöt hoz.

Ha a kúszó fikusz növényt a természetes beltéri élettartamánál tovább szeretnénk megtartani, szaporítsuk a növényt körülbelül kétévente. Ily módon, amikor az egyik növény hanyatlik, egy új várja, hogy elfoglalja helyét.

Ha úgy döntünk, hogy kültéri kertben ültetjük el, tudjunk róla, hogy a kúszó fikuszt következetesen le kell metszeni, hogy ne terjedjen át a közeli növényekre.

Fény


A kúszó fikuszok jobban szeretik a világos helyet otthonunkban, de nem szeretik a közvetlen napfényt, amely hajlamos megperzselni és megégetni a leveleket. Általában arra kell törekedni, hogy minden nap hat-nyolc órányi szórt, közvetett fényt biztosítsunk növénynek. Gyenge fényviszonyok között is túlélnek egy ideig, de minden bizonnyal lassabban nőnek, és esetleg lehullanak leveleik.


Talaj

A kúszó fikuszok számtalan talajtípusban növekedhetnek, mindaddig, amíg jó vízelvezetésűek. Általában bármelyik boltban vásárolt, kereskedelmi forgalomban kapható virágcserepes keveréket választhatjuk.

 

Víz


Tartsd a növényt folyamatosan nedvesen, de ne hagyd, hogy a gyökerek vízben üljenek. Az újbóli öntözés előtt hagyni kell a talajt kiszáradni. Általában a kúszófikuszt rendszeresen (körülbelül hetente) kell öntözni a növekedési időszakban, de csökkentsük öntözését ősszel és télen, amikor a növény hajlamos részleges nyugalmi állapotban van. Ha azt észleled, hogy a növény levelei megbarnulnak vagy lehullanak a növényről, valószínűleg túl sok vizet kap.

Hőmérséklet és páratartalom

Trópusi örökségéhez híven a kúszó fikusz a meleg, nedves környezetet részesíti előnyben. A beltéri hőmérsékletet 18 és 28 Celsius fok között kell tartani, és soha nem szabad 12 fok alá süllyedni. A növény az átlag feletti páratartalmat is kedveli, ezért fontoljuk meg, hogy otthonunknak már nedves részében (például konyhában vagy fürdőszobában) tartsuk, vagy fektessünk be egy légpárásítóba.

Trágyázás


Míg a kúszó fikuszt nem kell megtermékenyíteni ahhoz, hogy jól fejlődjön, tápoldatozzuk, hogy elősegítsük növekedési ütemét. Ha úgy döntünk, hogy etetjük a növényt, válasszunk gyenge folyékony műtrágyát, és havonta egyszer takarmányozzuk egész tavasszal, nyáron és ősszel, télen minden második hónapra csökkentve.
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-24

Ültess sarkantyúkát a zöldséges kertedbe és csoda történik

Ültess sarkantyúkát a veteményes kertedbe és valóban csoda fog történni, hiszen számos előnye van ennek a szuper kis növénynek, mutatjuk mik ezek pontosan!

2024-04-24

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

Tippek a sikeres magról történő növénytermesztéshez: levegő, víz, fény. Fedezd fel a levegő, víz és fény fontosságát a magról történő növénytermesztéshez.

2024-04-18

Így ültesd a muskátlit az ablakba, hogy több virágot hozzon!

A muskátlik (Pelargonium) kedvelt növények az ablakokban, erkélyeken, és nem igényelnek túl sok speciális gondozást, de ezeket a tanácsokat tartsd be!

2024-04-21

Virágzik a csodálatos lilaakác – Te tudod, mikor kell megmetszeni?

A lilaakác (Wisteria sinensis) metszése két fő időszakban történik az év folyamán, hogy segítsd a növényt a virágok és a növekedés optimális kifejlesztésében.

2024-04-16

Csodaszép, egyszerűen gondozható: Így ültess margarétát!

A margaréta nem elég, hogy csodaszép, sokak legnagyobb kedvenc virága, számos néphiedelem kapcsolódik hozzá, gyógyhatása van. Nézd milyen egyszerű az ültetése!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

guanó

műtrágyaként alkalmazott, nagy foszforos nitrogéntartalmú madár-, denevérürülék. Tovább

gyomorcsavarodás

többnyire idős, nagy testű kutyákban hempergés esetén fordul elő. A gyomor a nyelőcső és a... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Házi kert Kertészet növény Növénytermesztés virág virágtermesztés