Házilag elkészíthető rovarriasztó szer

Organikus rovarriasztószer fokhagymából és paprikából házilag!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Egy olyan szuper hatásos növényvédőszert mutatok most be nektek, ami tényleg képes csodákat művelni a kertben, a legjobb viszont az benne, hogy saját kezűleg elkészítheted fillérekből! 

Készítsünk házilag rovarriasztószert

A kertészkedés egy végtelenül hálás, egészséges, és szinte terápiásan nyugtató tevékenység, akit kortól, nemtől függetlenül bárki végezhet hobbiként vagy akár otthoni termelőként is. A hobbi-és hivatásos kertészek munkáját azonban számos külső tényező nehezítheti meg az időjárástól kezdve a szinte láthatatlanul terjedő kártevőkig. Habár az időjárást nem befolyásolhatod kedvedre, a rovarproblémák ellen szerencsére aktívan felléphetsz különféle módszerekkel és technikákkal. Sokan előszeretettel fújnak különböző bolti rovarirtó szereket növényeikre, és habár ezek hatásosak, valójában sajnos nem csak a megcélzott kártevőknek ártanak, hanem a növénybe – onnan pedig a tányérunkra – jutva nekünk is.

A megoldás tehát egy organikus, házi készítésű szer kikeverése, ami megkeseríti a kéretlen kártevők életét, de nem ront a kezelt növények minőségén. Ehhez erős paprikákra lesz szükséged! Hogy miért éppen erős paprikákra? Mert ezekben termelődik a kapszaicin nevű természetes vegyület, ami olyan méregerősen csípőssé teszi őket. A kapszaicin emiatt az emlősökre és jó néhány rovarra is irritáló hatással van.

Fontos megjegyezni, hogy éppen ezért a következő recepttel nem egy rovarirtó, hanem egy rovarriasztó szer készíthető, ami nem csak az ízeltlábú, hanem az emlős kártevőket is segít távol tartani a kert lekezelt részeitől. A szer különösen hasznos lehet az olyan otthoni gazdák számára, akiknél rendszeresen gondot okoznak a kertben ólálkodó egerek és más kistermetű rágcsálók (vagy akár a birtokra betévedő őzek). A fokhagyma szintén nem mérgezővé, csupán irritálóbbá teszi a kész keveréket, fokozva ezzel hatékonyságát. Nézzük, hogyan készíthetjük el ezt a szuper szert!

Hozzávalók

A keverék elkészítéséhez szükséged lesz 6-7 erős paprikára (bármilyen megteszi, de az erősebb fajták természetesen hatásosabbak), 1 fej friss fokhagymára, egy 4,5-5 literes vödörre, 3 evőkanál folyékony borsmentás kasztíliai szappanra (például Dr. Bronner’s), egy legalább 5 literes kerti permetezőre, egy késre, és egy pár védőkesztyűre.

Elkészítés

Valóban bármilyen erős paprika megteszi, és még csak nem is kell, hogy ugyan olyan fajtájúak legyenek, hiszen a lényeg a bennük termelődött kapszaicin. Az erős paprikákat csak védőkesztyűvel ajánlott kezelni, ugyanis a kapszaicin olajos formában van jelen bennük, így egy egyszerű kézmosással nem lehet eltávolítani azt a bőrről, ahol még jóval később is képes irritációt okozni.

A paprikák legerősebb részei általában a magvak, ezért ezeket mindenképpen add hozzá a keverékedhez. Minél erősebb paprikát használsz, annál hatékonyabb lesz a riasztószer. Először vágd fel a paprikákat kisebb darabokra, majd öntsd őket a vödörbe (ügyelj rá, hogy a magvak is belekerüljenek). Ez után aprítsd fel a fokhagymát is, és öntsd hozzá a paprikához.

Öntsd fel a vödröt vízzel úgy, hogy majdnem tele legyen, és hagyd, hogy legalább 12, de lehetőleg 24 órát ázzon, és alaposan átvehesse az erős aromakeveréket. Miután kész, szűrd át a permetezőbe és adj hozzá három evőkanál folyékony borsmentás kasztíliai szappant. Lényegében ennyi az egész – permetezéskor ne felejts el védőfelszerelést viselni, és különösen figyelj oda a szemeid védelmére! A növényeket szükség szerint permetezd a keverékkel. Mivel a természetes nedvesedés lemoshatja a szert a növények felületéről, ezért hogy esők után és párásabb időben ne felejtsd el újrapermetezni őket.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-11

Különleges csípős paprika fajták, amelyek termesztésével te lehetsz a környékbeli kiskertek királya

A csípős paprika fajták beszerzése, termesztése nem is olyan nehéz dolog. Különleges chili fajták, amelyekkel te lehetsz a környékbeli kiskertek királya!

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

2024-06-25

A paradicsom vírusos megbetegedései: a rettegett vírusos és fitoplazmás betegségek

A paradicsom vírusos megbetegedései nem véletlenül rettegettek. Az a baj, hogyha felüti fejét kertünkben, akkor nagyon gyorsan nagyon nagy mértékben elterjed.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ellés utáni betegségek

az anyaállat csontos és lágy szülőútjában észlelhetők. 1. Sérülések: a két medencecsont... Tovább

vályúpróba

egyszerű, gyak. fogás volt az állatok étvágyának, egészségi állapotának ellenőrzésére.... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Növényvédelem permetezés