A cseresznye kukacosodása elleni teendők - Mit tegyek a kukacos cseresznye ellen?

Most kell megtenned ezeket a dolgokat, ha nem szeretnél kukacos cseresznyét!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Instagram logo

KÖVESS MINKET

INSTAGRAMON

Rengetegen panaszkodtak a tavalyi évben azért, mert kukacos lett a cseresznyéjük, éppen ezért írom most meg nektek ezt a cikket. Mindenképpen olvassátok el, és tudjátok meg, mikor és mit kell tennetek ahhoz, hogy elkerüljétek a cseresznyék kukacosodását! 

Ezt tegyük, hogy elkerüljük a cseresznye kukacosodását

Számíthatunk idén a cseresznye kukacosodására? 

A válasz sajnos egyértelműen az, hogy igen…Nagyon enyhe volt a telünk, ezért a kártevők sokkal jobban fogják súlytani a haszonnövényeinket, a rossz hír pedig az, hogy többek között köztük lesz a nyár elején érő finomság, a cseresznye is. Már az ország minden pontján virágba borult a cseresznye, ilyenkor a legszebbek ezek a mesebeli fák, viszont már most lehet tudni, hogy a korábbi évekhez képest még nagyobb pusztítást fognak végezni a termésben a cseresznyekukacok. Ez egyben sajnos azt is jelenti, hogy a garantáltan kukacmentes gyümölcsnek nagyon megkérik majd az árát a piacon. Éppen ezért kell cselekednünk minél hamarabb, nézzük is, mit kell tennünk, és mikor! 

Mitől kukacos a cseresznye? 

A cseresznye kukacosságát a cseresznyelégy lárvája okozza, tehát ellene kell védekeznünk minél hamarabb. Említettem korábban, hogy enyhe volt a telünk, ezt azért volt fontos megjegyeznem, mert a kártevő a talajban telel át bábalakban, az áttelelt legyek pedig április-május környékén rakják tojásaikat a zöldborsó méretű cseresznyegyümölcsök felszínére. Ezután a lábatlan lárvák, vagy más néven nyüvek berágják magukat a már érőfélben lévő cseresznye húsába, ezzel élvezhetetlenné téve az egyébként ízletes gyümölcsöt. 

hirdetes

Mit tegyünk a kukacos cseresznye elkerüléséért?

A védekezés akkor lenne tökéletes, ha a fertőzött gyümölcsöket le tudnánk szedni, és meg tudnánk semmisíteni a kifejlett nyüvekkel együtt. Ez viszont sajnálatos módon nem megvalósítható, mivel nehéz észrevenni a fertőzést, ráadásul a legmagasabb ágakat el sem tudjuk érni. Amit azonban megtehetünk, és meg kell tennünk, az a megelőzés! 

hirdetes

Védekezés a kukacos cseresznye elkerülésének érdekében! 

Mivel április-májusban kerül sor a legnagyobb kártételre, ezért már március végén, legkésőbb április végén ki kell helyeznünk a sárga, ragasztóval bevont kartonlapokat, mivel a rajzó legyeket vonzza a sárga szín, a ragasztóba pedig beleragadnak, és elpusztulnak. Az úgynevezett sárga lap figyelmeztetés is, ha nagyon sok légy ragad bele, akkor mindenképpen cselekednünk kell, permetezzük fáinkat Decis, Karate, Fendona, vagy Sherpa rovarölő szerrel! Van még néhány tudnivaló, amit a következő oldalon osztok meg veletek, lapozzatok egyet és tudjatok meg mindent a cseresznye növényvédelméről! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-12

Korszerű öntözési módszerek: így lehet egyszerűbb a kertészkedés

Korszerű öntözési technikákkal egyszerűbb a kertészkedés! Nézd meg melyik miért praktikus. Slag, szórófej, csepegtető öntözés és számos alternatív lehetőség.

2024-09-13

Tanuld meg most a gyümölcsfa metszés alapjait - tavaszra profi lehetsz

Ha most megtanulod a helyes gyümölcsfa metszés technikákat, tavaszra már magabiztosan és profin vághatod vissza gyümölcsfáidat! Olvasd el hogyan kell metszeni.

2024-09-03

Itt az almamoly következő generációja - küzdjünk most bio módszerekkel

Itt az almamoly kártevő következő generációja, így érdemes bio megoldásokkal védekezzünk a kártevő ellen, megőrizve az alma egészségét, a termés minőségét.

2024-09-16

A kerti munkák feketelistája: őszi munkák, amiket érdemes elkerülni

Az őszi kerti munkák kulcsfontosságúak a kert megfelelő felkészítésében a télre. Nézd meg mit érdemes elkerülni, hogy a következő szezon könnyebben indulhasson.

2024-08-27

Magok gyűjtése a kertben: praktikák pénztárcabarát növénytermesztéshez

Tedd a kertészkedést költséghatékonnyá: gyűjtsd össze saját magjaidat, és nevelj bőséges termést minimális ráfordítással! Saját magokkal a jövő évi kertért.

2024-08-26

Összeszedtük mindent: A paradicsom betegségei elleni bio védekezésről

A paradicsom betegségei elleni bio védekezés elősegíti a vegyszermentes, egészséges termést, miközben megóvja a kerted természetes egyensúlyát és vitalitását.

2024-08-31

Nevelj otthon rukkolát – egyszerűen konténerben vagy mikrozöldként

Tapasztald meg a friss rukkola ízét közvetlenül a saját otthonodból – neveld konténerben vagy mikrozöldként, és élvezd a frissességet minden étkezésnél!

2024-08-18

Ne költs többet répa magra! Fedezd fel a kétéves növények előnyeit

Bemutatjuk hogyan használhatod ki a répa és más kétéves növények rejtett előnyeit, hogy ne kelljen minden évben új magokra költened.Próbáld ki ezt a módszert!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bentosz

egymással szoros kapcsolatban levő, vízfenéken v. vízben élő állatok és növények... Tovább

56/2006. (VIII. 1.) FVM rendelet

a növény-egészségügyi feladatok végrehajtásának részletes szabályairól szóló 7/2001.... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem