Gyapottermesztési kisokos mindenkinek

Házikertben is terem a gyapot – Itt a teljes termesztési útmutató mindenkinek!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Most mindent elmondunk a gyapot termesztéséről

Talajigény

A gyapot laza talajban érzi jól magát, de több változata is elvan száraz, tömör földben is. Legtöbbjük remekül teljesít homokos, agyagos, és vályogos talajban is. Ha ideális körülményeket szeretnél biztosítani gyapotjaidnak, akkor igyekezz 5,5-8,5 pH érték közötti, jó vízelvezetésű organikus anyagokban gazdag talajba ültetni őket. Ültetés előtt érdemes egy nagy adag komposztot forgatni a talaj felső rétegébe.

Fényigény – A gyapotnak minél több közvetlen napfényre van szüksége.

Ültetési távolság

Ha közvetlenül a talajba ülteted őket, a gyapotmagokat legalább 10 centire ültesd egymástól, a sorok között pedig 75 centis hézagokat hagyj. Mivel önmegporzó növények, így könnyű kisebb kertekben termeszteni őket. 

Ültetés növénytartóba

A gyapot jól érzi magát konténerekben is, ezért akár házon belül, szobanövényként is tartható. Egyedül arra kell odafigyelned, hogy elegendő napfényt kapjon. Természetesen a szabadban is termeszthetsz konténeres gyapotot. Tartsd észben, hogy akkora cserépre lesz szüksége, mint amekkorára a fáknak.

Öntözés

A gyapot alatti talajt érdemes nyirkosan tartani, de nem átáztatni. A túl sok víz könnyedén kirohaszthatja a gyökereket, és elgyengíti a növényeket a betegségekkel szemben is. A víz különösen akkor fontos a gyapot számára, amikor a magház fejlődik rajta.

Trágyázás

A gyapot egy éhes növény, ezért sok nitrogénre és kálium-karbonátra van szüksége. Szívesen fogadja az olyan organikus trágyákat is, mint a hal emulziót. Ha sikerül paradicsomaidhoz gyártott organikus trágyát találnod, akkor azt nyugodt szívvel adhatod a gyapotoknak is.

Talajtakarás – A gyapotot érdemes vastag talajtakaróval körülvenni. A szalma a legideálisabb, mert sok nedvességet tart meg, de egyben jól is szellőzik.

A gyapot társültetése

A gyapot jó társa számos fűszernövénynek, úgymint a bazsalikomnak, a koriandernek, a mentának, a kapornak, és a zsályának is. A fokhagyma és a vöröshagyma segíthet némileg távol tartani tőle a gyapottokmányos bogarakat, és a napraforgók is kedvelik a gyapot társaságát.  A gyapotot nem ajánlott burgonya közelébe ültetni.

A gyapot szüretelése és tárolása

Mint ahogyan azt a korábbi felsorolásból láthattad, a gyapot lassan érik. Az ültetéstől általában 70 meleg (16°C feletti napot kell várnod, mielőtt a palánták virágzani kezdenének, a magházak pedig további 50 nap múlva jelennek csak meg. A gyapot szüretelési időszaka 4-6 hét. Amikor a magházak szétnyílnak, már lehet őket szüretelni. Melegebb éghajlatokon a szüret júliusban kezdődik, de hűvösebb helyeken ez jóval későbbre tolódhat (van, ahol novemberben ér véget). Egy-egy példány akár 100 darab magházat is teremhet.

Érdemes kesztyűt viselni a leszedésükhöz, mert a toktermések belseje nagyon hegyes. Ragadj meg egy „pamutlabdát”, és egy tekerő mozdulattal távolítsd el a házból. A magházak nem egyszerre érnek meg, ezért csak azokat szüreteld le, amik már kinyíltak. A szüret után terítsd szét a pamutot egy száraz, sötét helyen, és hagyd kiszáradni. Ha ez megvan, akkor el kell távolítani belőlük a magvakat. A pamut (ami szakmai szemmel ez után már ténylegesen pamutnak nevezhető) innentől kezdve számos házi projekthez felhasználható!

Forrás: Fotó: Pixabay

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-24

Ültess sarkantyúkát a zöldséges kertedbe és csoda történik

Ültess sarkantyúkát a veteményes kertedbe és valóban csoda fog történni, hiszen számos előnye van ennek a szuper kis növénynek, mutatjuk mik ezek pontosan!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-04-08

Friss: gép- és technológia beszerzési támogatás nyílik a borászok számára

Több mint 10,8 milliárd forint áll rendelkezésre a borászati technológiai fejlesztésére a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból.

2024-04-24

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

Tippek a sikeres magról történő növénytermesztéshez: levegő, víz, fény. Fedezd fel a levegő, víz és fény fontosságát a magról történő növénytermesztéshez.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Nagykátai Földhivatal

Földhivatal Földhivatal Cím: Nagykáta Dózsa György út 9. 2760 Magyarország Tovább

beszerzési ár

a vállalatok, gazd.-ok termelőeszközeinek ára, amely a beszerzési forrástól függően lehet... Tovább

Tovább a lexikonra
Gazdaság Házi kert kert Mezőgazdaság Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem