Kaktuszok nevelése

7 dolog, amiket valószínűleg nem tudtál a kaktuszokról

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Frissítve: 2024.07.05
Frissítette: SzT
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Vannak dolgok, amiket eddig még biztosan nem tudtál a kaktuszokról, a most következő cikkben szakértőnk mondd el nektek mindent, amit tudnotok kell a kaktuszokról, a kaktuszok neveléséről!

Kaktuszok gondozása

Egy kis kaktusz-történelem

Feltevések szerint a kaktuszok ősei lombleveles, tövises cserjék voltak. Erre a valószínűsíthető ősi alapra a Peireskia nemzetség pozsgás levelű, tövises cserjéi hasonlítanak a leginkább. Ezek magháza ma is felső állású, virágjaik pedig szabad szirmúak, mint amilyenek az ősi fajoké lehetett. Mivel egy ősi nemzetségük (Rhipsalis) tagjai Afrikában és Indiában is őshonosak, valószínűsíthető, hogy kialakulásuk mintegy 100–120 millió éve kezdődhetett el, amikor ezek a kontinensek még összefüggtek. Ezt támasztja alá az a tény is, hogy szervezetük felépítésben több, az ősi fenyőfélékkel rokon elemet is találhatunk (spirálos testfelépítés, szklerenchima-váz).

Az afrikai és ázsiai rhipsalisok nem szukkulensek, ezért valószínűsíthető, hogy sok szempontból hasonlíthatnak a kaktuszok őseire. Feltételezhetjük, hogy az „őskaktusz” szubtrópusi éghajlat lakója volt, csupán a geomorfológiai tagoltság eredményeképp alakíthatott ki pozsgás életformát – Afrikában az éghajlatváltozás hatására nem a rhipsalisok, hanem a kutyatejfélék (Euphorbiacae) váltak törzsszukkulensekké. A törzsszukkulens kaktuszok kialakulása feltehetőleg mintegy 60–70 millió éve kezdődött el, amikor Amerika nyugati partvidékén felgyűrődtek a Kordillerák hegyláncai, és elfogták az esőt a belső felföldek elől.

Az így kialakuló nagy félsivatagokon a növényfajok egy része kipusztult, mások pedig alkalmazkodtak a körülmények változásához. Ahogy már a pozsgás levelek felülete is túl nagy volt, túl sok vizet párologtatott el, a kaktuszok valamennyi élettevékenységüket a törzsbe helyezték át, abba épültek be zöld színtesteik is. Leveleiktől megszabadultak: bár egyes fajok fiatal hajtásaikon még pozsgás, fenyőtűszerű levélkéket növesztenek, ezek az első szárazabb időszakban leszáradnak, és nem nőnek ki újra. A víztárolás szerepét is a szár vette át: ez alakult pozsgássá.

1. Nem elpusztíthatatlanok

Ha nálad is pusztult már el kaktusz, akkor nem vagy egyedül. A legegyszerűbb módja ennek a túlöntözés, a rossz vízelvezetés vagy a rossz komposzt alkalmazása. A közönséges ültető komposzt remekül képes megtartani a vizet, ami általában előnyt jelent a növények számára – kivéve a kaktuszoknak, amiknek nagyon jó vízelvezetésre van szükségük. Ha szeretnéd életben tartani őket, akkor szerezz kaktuszok számára összeállított komposztot.

2. Virágzanak

A kaktuszok virágzó növények. Egyes fajtáknak sokkal láthatóbb virágaik vannak, és van néhány olyan is – például a szemölcskaktusz, a gömbkaktusz és a csodakaktusz – amelyeknek gyönyörű méretes virágaik vannak.

3. Lehetséges virágoztatni őket – de nem egyszerű

A kaktuszok a friss kinövésekből virágoznak, éppen ezért ha egész évben csak úgy „vannak” akkor nem valószínű, hogy virágba borulnak. El kell érned, hogy a növény a természetes növekedési ciklusát kövesse. Télen téli álomra kell, hogy szenderüljön, ezért ilyenkor érdemes valamilyen hideg helyre tenni – de nem sötétbe – és felfüggeszteni az öntözését. Tavasszal aztán igyekezz annyi napfényt biztosítani számára, amennyit csak lehet, és kezdd el újra öntözni.

4. Léteznek „kezdő” kaktuszok

A hold kaktuszok színes – általában piros vagy sárga – felső résszel rendelkeznek. Ezek nem a növény virágai, így egész évben láthatóak. A fügekaktuszok zöld levelein aranyszínű foltok láthatók, ami modern és geometrikus külsőt kölcsönöz nekik. Talán a legelterjedtebb a szemölcskaktusz, ami egy apró tüskés labdához hasonlít, és gyönyörű rózsaszín virágai vannak.

5. Hozzájuk lehet érni, de csak óvatosan

Használj vastag kesztyűket vagy tekerd őket újságpapírba.

6. Nem minden kaktusz szúrós

Amikor meghalljuk a kaktusz szót, akkor a legtöbbünknek azonnal a sivatagi kaktuszok ugranak be. Léteznek azonban erdei kaktuszok, amiken nincsenek tüskék. Ezekből azonban csupán kevés alkalmas otthoni nevelésre.

7. Több száz évig is elélhetnek

Legalább is vadon. A lakásban 10, talán valamivel több évet élnek. Az öregebb darabokra jellemző, hogy minden apró ütés, karcolás és egyéb szépséghiba rajtuk marad, így idővel egyre leharcoltabbnak és „használtabbnak” tűnnek majd.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

legelőberendezések

a legelő állatok deleléséhez szükséges cserények, itatok, a villanykarám (elektromos... Tovább

bukók

a vízfolyás medrében elhelyezett olyan műtárgyak, amelyeken a víz áteséssel jut tovább. A... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem