Gyógyhatású zöldségek, a test és a lélek egészségének megőrzése érdekében

Gyógyhatású zöldségek

AN
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Egy kis megfázás még nem a legrosszabb, ami történhet de ha mindjárt antibiotikumhoz nyúlunk, meg van az esélye, hogy amikor valóban nagy szükségünk lenne rájuk, a szervezetünk bizony már nem reagál megfelelően.

Gyógyító növények, amiket neked is enned kéne

A gyógyszerek nem csupán drágák, hanem természet idegenek. Persze ez nem azt jelenti, hogy ne fogyasszunk gyógyszert, ha a dolgok komolyra fordulnak. Hiszen dédanyáink inkább gyógynövényekkel éltek ugyan, de meddig is?

Tehát az itt szereplő gyógyhatású zöldségek a mindenre mindjárt gyógyszert szemlélet ellen szólnak. Hiszen egy kis téli megfázásba még nem halt bele senki, de ha mindjárt antibiotikumhoz nyúlunk, meg van az esélye, hogy amikor valóban nagy szükségünk lenne rájuk, a szervezetünk bizony már nem reagál megfelelően. A helyes táplálkozás viszont segít a megelőzésben. Itt a természet fű-fa-virág patikájából vett gyógymódok olvashatók.

Forrás

Téli fekete retek

A téli fekete retek, már az ókorban is alkalmazták. A rabszolgáknak naponta adták, hogy jó egészségben maradjanak. Nos, akkor mi is használjuk ezt a növényt. Köhögés csillapítására a retekbe üreget vájnak, amelyet mézzel töltenek meg. A retek nedve elegyedett a mézzel és hatásosan szüntette a köhögést. Hajdanán, az antibiotikumok feltalálása előtt, sült retket adtak a tüdőbajosoknak.

Légúti fertőzések ellen kiváló a fekete retek leve. Ázsiában köhögés, bronchitis ellen használják. Vírus és baktérium ellenes hatású, emésztés és epeműködést serkentő hatású.

Forrás

Fokhagyma

A friss fokhagymában található illóolaj fő hatóanyag a kéntartalmú, szagtalan alliin, mely a hagymacikkelyek aprítása során az addig elkülönítetten található allináz enzim hatására allicinné alakul át. Ez egy fűszeres szagú, antibakteriális hatású, bomlékony anyag, melyből részben a szagtalan ajoen, részben a fokhagymára jellemző szagú illékony vegyületek keletkeznek. A vegyületek antioxidáns hatásuk közismert. Igen erős antibiotikus hatású, ezért influenza, légcsőhurut, nátha, torokfájás ellen igen hatásos. Használható pirítós kenyérre dörzsölve, vagy összezúzva, lereszelve, mézzel és almaecettel megkeverve. Napi 2-3 gerezdet, ha elfogyasztunk, néhány héten keresztül folytatva a kúrát, egyszerűen megelőzhetjük a megfázást.

Fokhagyma tea

Egy lábasba öntsünk három dl vizet, tegyünk bele két kisebb, megtisztított fokhagymagerezdet. Az edényt fedjük le és hevítsük forrásig. Húzzuk le a tűzről, adjunk hozzá 0.25 dl mézet, és melegen, de nem forrón fogyasszuk reggel, délben, este egy-egy dl-t. A kihűlt teát melegítsük fel.  

Forrás

Petrezselyem

Szárított leveles szára a konyhaablakok dísze. Ha leveleit megmossuk, szétterítjük és megszárítjuk, majd műanyag zacskóba tesszük, akkor télire is eltárolhatjuk. Jellegzetes aromáját legjobban fagyasztva őrzi meg. Ilyenkor apróra vágjuk, és úgy tároljuk. A petrezselyemgyökeret szellős, napos helyen szikkasztjuk. Ezután hűvös helyen, homokba ágyazva akár hónapokig eláll. Illóolaj tartalmú gyógynövényként leheletfrissítő, emésztésserkentő. Flavonoidokat is tartalmazó illóolaja gyulladáscsökkentő hatású antioxidáns. A-, C-, E- vitaminban, vasban gazdag. is közismert. Gyökere emésztésserkentő, de reuma ellen is hatásos.


A petrezselyem a zöldjét megszárítva teának is alkalmazhatjuk, természetesen csak forrázatot készítsünk belőle. Nagyon jó vízhajtó, méregtelenítő, de a gyökerét is fogyaszthatjuk, nemcsak megfőzve, hanem nyersen is. Jó tanács: ne főzzük túl a gyökereket, csak pároljuk!

A petrezselyemgyökér tea elkészítése

Általában a gyökeret használják, melyet finomra aprítva (körülbelül két gramm) forrásban lévő vízzel le kell önteni (körülbelül másfél deciliter), majd tíz-tizenöt percig állni kell hagyni, azután szűrni. Napjában kétszer-háromszor fogyasszuk. (Manifesztum természetgyógyász magazin)

Nátha és influenza ellen

Sárgarépalé

Csepegtessünk orrunkba 4-6 csepp frissen préselt sárgarépalevet, ha orrdugulásunk van.

Gyógykészítmény burgonyából

Esténként inhaláljunk. A 4-5 db megfőtt burgonyáról a vizet leöntjük, majd szétpürézzük. Fejünket letakarva páráját mélyen belélegezzük. Hurut oldására a mellkasra meleg főtt burgonya pakolást tegyünk.

A sárgarépalével kevert nyers burgonyalét, mézzel ízesítve, torokgyulladás, vagy köhögés ellen fogyasszuk.

 

Gyógykészítmény tormából

Tormával a meghűlés ellen: A torma levét jól keverjük össze azonos mennyiségű mézzel. Este és reggel 1-1 evőkanállal fogyasszunk belőle. Az éjszakánként (vagy hajnalban) fellépő rohamszerű makacs köhögésnek igen hatásos ellenszere a tormareszelék. Elkészítési módja a következő: 150 g reszelékhez adunk 1 dl mézet, jól átkeverjük, 24 órát állni hagyjuk. Felnőttek adagja: naponta kétszer egy kávéskanállal evés előtt félórával.

Savanyúkáposzta leve

A magas C-vitamin tartalmú savanyú káposzta levét igyuk a téli időszakban akár rendszeresen is, napi 1 dl dózisban.

Forrás

Vöröshagyma a betegségek ellen

A vöröshagyma sok ásványi sót, vitamint tartalmaz. Kvercetin, antioxidáns tartalma kedvezően befolyásolja a szervezetben zajló biokémiai folyamatokat. Táplálkozási értékét leginkább magas energiaértéke, jelentős fehérje tartalma, rostanyagai, C-vitamin tartalma adja. Baktériumölő hatású kénvegyületeket is tartalmaz. Megfázáskor, legyengül szervezet, étvágytalan beteg, szépen fogyasszon naponta a vöröshagymát, ha a gyomra bírja Ne sózzuk túl! Nagyon jó étvágyjavító is.

Köhögés ellen ajánljuk

A hagyma legkülső héja alatti, még színes burokleveleket forrázzuk le kb. 3 dl vízbe, majd három kanál cukrot karamellizáljuk, és öntsük rá a forrázatot. Melegítsük újra, és oldjuk fel benne a karamellizált cukrot. Langyosan fogyasszuk.

Immunrendszerünk ébrentartását segíti elő a következő recept: 6 fej hagymát lereszelünk, leöntjük 2 l vörös borral. Egy hétig érleljük. Naponta kétszer fél dl-t iszunk belőle mézzel édesítve éhgyomorra. A hatás megéri a fáradságot!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

légcső (trachea)

1. Némely gerinctelen állat légzőszerve. A rovarok légcsőrendszere a kültakaró (köztakaró)... Tovább

hegyibetegség

2500 m tengerszint feletti magasságban alakul ki; a hemoglobin oxigénnel való telítődése... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem