Minden a hibiszkusz teleltetéséről

A hibiszkusz teleltetése – Profi tippek szakértőktől

Szélesi Ferenc, NA
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A hibiszkusz különleges szépségével hamar belopta magát a kertbarátok szívébe. Nyáron szabadon tartható, télen viszont a hideg miatt védelemre szorul, nézzük, mit kell tennünk, ha beköszönt a hűvösebb idő! 

A hibiszkusz sikeres teleltetése

A hibiszkusz teleltetése - A hibiszkuszról röviden

A hibiszkusz vagy mályvacserje eredetileg Ázsiából származik, Európába az 1500-as évek végén került, Jean Robin ültette először a párizsi királyi füvészkertbe. A hibiszkusz fajainak többsége a trópusokon, szubtrópuson, illetve a meleg mérsékelt éghajlatú területeken él, ebből is következik, hogy a mi klímánkat nem szereti annyira a hidegebb évszakokban. Egy korábbi cikkemben részletesen elmondtam mindent a hibiszkusz ültetésével, gondozásával, nevelésével, és szaporításával kapcsolatban (kattintsatok ide, ha el szeretnétek olvasni), így ezekre most nem térnék ki, nézzük inkább cikkem eredeti témáját, ami nem más, mint a hibiszkusz sikeres teleltetése!

A hibiszkusz teleltetése – Az időpont

Általában már szeptember vége felé gondolnunk kell a hibiszkuszra, mivel nem igazán bírja elviselni a 10-12 Celsius foknál hűvösebbet. A hőmérsékletet pedig ne nappal, hanem éjszaka nézzétek, mivel hiába van napközben 20 fok, ha éjjel lesüllyed a hőmérséklet 7 fok alá! A teleltetés első lépése, hogy átnézzük a növény, ha találunk rajta kártevőt, akkor védekezzünk a megfelelő módon ellenük. Ezután vágjuk le az elhalt, elszáradt növényi részeket, illetve, ha túlra nagyra nőtt, akkor kicsit vágjuk vissza. 

A hibiszkusz teleltetése – Szobában lehetséges?

A válasz röviden: igen, de azért mondanék még pár fontos dolgot erről! Ha ideális körülmények között tartjuk a hibiszkuszt télen, akkor a lombjét megtartja és még növekedni is – viszont ennek van egy hátránya is: nyáron kevesebb virágot fog hozni! Éppen ezért érdemesebb hűvösebb helyre tennünk a hibiszkuszt, 15-18 fok már megfelel a számára. Ha esetleg elkezdene sárgulni és lehullani a levele, akkor sem kell kétségbeesnünk, vizsgáljuk meg a növény hajtásait, és ha egészségesek, élettel telinek tűnnek, akkor nincs dolgunk a növénnyel. A sárgulás oka lehet egyébként a tápanyaghiány, ugyanakkor érdemes levéltetvek, takácsatkák után is kutatni. 

A hibiszkusz teleltetése – Mit kell tennünk télen?

Öntözzük mértékkel (ne hagyjuk kiszáradni), tápoldatozni viszont egyáltalán nem szükséges a hibiszkuszt, és biztosítsuk számára a 15-18 fokos hőmérsékletet és a fényt. Tavasszal, ha szükséges, ültessük át nagyobb edénybe, a vesszőit pedig alaposan metsszük vissza, ügyelve arra, hogy kompakt, csinos korona alakuljon ki. A fagyok elmúltával mehet is vissza a jól megszokott helyére (világos, vagy félárnyékos kertrészbe), öntözzük bőven, és tápoldatozzuk hetente-kéthetente. Remélem, hogy tudtam nektek segíteni a hibiszkusz teleltetését illetően, kérlek, segítsétek munkámat egy szavazattal! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-22

Kiirthatatlan gyomnövények a kertben? Ezektől minél előbb szabadulj meg!

Vannak olyan gyomnövények, amelyek mindent megtesznek azért, hogy átvegyék az uralmat a kertben. Vedd fel velük a harcot, olvasd el cikkünket a gyomokról.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-22

Kerti növények szaporítása egyszerűen! Nézd meg, hogyan!

A kerti növények szaporítása egy igazán örömteli feladat. Most mutatunk néhány hasznos információt, ami segít sikeresen szaporítani kedvenc növényeidet.

2024-07-25

105 éve született Bálint gazda: emlékezzünk az ország kertészére örökzöld tanácsaival

Bálint gazda egy legendás kertész volt, akire néhány kedves szóval és kertészeti tanácsával is emlékezünk. Olvasd el a szőlő zöldmunkáiról szóló gondolatait.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Táncsics Mihály Mezõgazdasági Szakközépiskola

Szakközépiskola Képzések: Agrárközgazdasági és áruforgalmazó technikus; ... Tovább

cérnatippan (Agrostis tenuis Sibth.)

a —>pázsitfüvek családjához tartozó, évelő, laza bokrú aljfű (—>fűfélék).... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Növényvédelem