Katasztrófához vezethet a hernyőinvázió

hirdetes

Biztonságos növényvédők vethetnek véget az élelmiszerválsággal fenyegető hernyóinváziónak

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A szakértők biztonságosabb, de hatékony növényvédő szereket azonosítottak, amelyekkel feltételezhetően meg lehetne fékezni azt a hernyóinváziót, ami Afrika szerte dollármilliárdos károkat okoz. Sok földműves mérgező vegyszerekkel igyekszik megállítani a sereghernyókat (Spodoptera exempta), azonban ezek az anyagok köztudottan nem csak a kártevőknek árthatnak, hanem a környezetnek is.

Hernyóinvázió és a megoldások

Egy csapat szakértő tehát olyan biztonságos alternatívák felkutatásán dolgozik, amelyek helyettesíthetnék a mérgező vegyszereket. A tervek szerint a vizsgált bio növényvédőket az érintett országok kormányai átmenetileg regisztrálhatnák a farmerek számára, amíg a tesztek be nem fejeződnek. A sereghernyók nem kímélik a rizst, a cukornádat, és a kukoricát sem – ez utóbbi különlegesen fontos Afrika lakossága számára, ugyanis milliók étrendjének képezi szerves részét a kontinensen.

„A legtöbb [bio növényvédő szer], amelyet azonosítottunk már regisztrálva van, de más kártevők ellen, szóval most már csak be kell bizonyítanunk, hogy a sereghernyó ellen is hatékonyak” - mondta Roger Day, a Nemzetközi Mezőgazdasági és Biotudományi Központ (CABI) invazív fajok elleni akciók programvezetője. Day továbbá hozzátette, hogy erre nagy a valószínűség, ugyanis a termékek nagy részét már Amerika több részén is használják.

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete számításai szerint több milliónyi kisbirtokos mezőgazdát érint majd a sereghernyó-probléma Afrika szerte, ugyanis a kártevő több mint 30 országban jelen van a kontinensen. A CABI szerint csak Afrika 12 legnagyobb kukoricatermelő országában évente 2,5-6,2 milliárd dollárnyi kárt okozhatnak a hernyók, ha nem intézkednek ellenük sürgősen.

hirdetes

Egy korábbi kutatás szerint a ghánai és zambiai földművesek több mint 60%-a alkalmazott növényvédő szereket, míg az etiópiai és kenyai földművesek közel 50%-a használt vegyszeres permetet. „A kisbirtokos földművesek általában nem használnak ilyen sok növényvédő szert” - jegyezte meg Day. Hozzátette továbbá, hogy fennáll a veszély, hogy a földművesek mérgező vegyszereket vásárolnak majd anélkül, hogy tájékozódtak volna róluk, vagy megfelelő védőfelszerelést szereztek volna hozzájuk.

A költségek komoly problémát jelenthetnek, hiszen sok földbirtokos nem engedheti meg magának ezeket a drága termékeket, a cégek pedig nem szívesen fektetnek különféle bio növényvédők regisztrálásába, amíg nem biztosak benne, hogy lesz-e rájuk kereslet. Ez egy ördögi kört alkot, hiszen az emberek nem veszik a szereket, mert nem tudják megfizetni őket, de így nincs is piac, amit a gyártók kiszolgálhatnának.

hirdetes

A tanulmány, amelyet a Journal of Applied Entomology-ban jelentettek meg, 50 olyan bio növényvédő szerről írt szakirodalmat vizsgált meg, amelyeket alkalmaztak már a sereghernyó ellen Afrikában és Amerikában. Ezeket aztán hat szempont alapján értékelték, például hogy mennyire biztonságosak, megújulóak, elérhetőek, illetve hogy mennyire hatékonyak. A kutatás 8 olyan szert azonosított, amelyeket érdemesnek tartanak a hernyók visszaszorítására, és amelyeket sürgősen érdemes lenne tesztelni és előterjeszteni regisztrációra.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

episztázis

a nem allél gének között fellépő olyan kölcsönhatás, amelyben az egyik gén (episztatikus... Tovább

talajlazítók

gyűjtőneve azoknak a talajművelő gépeknek, amelyek képesek az összeállt, ülepedett,... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem