Műanyag felhasználása

hirdetes

Szeretnél kevesebb műanyagot felhasználni a mindennapok során? Segíthetünk!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A műanyag életünk minden részére beférkőzött. Elég csak körülnézned, és biztosan nem találsz majd olyan pontot a szobában vagy irodában, ahol ne lenne valamilyen műanyag. Még a ruháid egy része is jó eséllyel ebből az anyagból készült. Nem is beszélve a telefonodról, amiről talán pont ezt a cikket olvasod. Nehéz olyan terméket találni, ami nem tartalmaz valamilyen formában műanyagot.

Ne használj annyi műanyagot

Habár ezek nagy részét újrahasznosíthatóként „reklámozzák”, ez csak részben igaz, hiszen a legtöbb ilyen terméket nem lehet ugyan ilyen formában újra felhasználni. Javarészt inkább „lehasznosítják” őket, általában olyan termékekké, amiket utána lehetetlenség ismét „újra-” vagy lehasznosítani. Vannak műanyagok, amiket égetés során hőenergiává alakítanak át elektromos generátorok működtetéséhez, de sokat egyszerűen csak kidobnak, és azokba a termőföldekbe kerülnek, amikből az élelmiszereink származnak.

A műanyagok évente egymillió tengeri madár és százezer tengeri emlős halálát okozzák, és itt csak az óceánig eljutó szemétről van szó. Szóval mit lehet tenni annak érdekében, hogy kevesebb műanyagot juttassunk feleslegesen a természetbe? Habár egy ilyen hasznos és hétköznapi anyag mellőzése elképesztő feladatnak tűnik (és ha teljes mellőzéséről lenne szó, akkor az is lenne), de nem muszáj minden műanyagot teljes mértékben kizárni. Íme néhány jó tanács, amik segíthetnek ebben.

1. Ne használj műanyag bevásárlószatyrokat

Sok helyen betiltották az ilyen szatyrok használatát és inkább arra ösztönzik az embereket, hogy saját, újrahasználható szatyrokkal járjanak vásárolni. Ennek ellenére állítólag még mindig egybillió egyszer használatos szatyrot használnak el minden évben, ami napi szinten percenként kétmilliót jelent. Ezek általában ingyenesek a vásárlók számára, a környezetünk komoly árat fizet használatukért. Az újrahasználható szatyrok tehát mindenképpen jobb megoldásoknak számítanak, és általában a kapacitásuk is nagyobb, mint amit a boltban kaphatunk. Érdemes továbbá mellőzni a műanyag zöldséges zacskókat is. A következő oldalon további ötletek várnak! 

Ne használj annyi műanyagot

2. Ne vásárolj palackos vizet

A műanyag vizes palackok a legsúlyosabb környezeti kártevők közé tartoznak, ha a műanyagokról van szó. A tengerpartokon az öt leggyakoribb szemét között tartják számon őket. A One Green Planet szerint csak az Egyesült Államokban másodpercenként 1500 ilyen palackot használnak el. Ezek egy évszázad alatt képesek csak lebomlani. Sokkal jobb megoldás egy rozsdamentes acél palackot hordozni magaddal, ha mindenképpen vizet szeretnél vinni magaddal az útra. Ezzel egyébként a műanyagból a vízbe beázó méreganyagoktól is megkíméled magad.

3. Ne vásárolj előre csomagolt termékeket (ha teheted)

Sok élelmiszerüzletben vásárolhatsz terményeket anélkül, hogy csomagolásban kellene megvenned őket. Tölts meg egy újrahasználható tárolót vagy táskát ahelyett, hogy a műanyag csomagolású termékeket választanád. A tároló vagy táska súlyát általában leszámítják az árból, így ezért nem kell aggódnod. A legtöbb pamut táskákra például pont ezért írják rá a súlyukat.

4. Vigyél termoszt a kávézóba

Ha rendszeresen jársz valamilyen kávézóba, akkor elképzelhető, hogy évente több mint 300 eldobható poharat használsz el. És te csak egy vagy emberek milliói közül, akik ugyan ezt teszik. Ez éves szinten több milliárd eldobott műanyagot jelent. Habár ezek a poharak papírnak tűnnek, általában egy polietilén nevű műanyaggal vannak bevonva.

hirdetes

5. Kerüld a fagyasztott ételeket

Habár nagyon kényelmesek, a fagyasztott ételek nem csak egészségtelenek, de az esetek többségében műanyag csomagolásban forgalmazzák őket. Még az úgynevezett „környezetbarát” módon csomagolt termékeket is bevonják egy vékony réteg műanyaggal.

Ne használj annyi műanyagot

6. Tárold másképpen ételeidet

Gondolj csak azokra a műanyag zacskókra, műanyag fóliákra és műanyag tárolókra, amiket napi szinten használsz. Minden műanyag (beleértve ezeket is) olyan vegyületekből készül, amelyek károsíthatják az egészségedet. Persze amikor az ember ilyen tárolókban tartja ételeit, akkor ezek az anyagok könnyedén átkerülhetnek a szervezetbe, ahol mindenféle súlyos egészségügyi problémát idézhetnek elő. Ilyenek például a génkárosodás, a szövetek elváltozásai, a kromoszómaproblémák, az elvetélés, a születési rendellenességek, hormonzavarok és az időelőtti pubertáskor megjelenése. Persze ha az ember évek óta ilyen tárolókban hordja az ételeit magával a munkába vagy az iskolába, akkor nehéz leszokni a használatukról, de miután sikerül, nagyon egyszerűvé válik megállni, hogy használjuk is őket. A műanyagot például leválthatod üvegre, legyen az üvegtál vagy egy egyszerű befőttesüveg.

7. Ne rágózz

hirdetes

A rágógumikat eredetileg egy chicle nevű anyagból készítették, ami egy fából kinyert természetes gumifajta. A mesterséges gumi feltalálása után azonban a gyártók áttértek a nagyobb mennyiségben elérhető polietilénre és polivinil-acetátra. Ez azt jelenti, hogy ha rágózol, akkor lényegében műanyagot veszel a szádba. Bizonyára nem kell külön kiemelni, hogy a vinil-acetátot (amiből polivinil-acetát készül) patkányokon végzett kísérletek során daganatok kialakulásához is kötötték.

8. Ne használj eldobható evőeszközöket

Ha piknikezni mész, akkor vigyél magaddal hagyományos evőeszközöket – ilyen egyszerű. Ha elvitelre viszel valamit magaddal egy étteremből, akkor ne kérj hozzá evőeszközt, használj szintén sajátokat.

Ne használj annyi műanyagot

9. Váltsd le a bolti tisztítószereket egyetlen bárhol használható házi készítményre

A bolti termékek nem csak drágák, hanem természetesen műanyag tárolókban árulják őket. Negatív bónusz: rengeteg veszélyes vegyi anyagot tartalmaznak, amik veszélyt jelentenek rád és környezetedre is. Cseréld ezeket egy természetes házi alternatívára. Az ecet az egyik legjobb (üvegben is kapható) ilyen alternatív tisztítószer, citromhéjak és esszencia olajak felhasználásával pedig a szagokat is eltüntetheted. Mindezt egy üvegpalackban keverd össze, majd erősíts rá egy pumpás fejet egy régi tisztítószeres dobozról (persze előtte alaposan mosd át).

10. Cseréld ki a műanyag szagtalanítókat esszencia olajos párologtatókra

Azok az olcsó szobaillatosítók tele vannak méreganyagokkal, tehát valahányszor belélegzed a belőlük áradó anyagokat, egy kis mérget viszel a szervezetedbe. Az esszencia olajok azonban legalább ennyire hatékonyak, jobb az illatuk, mint a hagyományos illatosítóknak, ráadásul nem tartalmaznak méreganyagokat sem.

11. Mellőzd a szívószálak használatát

A szívószálak szintén a tengerpartokon leggyakrabban előforduló szemetek közé tartoznak. Hacsak nincs szükséged egészségügyi okokból arra, hogy szívószállal fogyaszd kedvenceid, valójában teljesen felesleges használni őket. Ha mindenképpen szükséged van rájuk, akkor szerezz valahonnan egy rozsdamentes acél vagy üveg szívószálat.

Ne használj annyi műanyagot

12. A samponoknak és hajkondicionáló anyagoknak is vannak alternatíváik

Méghozzá biztonságos alternatíváik. Mivel ezek a termékek is műanyag csomagolásban kaphatók, ezért érdemes mellőzni őket. A bennük található méreganyagok pedig legalább annyira veszélyesek, mint a fent említett készítményeknél. A legtöbb ilyen higiéniai termék javarészt vízből és káros tisztítószerekből áll össze, és csak nagyjából egy százalékukat alkotják a hidratáló és növényi összetevők. 

De mik is azok az emlegetett alternatívák? Fogyj egy negyed bögrényi castile szappant, fél teáskanálnyi olívaolajat (zsíros haj esetén ezt hagyd ki) és negyed bögrényi vizet, majd keverd őket össze egy újrahasználható kinyomós tárolóban, vagy egy régi, alaposan kimosott samponos dobozban. A kókuszolaj az egyik leghatékonyabb természetes hajhidratáló, ráadásul tele van E és K vitaminnal is. Tegyél egy kanálnyit a hajadra és jól masszírozd bele, hogy mindenhová jusson belőle. Ha alapos kondicionálást szeretnél, akkor ne öblítsd le azonnal, hanem tekerd be a hajadat egy törölközővel, majd egy óra múlva most meg rendesen.

13. Készítsd házi fogkrémet

Az óceánokat szennyező hulladékok nagy része olyan mikroműanyagokból áll, amelyeket lehetetlen kiszűrni. Ezek többnyire fogkrémekben (és más személyes higiéniai termékekben) fordulnak elő. Ezeket általában az extra fehérítő hatás érdekében teszik a fogkrémekbe, de a víztisztító állomások képtelenek megállítani őket. Ezért válaszd inkább a természetes, házi megoldást. Keverj össze két evőkanál szódabikarbónát, fél evőkanál tengeri sót, két evőkanál bentonit agyagot és 10-20 borsmenta olajat egy nem fémből készült (például üveg) tálban. Ezzel aztán hagyományos módon megmoshatod fogaidat.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-11-28

5 kihagyhatatlan gőzgombóc a városban, amit neked is meg kell kóstolni!

Budapesten több olyan hely is akad, ahol a legfinomabb gőzgombóc változatokat kóstolhatjuk meg. Fedezzük fel együtt ezeket az izgalmas helyeket, és próbáljuk ki mindet!

2023-11-16

Készíts otthon tökéletes sült gesztenyét, úgy ahogyan az adventi árusok csinálják!

Az igazán finom sült gesztenye titka az alapanyagok frissességében rejlik. De még mire kell odafigyelned? Készíts sült gesztenyét az adventi árusok tippjeivel

2023-11-14

5+1 érv, amiért megéri üvegházat építened a kertbe!

Az üvegház nem csak a profi kertészek kiváltsága lehet – egyre több háztulajdonos fedez fel annak előnyeit a saját kertjében. Mutatjuk, hogy miért éri meg!

2023-11-09

Penészmentesítő növények: 3 Fantasztikus szobanövény, amelyek nem csak szépek, de egészségesek is!

Ha aggódsz a pára és a penész miatt otthonodban, ne aggódj tovább! Most bemutatunk három olyan szobanövényt, amelyek nemcsak gyönyörűek, de a penész ellen is jók

2023-11-17

Tízezreket spórolhatsz, ha most ültetsz és nem várod ki a tavaszt!

Az őszi ültetés előnyeit vesszük sorra, amelyek a növények egészséges fejlődése mellett még jelentős költségmegtakarítást is hozhatnak a kertészek számára

2023-11-28

Fontos decemberi kerti munkák, amiket ne hagyjunk ki idén

Télen is a kert gondozása kulcsfontosságú: ebben a cikkben szakértői tippekkel és egyszerű útmutatással segítünk a téli kerti gondozásban, amiket érdemes követned.

2023-11-28

Felkészültél a több centis hóra? Ilyen hatással lesz a kertben telelő növényeidre!

Készüljünk fel a hóesésre és a hideg hónapokra, hogy tavasszal virágba boruljon a kertünk, és az egész évben élvezhessük a növények szépségét.

2023-11-28

Hogyan válasszunk karácsonyfát? Ezeket a trükköket ne felejtsd el választás során!

Hogy a tökéletes fát megtaláljuk, alapvető trükkökre és szempontra oda kell figyelnünk. Felfedezzük, hogyan választhatjuk ki a legideálisabb karácsonyfát!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

egysejtfehérje (Single Cell Protein, SCP)

egysejtű szervezetek (gombák, algák, baktériumok) elszaporításával nyert... Tovább

garatbénulás (torokbénulás)

a nyúltagyvelőnek, ill. a garatizmokat ellátó agyidegek magjának (->agyvelő) károsodásából... Tovább

Tovább a lexikonra
kert Környezetgazdálkodás Környezetvédelem