Mikor van szüksége egy hortenziának több tápanyagra? Hogyan és mikor kell tápozni?

Mikor van szüksége egy hortenziának több tápanyagra? Hogyan és mikor kell tápozni?

ZH
hirdetes

Adj tápot ezeknek a növényeknek, amikor szükségük van rá, és jutalmul egy életerős, dús és ragyogó hortenzia bokrot kapsz majd.

hortenzia műtrágya

Mikor kell tápot adni a hortenziának?

Aki először szeretne hortenziát nevelni, annak biztosan megfordul a gondozásával kapcsolatban néhány kérdés. Egyik olvasónk a következő kérdéssel fordult hozzánk a hortenzia tápoldatozásával és műtrágyázásával kapcsolatban.

K: Nemrég vettem néhány hortenziát a kertembe. Az egyik a teraszon lévő nagy virágládába való, a többit pedig egy szegélybe ültetném, ahol remélem, hogy nagy, mutatós cserjékké nőnek, amelyek elrejtik a kerítést. Korábban nem volt ilyen növényem, és nem vagyok biztos abban, hogy szükséges-e műtrágyázni a fejlődésük érdekében. Ha igen, hogyan tegyem, és mikor a legalkalmasabb?

V: A hortenzia egy gyönyörű növény, amely hatalmas, mutatós virágzása miatt népszerű egész nyáron. Viszonylag könnyen gondozható is, ha a talajuk nedves, de jó vízelvezető.

A legtöbb növényhez hasonlóan érdemes lehet műtrágyázni, mivel ez elősegítheti a növekedést. Ez különösen igaz a cserépben lévő hortenzia esetében, és ha a szegélyben a talaj könnyű és nem túl tápanyagsűrű.

HOGYAN KELL MŰTRÁGYÁZNI A HORTENZIÁT


Ami azt illeti, hogy milyen jól fognak növekedni, ezek a növények nem kényeskednek talajuk pH-értékével kapcsolatban (bár ez befolyásolja a virágok színét – a savas talajtól kék, míg a lúgos talajtól rózsaszínűvé válnak). A talajnak azonban termékenynek, jól tápláltnak és lassan kell kiszáradnia. Hasznos lehet, ha sok szerves anyagot, például házi komposztot ásunk a talajba, mielőtt hortenziát ültetnénk a szegélybe.

hirdetes


Cserépbe ültetéskor használjunk nagy vályogtartalmú komposztot. Mindazonáltal még a legjobb többcélú komposztok is csak négy-hat hetes növekedéshez elegendő tápanyagot tartalmaznak, és ha ez kimerült, a növényeknek kiegészítő takarmányozásra lesz szükségük, akár folyadékkal, akár szabályozott hatóanyag-leadású műtrágyával történő fejtrágyázással. A szegényes talajú szegélyeken vagy a sok csapadékot befogadó kertekben lévő növények számára is előnyös lehet a hozzáadott takarmány. Ez különösen akkor fordul elő, ha stressz jeleit mutatják, például sárgulnak a levelek.

hirdetes

Ezekhez a növényekhez az általános célú műtrágya a legjobb. Kerüljük a magas nitrogéntartalmú műtrágyákat, mert ez inkább a levelek növekedését, mint a virágok növekedését ösztönözheti. Alkalmazása után alaposan locsoljuk meg a területet, különösen, ha granulátumot használtunk.

Az őszi talajtakarás szintén hasznos a hortenzia számára, különösen, ha homokos talajon termesztjük őket. Segít megőrizni a gyökerek nedvességét, és némi védelmet nyújt a téli időjárás ellen. Használjunk szerves talajtakarót, például házi komposztot vagy kéregzúzalékot, amelyek tápanyagokkal gazdagítják a talajt, ahogy fokozatosan lebomlik.

MIKOR KELL MŰTRÁGYÁZNI A HORTENZIÁT?


A tavasz, amikor a talaj hőmérséklete emelkedik, jó alkalom a hortenzia trágyázásának megkezdésére.

A gyorsan felszabaduló műtrágyákat általában havonta lehet kijuttatni tavasztól kezdve – egészen addig, amíg a hortenzia virágzása véget nem ér. Ha lassan felszabaduló műtrágyát használsz, általában évente kétszer kell alkalmazni – egyszer tavasszal, majd nyáron.

Mindazonáltal mindig ellenőrizzük a címkén a műtrágyázási utasításokat, mivel ezek termékenként eltérőek lehetnek. Nem szabad túlzásba vinni, mivel a túltrágyázás kevesebb virágbimbóhoz vezethet. Ezenkívül a növényeket sebezhetőbbé teheti a fagykárokkal szemben.

 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-24

A leander téliesítése: így érdemes agrárszakértői tanácsok alapján

A leander téliesítése agrárszakértői tanácsokkal a leander megfelelő átteleléséhez. Tudj meg mindent a helyes tárolásról, metszésről és gondozásról a hidegben.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-10-25

Mutatunk 5 okot, amiért a télálló mandulafenyő tökéletes választás

A télálló mandulafenyő nemcsak szépsége miatt népszerű. Az alábbiakban 5 fontos érvet sorolunk fel, hogy miért érdemes a mandulafenyőt választani a kertbe.

2024-10-24

Dekoratív tollborzfű fajták: könnyen tartható és gondozható díszfüvek

A tollborzfű fajtái egyre népszerűbbek lettek a teraszokon. Nagyon ellenállóak, jól tűrik a száraz, meleg nyarat és e-mellett dekoratívak is. Nézzük őket!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-10-11

Zebrapletyka gondozása: mikor és hogyan metszd meg hogy dús legyen

A zebrapletyka gondozása nem bonyolult, de ahhoz, hogy igazán szép legyen, érdemes extra metszéssel segíteni a növény fejlődését. Így lehet csodaszép!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hulladékanyagok mint trágyaszerek

a mezőgazdaságban, az iparban vagy másutt keletkező hulladékok, ha táp- és... Tovább

takarmányok elfásodása (lignifikáció)

a fiatal növényi hajtások —>sejtfal zömében hemicellulózból és —>cellulózból... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Házi kert kert Kertészet növény Növénytermesztés virág virágtermesztés