Jázmin gondozása

Jázminok társültetése – mit érdemes a jázminok mellé ültetni?

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A jázmin számomra a világ egyik legkedvesebb növénye, csodálatosan szépen mutat magában is, most viszont azt mondom el nektek, hogy milyen növényeket érdemes ültetni mellé azért, hogy még szebb legyen! 

Minden a jázminról

A jázmin a kertek egyik legékesebb dísze. Tavasszal és nyáron a gyakran fehér – néha rózsaszín vagy sárga – virágok takaróként borulnak rá a falakra és lugasokra, és erőteljes, édes illatokat árasztanak magukból. A jázminok magukban is megvannak, de társnövényt sem nehéz találni melléjük. A mellé ültetett növények eltérő színű virágai látványos textúrában és színben való teltéréseket teremthetnek.

De mi nő jól a jázminok mellett? Lássunk néhány gondolatot a jázmin társültetéséről.

A legjobb társnövények a jázmin mellé azok, amik hasonló fény-, talaj- és öntözési igényekkel rendelkeznek. Éppen ezért fontos, hogy mielőtt mást is ültetnél jázminod mellé, előbb annak fajtáját kell megállapítanod.

A jázminnak körülbelül 200 forgalmazott fajtája létezik. Néhány ezek közül örökzöld, néhány csak félig az, mások pedig lombhullató bokrok vagy indák formájában jelennek meg. Legtöbbjük (de nem minden fajta) napos helyre vágyik, jó vízelvezetésű, agyagos talajban. Többségük továbbá rendszeres öntözést igényel. Amint tehát tudod, hogy jázminodnak milyen szükségletei vannak, tudni fogod, hogy ez alapján milyen növényeket választhatsz mellé. 

A jázmin igényei

A jázmin inkább a világos, napos helyet kedveli, érdemes olyan helyre tenni, ahol közvetlen napsütés nem éri, viszont elég világos. Erkélyen, teraszon jól érzi magát, de a kertbe is nyugodtan kiültethetjük természetesen. Fontos, hogy földje mindig legyen nedves, ugyanis növekedéséhez sok vizet igényel, ezért a leveleit is permetezzük naponta vízzel. Tavasztól adjunk a növénynek tápoldatot hetente, vagy kéthetente. Ha elvirágzott, a hajtásokat vágjuk vissza 7-12 centiméterre. Most pedig nézzük, milyen társnövényekkel érzi a legjobban magát, a következő oldalon folytatom! 

A társültetésről

A kert olyan, mint egy nagy közösség. Ahogy egy emberi közösségben egy-egy személy, úgy a kertben egy-egy növény alkot egy különálló elemet ebben a közösségben. Ideális esetben a közösség tagjai segítik vagy kiegészítik egymást. A társültetés lényege tehát olyan növényeket választani egymás mellé, amelyek kölcsönhatása mindkét fél előnyeit szolgálja.

A társültetés egyik klasszikus példája a kukorica, a babok és a tökök összeültetése, amely előnyeit már az őslakos amerikaiak is ismerték. A babok nitrogént termelnek, amire a kukoricának nagy szüksége van, cserébe pedig a babok kihasználhatják a kukoricák szárait, amikre felkapaszkodhatnak. Ezzel a babok nem csak több napfényhez juthatnak, mindeközben pedig távol tartják a kukoricát megtámadó molyokat. Az alacsony növésű tök segít megfékezni a kukorica és bab körül kifejlődő gyomokat.

Mit ültessünk a jázmin mellé?

  • Az iszalag indáinak hasonló elvárásaik vannak, mint a jázminnak, és kiváló társnövényei lehetnek egymásnak. Választhatsz olyan iszalagot, ami kiegészíti jázminodat, de olyat is ültethetsz mellé, amely élesen eltér tőle – mindez attól függ, hogy milyen hatást szeretnél elérni.
  • Ha jázminod sárga virágokat hoz, akkor például a sötétkék iszalag mutathat kiválóan mellette. A Clematis crispa egész nyáron kék színű, harang formájú virágokat hoz.
  • Ha jázminodon fehér virágok tündökölnek, akkor különösen jól mutatnak mellettük a kerti iszalag sötétlila színű szirmai, vagy a Clematis x Julka világosabb virágai.

A lényeg tehát, hogy olyan növényt válassz jázminod mellé, ami hasonló szükségletekkel rendelkezik, és vizuálisan kiegészíti azt.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

alomtömeg

az egy fialásból származó malacok össztömege; a születéskor mért a. a kocák vehem-nevelő... Tovább

Gyomirtó Mecomorn 750 SL

Gyomirtó permetező szer kalászosok, szőlő, gyümölcs, len, római kamilla és rét-legelő... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem