A klívia gondozása, nevelése - így boruljon virágba Neked is növényed

A téli hónapok színpompás virága, a klívia

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A klíviát csakis szeretni lehet, legfőképpen azért, mert csokorban nyíló, hatalmas virágaival örvendeztet meg minket február-március között, a télikertben pedig mesés leveleivel díszít. 

Minden a klíviáról

Egy kis klívia-történelem

A klívia az amarilliszfélék egyik nemzettsége, amely hosszú ideig tartó nemesítés eredményeként jött létre. Ez a nem mindennapi növény Dél-Afrikában őshonos, szokták nevezni szobaliliomnak is. Leginkább szubtrópusi, partvidéki erdőségekben, hegyvidékeken, fák árnyékában találkozhatunk vele.

Az első példányokat körülbelül 200 évvel ezelőtt hozták Angliába, és onnan terjedtek el egész Európában. Elsőként a skót felföldi lady Charlotte Clive kezdte el termeszteni, a nemzetség róla kapta a nevét, hála az angol botanikusnak, John Lindley-nek. A klívia az 1880-as években kezdett el közkedveltté válni, a viktoriánus időkre már egész Európában imádott szobanövénnyé fejlődött. 

A klívia bemutatása

A klívia levelei húsosak, egy tőről erednek a föld alatt található szárról (lényegében nincs is szára, a szemnek teljesen láthatatlan marad). Általában 15-30 pirosas, vagy narancssárga virágot hoz a tél közepén-végén, vagy kora tavasszal, attól függően, hogy megfelelő milyen környezetben helyezzük el (a következő oldalon elmondom majd, mi szükséges a minél korábbi virágzáshoz).

Virágai a hosszú, húsos levelei rozettájából nyúlnak magas tőkocsány csúcson. Fontos elmondanunk, hogy vigyázni kell a növénnyel, mivel teljes egészében mérgező. Őshazájában az erősen mérgező rizómáját gyógyászati céllal gyűjtötték, gyógynövényként használták fel.

A virágzás után még inkább oda kell figyelnünk arra, hogy hova tesszük, mivel ekkor jelennek meg a leginkább mérgező piros bogyói, amik felhívják a gyerekek figyelmét! Nagyjából elmondtam minden érdekességet a klíviáról, már csak az hiányzik, hogy megtudjátok, mi szükséges a gondozásához, neveléséhez, ahhoz, hogy hosszú életű, illetve csodálatosan szép dísze legyen otthonunknak/kertünknek. A következő oldalon ezeket a fontos dolgokat is megtudhatjátok, lapozzatok egyet!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-04-09

Egy növény, amibe azonnal beleszeretsz: A hibiszkusz szaporítása dugványozással

A hibiszkusz egy csodás virág, melynek szaporítása dugványozással nagyon egyszerű. Jöjjön a hibiszkusz szaporítása dugványozással lépésről lépésre, kövesd!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-04-21

Virágzik a csodálatos lilaakác – Te tudod, mikor kell megmetszeni?

A lilaakác (Wisteria sinensis) metszése két fő időszakban történik az év folyamán, hogy segítsd a növényt a virágok és a növekedés optimális kifejlesztésében.

2024-04-18

Így ültesd a muskátlit az ablakba, hogy több virágot hozzon!

A muskátlik (Pelargonium) kedvelt növények az ablakokban, erkélyeken, és nem igényelnek túl sok speciális gondozást, de ezeket a tanácsokat tartsd be!

2024-04-09

Ezeket a szobanövényeidet kell most kivinned

Itt a tavasz, a jó idő, az idő, amikor a természet is életre kell. Itt az ideje, hogy szobanövényeidet is kividd a napsütésre. Ezeket a szobanövényeket vidd ki!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

interferon

a magasabb rendű állati szervezetben, főként a leukocitákban (fehérvérsejtek) és a... Tovább

csikós

lótenyésztő gazdaságban a csikók gondozását és őrzését végző dolgozó. Régen a csikós... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem virág