Dísznövény vagy gyógynövény a hibiszkusz? Mind a kettő!

hirdetes

Minden a hibiszkuszról

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Ahogy mind több ember fordul a természet patikája felé, egyre inkább előtérbe kerülnek olyan növények is, amelyekről sokan talán nem gondolnánk, hogy nem csak szépségük miatt teremtettek. Ilyenek például az ehető virágok is, amelyek számtalan jótékony hatással rendelkeznek az esztétikum mellett. Lássuk hát, mit adhat nekünk a címben említett virág!

Olvasd el cikkünket és ismerd meg te is ezt a nem mindennapi növényt

Botanikai és más tudnivalók

A hibiszkusz, másik nevén, a mályvacserje egy kétszikű, zárvatervő, csészeleveles, a mályvafélék családjába tartozó virág. A hibiszkusz nemzetség rendkívül változatos, mintegy 1200 fajjal. Hazánkban többnyire dísznövényként ismert, de kerti bokorként is megjelenik. Ez az Ázsiából származó növény, Európában először a párizsi királyi füvészkertben jelent meg, Jean Robin, francia botanikusnak köszönhetően. A legtöbb faj nagy fényigényű, dísznövényként pedig leginkább dézsában tartható, mert nem fagytűrő. Egyik kivétel ez alól a törökrózsa. A hibiszkusz elnevezés az egyiptomi szent madár, íbisz nevéből származik, amiről azt lehet tudni, hogy Thot vagy Hib, a bölcsesség istenének szent állata volt.

Felhasználása

A legsokoldalúbb faj a szudáni hibiszkusz vagy rozella, amelynek a dísznövényként való termesztésén kívül is sokrétű a felhasználása. A sötétvörös, húsos virágkelyhek kerülnek nemzeti ételekbe, valamint szirupok, lekvárok alapanyagát is képezi. Természetes ételfestékként is megállja helyét, a hennát jó erős hibiszkusz teába keverve bordósítja a színhatást.

hirdetes

Mexikóban és más országokban is fűszerként használatos. Különböző gyógyhatásai miatt pedig a természetgyógyászok is előszeretettel alkalmazzák. Az ayurvédában használatos borogatásként (bőrgyulladás, égési sérülés kezelésére), készül belőle tinktúra, hajszesz (hajnövekedés serkentésére). A következő oldalon még több információ vár rátok! 

Forrázata számos tünet kezelésére alkalmas: lemosóként tisztítja, szépíti a bőrt; a szem kötőhártya-gyulladását, váladékképződéssel járó, gyulladt állapotait, égő érzéseit forrázatával lehet kezelni, kamillával keverni; erősíti a női belső nemi szerveket, fokozza ruganyosságukat; gyomorerősítőként gyömbérrel együtt, kismérvű gyomorfekélynél édesgyökérrel kombinálva; hörgők és a tüdő gyulladással, lázzal kísért, hurutos állapotaira is jó, mert lehúzza a gyulladást, és segít feloldani a letapadt hurutot, megszünteti az ugató köhögést. 

hirdetes

Asztma kezelésére is ezért ajánlják, görcsoldó hatása miatt; szájban lévő sebek, gyulladások, vérzések kezelésére, forrázatát öblögetőként, naponta többször; torok, hangszálak, mandulák gyulladására, teaként, gargalizálva. A következő oldalon még több hasznos tudnivaló vár! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ökológiai egyensúly

az—> ökoszisztémának az az pota, amelyben a rendszer a környezetével olyan mértékben... Tovább

Emberek az Állatokért Alapítvány

Állatvédõ szervezet Jahoda Maja Árva, szeretetre vágyó, ivartalanított, többnyire... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem