Bizonyos élelmiszerek aflatoxinnal való szennyezõdésének kockázata miatti különleges feltételekrõl

106/2008. (VIII. 22.) FVM rendelet


Bizonyos élelmiszerek aflatoxinnal való szennyezõdésének kockázata miatti különleges feltételekrõl szóló 4/2008. (I. 12.) FVM rendelet módosításáról.


Az élelmiszerekrõl szóló 2003. évi LXXXII. törvény 20. § (7) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján és a földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter feladat- és hatáskörérõl szóló 162/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § e) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következõket rendelem el:
1. § A bizonyos élelmiszerek aflatoxinnal való szennyezõdésének kockázata miatti különleges feltételekrõl szóló 4/2008. (I. 12.) FVM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. § (1) bekezdése a következõ h) ponttal egészül ki, egyidejûleg a bekezdés bevezetõ szövegében az "a)-g)" szövegrész helyébe az "a)-h)" szövegrész, a "b)-g)" szövegrész helyébe a "b)-h)" szövegrész lép:
[A rendelet hatálya - kivéve az 5 kg bruttó tömeget meg nem haladó élelmiszer-szállítmányokat - az a)-h) pontban felsorolt termékekre, illetve a b)-h) pontban felsorolt termékekbõl készült vagy azokat jelentõs mennyiségben tartalmazó feldolgozott és összetett élelmiszerekre (a továbbiakban együtt: termékek) terjed ki:]
"h) az Amerikai Egyesült Allamok területén termesztett az Amerikai Egyesült Államok Mezõgazdasági Minisztériuma által ellenõrzött következõ termékek:
1. a 1202 10 90, illetve a 1202 20 00 KN-kód alá tartozó földimogyoró;
2. a 2008 11 94 KN-kód alá tartozó földimogyoró (1 kg nettó tömeget meghaladó közvetlen kiszerelés esetén), illetve a 2008 11 98 KN-kód alá tartozó földimogyoró (1 kg nettó tömeget meg nem haladó közvetlen kiszerelés esetén);
3. a 2008 11 92 KN-kód alá tartozó pörkölt földimogyoró (1 kg nettó tömeget meghaladó közvetlen kiszerelés esetén), illetve a 2008 11 96 KN-kód alá tartozó pörkölt földimogyoró (1 kg nettó tömeget meg nem haladó közvetlen kiszerelés esetén)."
2. § Az R. 5. §-a helyébe a következõ rendelkezés lép:
"5. § (1) A termékek behozatala csak az e rendeletben leírt eljárás szerint, a (2)-(7) bekezdésben foglaltak teljesülése esetén engedélyezhetõ.
(2) Az 1. § (1) bekezdés a)-g) pontjában meghatározott élelmiszer-szállítmány a kijelölt behozatali helyeken csak akkor léptethetõ be, ha azt a 3. számú mellékletben szereplõ minta szerint kiállított egészségügyi bizonyítvány, valamint az azt alátámasztó mintavételi és vizsgálati eredményeket tartalmazó okmány kíséri, amelyeket az alábbi hatóságok valamelyike állított ki:
a) a Brazíliából származó termékek esetén a Ministério da Agricultura, Pecuária e Abastecimento (MAPA);
b) a Kínából származó termékek esetében a Kínai Népköztársaság a Be- és Kiléptetési Ellenõrzések és a Karantén Állami Igazgatósága (State Administration for Entry-Exit inspection and Quarantine);
c) az Egyiptomból származó termékek esetében az Egyiptomi Mezõgazdasági Minisztérium (Egyptian Ministry of Agriculture);
d) az Iránból származó termékek esetében az Iráni Egészségügyi Minisztérium (Iranian Ministry of Health);
e) a Török Köztársaságból származó termékek esetében a Mezõgazdasági és Vidékügyi Minisztérium Védekezési és Ellenõrzési Fõigazgatósága (General Directorate of Protection and Control of the Ministry of Agriculture and Rural Affairs);
f) az Amerikai Egyesült Államokból származó termékek esetében az Amerikai Egyesült Államok Mezõgazdasági Minisztériuma (United States Department of Agriculture).
(3) Az 1. § (1) bekezdés h) pontjában meghatározott élelmiszer-szállítmány a kijelölt behozatali helyeken csak akkor léptethetõ be, ha azt az 5. számú mellékletben szereplõ minta szerint kiállított mintavételi és vizsgálati eredményeket is tartalmazó vizsgálati bizonyítvány kíséri, amelyeket az Amerikai Egyesült Államokból származó termékek esetében az Amerikai Egyesült Államok Mezõgazdasági Minisztériuma (United States Department of Agriculture - USDA) állított ki.
(4) A szállítmányért felelõs élelmiszer-ipari vállalkozó tanúsítja, hogy a (2) és (3) bekezdésben elõírt mintavételt és a minták vizsgálatát az élelmiszerek mikotoxintartalmának hatósági ellenõrzéséhez használandó mintavételi és elemzési módszerek megállapításáról szóló, 2006. február 23-i 401/2006/EK bizottsági rendelet rendelkezéseivel összhangban végezték el.
(5) Minden egyes élelmiszer-szállítmányon a (2) és (3) bekezdésben említett hatóságok által ellátott kódszámnak kell szerepelnie, amely megegyezik a hatósági mintavételi és vizsgálati eredményeire adott, valamint a (2) bekezdésben foglalt egészségügyi bizonyítványban és a (3) bekezdésben foglalt vizsgálati bizonyítványban feltüntetett kódszámmal. A szállítmányban lévõ minden zsákon vagy egyéb csomagolási formán ennek a kódszámnak kell szerepelnie.
(6) A (2) bekezdés szerinti egészségügyi bizonyítvány és a (3) bekezdésben foglalt vizsgálati bizonyítvány érvényességi ideje a kiállítástól számított legfeljebb négy hónap lehet.
(7) A vámhatóság gondoskodik arról, hogy a Magyar Köztársaság területén beléptetésre vagy szabad forgalomba bocsátásra szánt termékeket okmányellenõrzés alá vonják annak ellenõrzése érdekében, hogy azok a (2) bekezdésben elõírt egészségügyi bizonyítványra és (3) bekezdésben foglalt bizonyítványra, valamint a mintavételi és elemzési (vizsgálati) eredményekre vonatkozó elõírásnak megfelelnek-e. Ennek igazolása érdekében megkeresi a zöldség-gyümölcs ellenõrzõ hatóságot, amely a (2)-(6) bekezdésben foglaltak ellenõrzését elvégzi."
3. § Az R. 6. § (1) és (2) bekezdései helyébe a következõ rendelkezések lépnek:
"(1) A termékek beléptetésének feltétele az 5. § (2) és (3) bekezdésében felsorolt szervezet által kibocsátott, a zöldség-gyümölcs ellenõrzõ hatóság által ellenõrzött, a 3. számú melléklet szerinti egészségügyi bizonyítvány és az azt alátámasztó mintavételi és vizsgálati eredményeket tartalmazó okmány vagy az 5. számú melléklet szerinti vizsgálati bizonyítvány. Az okmányok megfelelõsége esetén a zöldség-gyümölcs ellenõrzõ hatóság kitölti az ellenõrzéseket igazoló 4. számú melléklet szerinti közös okmány A részét.
(2) Amennyiben az élelmiszer-szállítmányt nem kísérik az (1) bekezdésben elõírt bizonyítvány, illetve okmány, vagy az 5. §-ban foglalt további feltételek nem teljesülnek, a szállítmányt a vámhatóság nem léptetheti be az ország területére sem a kijelölt behozatali helyig történõ céltranzit, sem az Európai Közösségbe történõ behozatal céljából. Ebben az esetben a vámhatóság a szállítmányt a származási országba visszaküldi. Amennyiben a szállítmány a 11. § (3) bekezdésére tekintettel a származási országba nem küldhetõ vissza, a vámhatóság átadja a szállítmányt a zöldség-gyümölcs ellenõrzõ hatóságnak, amely intézkedik a megsemmisítésérõl."
4. § Az R. 9. § (2) bekezdés f) pontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
[A gyümölcs és zöldség ellenõrzésérõl szóló külön jogszabály szerinti bejelentési kötelezettség alapján számolt vizsgálati alapnak az (1) bekezdés szerinti vizsgálatához szükséges mintavételt a következõ termékeken kell elvégezni:]
"f) az Amerikai Egyesült Államokból származó, az 1. § (1) bekezdés f) és h) pontjában említett élelmiszer-szállítmányok megközelítõleg 5%-a;"
5. § Az R. 10. § (1) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(1) Amennyiben a szállítmányt felosztják, az 5. § (2) bekezdése szerinti egészségügyi bizonyítvány és hivatalos okmány, illetve az 5. § (3) bekezdése szerinti vizsgálati bizonyítvány másolatai a nagykereskedelmi szakasz befejezõdéséig kísérik a felosztott szállítmány valamennyi részét. E másolatokat a zöldség-gyümölcs ellenõrzõ hatóság hitelesíti, ha a szállítmány felosztására a Magyar Köztársaság területén került sor."
6. § Az R. 12. §-a a következõ (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Az Amerikai Egyesült Államokból származó behozatal során a szállítmányért felelõs élelmiszer-ipari vállalkozó a mintavételi és vizsgálati eredményeket is tartalmazó 5. számú mellékletben szereplõ minta szerint kiállított vizsgálati bizonyítvány bemutatásával tanúsítja, hogy a szállítmány megfelel az Európai Közösség követelményeinek."
7. § Az R. 15. §-a az alábbi e) ponttal egészül ki:
[Ez a rendelet a következõ uniós jogi aktusoknak való megfelelést szolgálja:]
"e) A Bizottság 2008/47/EK (2007. december 20.) határozata a földimogyoró és a belõle készített termékek aflatoxin tartalmának kimutatására az Amerikai Egyesült Államok által végzett, kivitel elõtti ellenõrzések jóváhagyásáról."
8. § Az R. e rendelet melléklete szerinti 5. számú melléklettel egészül ki.
9. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követõ harmadik napon lép hatályba, egyidejûleg az R.
a) 1. § (2) bekezdésben a "b)-g)" szövegrész helyébe a "b)-h)" szövegrész,
b) 11. § (1) bekezdésében és a 12. § (1) bekezdésében az "5. § (2) és (3)" szövegrész helyébe az "5. § (2) és (4)" szövegrész
lép.
(2) Ez a rendelet a hatályba lépését követõ nyolcadik napon hatályát veszti.
10. § Ez a rendelet a következõ uniós jogi aktusoknak való megfelelést szolgálja:
a) a Bizottság 2006/504/EK határozata (2006. július 12.) egyes harmadik országokból behozott bizonyos élelmiszerekre az ezen termékek aflatoxinnal való fertõzõdésének kockázata miatt vonatkozó különleges feltételekrõl, 3. cikk;
b) a Bizottság 2007/459/EK határozata (2007. június 25.) az egyes harmadik országokból behozott bizonyos élelmiszerekre az ezen termékek aflatoxinnal való fertõzõdésének kockázata miatt vonatkozó különleges feltételekrõl szóló 2006/504/EK határozat módosításáról, l. cikk;
c) a Bizottság 2007/563/EK határozata (2007. augusztus 1.) az egyes harmadik országokból behozott bizonyos élelmiszerekre az ezen termékek aflatoxinnal való fertõzõdésének kockázata miatt vonatkozó különleges feltételekrõl szóló 2006/504/EK határozatnak az Amerikai Egyesült Államokból származó vagy ott feladott mandula és mandulából készült termékek tekintetében történõ módosításáról, 1. cikk;
d) a Bizottság 2007/759/EK határozata (2007. november 19.) a Brazíliából származó vagy ott feladott földimogyoró és az abból készült termékek aflatoxinnal való szennyezettségének kockázata miatt a 2006/504/EK határozatnak az ezen termékek ellenõrzésének gyakorisága tekintetében történõ módosításáról, 1. cikk;
e) a Bizottság 2008/47/EK határozata (2007. december 20.) a földimogyoró és a belõle készített termékek afla-toxintartalmának kimutatására az Amerikai Egyesült Államok által végzett, kivitel elõtti ellenõrzések jóváhagyásáról.


címkék:
Kapcsolódó cikkek
japán kenderpálma teleltetése

Japán kenderpálma télen: bár bírja a hideget, azért érdemes takarni

A japán kenderpálma (Trachycarpus wagnerianus) – egy kompakt, strapabíró pálmafaj – látványos választás a hazai kertekbe is. Bár még jobban bírja a hideget, mint a...

liba tartása

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba tartása számos kihívást és különleges gondozási igényt rejt magában, amelyek megkülönböztetik más házi szárnyasok, például a tyúkok nevelésétől. A liba helyes...

Gyógytea köhögésre a kertből

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

A gyógytea köhögésre is bátran alkalmazható, de nem mindegy, melyik gyógynövényt választjuk, hiszen a különböző típusú köhögésekre más-más növények nyújtanak...

pöttyös levelű szobanövények

Pöttyös levelű szobanövények: egy kis játékosság a lakásban

A pöttyös levelű szobanövények nemcsak egzotikus megjelenésükkel hódítanak, hanem izgalmas textúrát és színeket is hoznak a belső térbe. Ezek a növények különleges, foltos...

kardvirág gumói a földben

Gond lehet, ha a földben hagytam a kardvirág gumóit? Nézzünk utána

A kardvirág évelő hagymás növény, amely látványos virágzatával és színeivel tűnik ki. A kardvirág gumói a legtöbb esetben fagyérzékenyek, ezért ősszel általában...

gyümölcsfa csemete téli védelme

Ősz a kertben: a fiatal gyümölcsfa csemete téli védelme

Az ősz vége és a tél kezdete kritikus időszak a fiatal gyümölcsfa csemete számára. Az első néhány évükben ezek a fák különösen érzékenyek a hideg időjárásra, ezért...

Datolyaszilva recept ötletek

Datolyaszilva receptek: készíts belőle süteményt vagy házi lekvárt

A datolyaszilva (más néven kakiszilva) természetesen édes és bársonyos gyümölcs, amely kiválóan illik süteményekbe és lekvárba. Íme két népszerű datolyszilva recept,...

Dália gumó gondozása ősszel

Dália gumók teleltetése: így szedd fel és tárold a dáliákat télen

A dália gumók felszedése ilyenkor aktuális sok kertész számára, hiszen ez az egyik legkedveltebb kerti növény, amelynek színpompás virágai egész nyáron és kora ősszel...

húsevő növények gondozása

Halloween-i hangulatban: húsevő növények, amik nem is olyan rémisztőek

A húsevő növények titokzatos világa kiválóan illik az ünnephez – és bár „vérszomjasak”, valójában nem olyan rémisztőek, mint amilyennek elsőre tűnnek....

Gyümölcsfa őszi metszése szakértői tanácsokkal

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése az egyik legfontosabb lépés a gyümölcsfa egészségének megőrzésében és a jövő évi termés elősegítésében. Ha megfelelően végzed, a fa...

télálló mandulafenyő érvek

Mutatunk 5 okot, amiért a télálló mandulafenyő tökéletes választás

A télálló mandulafenyő (Pinus pinea) nemcsak esztétikai értékei miatt népszerű, hanem praktikus előnyei is vannak, amelyek különlegessé teszik ezt a fát a kertészeti...

Tollborzfű fajták teraszra

Dekoratív tollborzfű fajták: könnyen tartható és gondozható díszfüvek

A tollborzfű fajtái (Pennisetum) az utóbbi években egyre népszerűbbek lettek a teraszon, hiszen nemcsak lenyűgöző szépségükkel varázsolják el a kertészeket, hanem...