Hasznos tanácsok az esővízgyűjtéshez - ezeket próbáld ki Te is

Használd a természet erejét - Az esővízgyűjtés művészete

Kelemen Gábor, ZH
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A víz egy mindenki számára nélkülözhetetlen eleme életünknek, legyen szó akár a növényekről, állatokról, valamint rólunk, emberekről. Természetesnek tekinthető, hogy csapadékkal bármely évszakban találkozhatunk, akár esővíz vagy hó formájában, az adott évszaknak megfelelően. Nekünk, kertészeknek nagyon fontos, hogy a megfelelő csapadék mindig rendelkezésre álljon növényünk számára, hiszen a megfelelő víz hiányában kertünk nem mutatja azt a gyönyörködtető látványt melyet elvárnánk. Víz hiányában a növényeink illetve gyepünk hamar száradásnak indul, és lehet, hogy mikor eljutnánk oda, hogy orvosoljuk azt már késő. Így folyamatosan kell biztosítanunk a megfelelő mennyiségű vizet növényünk és gyepünk számára.

Minden az esővízgyűjtésről

Habár hazánkban az évi csapadék mennyisége elegendő (500-800 mm) növényeink számára, az eloszlás már nem megfelelő. Gondoljunk csak bele, hogy egyre többször találkozhatunk nyáron hevesebb zivatarokkal, viharokkal, majd következhet egy aszályosabb időszak, mely alatt, lehet, hogy akár 2 hétig sem jut vízhez a növény. Ez azonban végzetes is lehet, mert miközben a szárazság tart (például augusztusban) a nap egyre nagyobb sugárzással perzselheti növényeinket.

Maga az esővízgyűjtés fogalma nem egy modern felfogás, egy, a mai fejlődő korban fejlesztett eljárás. Sokunk találkozhatott akár dédszülei, nagyszülei kertjében egy, a fal mellé kihelyezett hordóval, vagy műanyag tartállyal. Bizony azokat a hordókat nem csak ott felejtették felmenőink. Számukra talán még nagyobb kincs lehetett az ezekből a hordókból nyert víz újrahasznosítása, hiszen nekik még volt, hogy fizikai erővel kellett felhúzni a vizet a kút mélyéről. 

Napjainkban is egyre több ember gondol arra, hogy kertjében kialakítson esővíz gyűjtésére alkalmas elemeket. Ezzel a megoldással amellett, hogy jelentős mértékű pénzt spórolhatunk meg, a víz rendelkezésünkre áll akkor is, ha egy hosszabb ideig elhúzódó szárazsággal állunk szemben. Hiszen ezek, az esővíz gyűjtésére alkalmas tartályok  hosszabb ideig is képesek eltárolni számunkra a vizet és későbbi felhasználhatóságukat tekintve sem szűk a keret.

Esővíz gyűjtésére általában föld felszínén elhelyezkedő vagy földalatti esővíz gyűjtő tartályokat szoktak javasolni. Mind a kettő esetében elmondható, hogy egy hosszú távon időt álló befektetésről van szó. Ezekben a tartályokban, befogadóképességüktől függően, változó mennyiségű vizet tudunk tárolni.

A föld felszínén elhelyezett tartályok befogadóképessége viszonylag kisebb, mint a földalatti elemeké, de egyszerre több tartállyal is díszíthetjük kertünket. Egy tartály lehet 300 vagy akár 500 liter esővíz gyűjtésére is alkalmas. Hiszen ezek a kültéri tartályok messze túlmutatnak a rozsdás, kopott, régi hordókon, megjelenésüket tekintve, azt gondolhatjuk, hogy nem csak egy hasznos esővíz gyűjtőre ruháztunk be, de egy dekor elemre is a kertben.

A földfelszíni esővíz gyűjtők alján található egy csap, melyet megnyitva fel tudjuk könnyedén tölteni öntözőkannánk vagy egy slagot is csatlakoztathatunk rá, így kényelmesen meg tudjuk oldani növényeink öntözését. 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-03

Tegyünk közösen a fehérgólyák jövőjéért - A 15. hazai országos fehérgólya-felmérés

A 15. hazai fehérgólya-felmérés során a lakosság segítségét kéri a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). A fehérgólyák populációja fogyatkozik.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

juhok fejése

a juhokat a tápanyagokban gazdag, számos kedvelt tejipari termék (sajt, túró)... Tovább

baltacim (eszparzet, Onobrychis viciifolia Scop.)

a ->pillangósok családjához tartozó, évelő takarmánynövény. Erős karógyökere, üreges... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Környezetgazdálkodás Környezetvédelem