Így tudod megfelelően átültetni cserepes növényeid

Hogyan ültessem át helyesen cserepes növényeimet?

TK, ZH
hirdetes

Egy növény, melyet cserépben nevelünk kis mennyiségű talajt kap, s az is fokozatosan kimerül; a szükséges tápanyagok a növény számára egy idő után eltűnnek. Ez főleg a fiatalabb példányoknál jelent problémát, amik még nem érték el végleges méreteiket, még nem gyökereznek mélyen, illetve még növekedésükhöz kell egy bizonyos mennyiségű idő. Ezért szükséges néha átültetni őket, legfőképpen azokat, akiket cserépben gondozunk a lakásban. Mutatjuk lépésről lépésre, hogyan érdemes ezt véghez vinni.

Cserepes növény

Mikor ültessünk egy növényt át?


Egy növény átültetése mikor még fejlődésben van


Egy fiatal növénynél, ami még fejlődésben van, érdemes évente elvégezni egy-egy átültetést; minden alkalommal egy nagyobb cserepet biztosítani számára. Amennyiben ezt elfelejted, a következő jelek emlékeztethetnek erre:


-    Növényed kevésbe/egyáltalán nem fejlődik tovább.
-    Az új levelei kisebbek, mint amekkorák eddig voltak.
-    Növényed gyökerei megjelennek a vízelvezető lyukakon, arra próbál fejlődni.
-    Levelei elsárgulnak.
-    Virágzása is visszafogottabb.


Egy növény, mely már kifejlődött


Habár a növény már nem fog sokat fejlődni, az átültetést érdemes megcsinálni náluk is 2-3 évenként, ezzel biztosítva számukra egy új talajt.


Mikor érdemes?


Érdemes az átültetést akkor végezni, amikor növényeink megpihennek, tehát a tél végi időszakban, egészen a tavasz kezdetéig. A legideálisabb hónap erre a március. 


Előkészületek az átültetéshez


Egy szobanövény, illetve úgy általánosságban egy növény átültetéséhez melyet cserépben nevelsz, a következőkre lesz szükséged:


-    egy új cserép, aminek lyukas az alja

hirdetes


Abban az esetben, amikor egy fiatal növényt ültetsz át, mely még növekedésben van, válassz egy olyan cserepet, aminek minimum 2-4 cm-rel nagyobb az átmérője. Ha viszont egy már „felnőtt” növénnyel van dolgod, akkor válassz ugyanolyan méretűt, akár egy régebbi darabot.


-    nedvesség elszívó anyag: agyaggolyók, esetleg kisebb kavicsok.
-    megfelelő új aljzat


Bár lehet vásárolni már kész ehhez használatos földet, néhány esetben ennek alkalmazkodnia kell növényedhez. Példának okáért, a kaktuszoknak, csakúgy, mint az orchideáknak külön speciális földet ajánlanak. Igazából ennek célszerű a végén egy egyvelegnek lennie, amiben például megtalálható a föld, komposzt, homok…


Vegyük ki növényünket régi „lakásából”


-    Kezdje azzal, hogy megforgatja a cserepét. Amennyiben nem engedi el a gyökere a vízelvezető lyukakat, segíts neki azok elvágásával egy kis metszőolló által.

hirdetes
-    Csapd meg a cserép alját, így elindítva a növény eltávolítását „otthonából”.
-    Egyik kezeddel fogd meg a növényt tövénél, majd lassan szedd ki azt cserepéből.
-    Amennyiben ezzel nehézséged akad, egy bottal segíts rá a vízelvezető nyílásoknál, így elkezdve a növény óvatos kitolását.


Ezeket a lépéseket követve, biztos lehetsz benne, hogy a növényed nem fog sérülni, illetve vannak esetek amikor kénytelen leszel levágni a cserepet a növény körül.


A növény átültetése


-    Fedjük le a vízelvezető nyílásokat a cserép alján egy vékony réteg földdel, majd arra helyezzünk egy nedvesség elszívó réteget, ami 4 – 5 cm legyen. Ez lehet agyaggolyók, esetleg kövek. 
-    Erre helyezzünk még egy réteg földet.
-    Helyezzük el benne a cserép közepén a növényt, és gyengéden egyengessük el a földet körülötte, hogy semmiképp ne érje a növény gyökerét levegő. 
-    Figyelj arra, hogy gyökér mindenképp teljesen le legyen fedve, ne érjen a föld felszínéhez.
-    Nyomd picit össze a földet, majd öntözd rendszeresen.
-    Várj minimum egy hónapot az első tárgyázással.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-09

Botanikai tulipán vagy törpe tulipán? Ismerd meg ezeket a vad fajtákat

A botanikai tulipánok és törpe tulipánok nem csak szépségükkel, hanem ellenállóságukkal is kiemelkednek. Ismerd meg ezeket a csodaszép vad tulipán fajtákat.

2024-10-03

Mire van szüksége az írisznek ősszel? Útmutató az írisz gondozásához

Ősszel az írisz megfelelő gondozása kulcsfontosságú, ez az útmutató segít abban, hogy tudd, mire van szüksége a virágnak, hogy tavasszal szépen virágozzon.

2024-10-08

Az angolkert egy varázslatos kertészeti élmény: így alakíts ki otthon

Az angolkert kialakítása egy varázslatos kertészeti élmény, ha követed ezt az útmutatót, segít neked egy igazi angolkert kialakításában. Próbáld ki Te is!

2024-10-07

Ezek a legszebb díszfák, amiket most minden kerttulajdonos szeretne

Bemutatjuk a legnépszerűbb és legszebb díszfákat, amiket most minden kertbarát szívesen látna a kertjében. Válaszd ki melyik díszfa mutatna jól a kertedben.

2024-10-01

Barnul a tuja, szárad a belseje – Mi okozhatja a tuják pusztulását?

Barnuló tuják és kiszáradó belső hajtások? Ismerd meg, mi állhat a tuja pusztulásának hátterében, és hogyan mentheted meg kerted kedvenc örökzöldjét!

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-10-01

A japán fűz őszi gondozása: praktikus tippek a tökéletes formáért

A japán fűz kertünk egyik legdekoratívabb növénye lehet, amely a rózsaszín, fehér és zöld színeivel tűnik ki. Ismerd meg hogyan gondozd ősszel a japán fűzfát.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ellés

az a folyamat, amelynek során, a —>vemhességi idő elteltével, a magzat a magzatburkokkal,... Tovább

ablakosság (foghíjasság)

a hiányosan megtermékenyült (főleg rozs-) kalász részleges meddősége. Oka lehet a... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény kert Kertészet