Nem baj, ha nincs kerted! Komposztálj Te is az erkélyeden!

hirdetes

Nincs kerted? Komposztálj az erkélyen!

SFV, NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A szilárd hulladékok jelentős hányada a konyhai maradékokból származik. Ha ezt a típusú hulladékot inkább komposztáljuk, azzal nem csak a hulladéklerakókba jutó szemét mennyiségét csökkentjük, de az üvegházhatást is – a konyhai hulladékok ugyanis potencionálisan üvegházhatást okozó gázok forrásai. És, hogy lehet-e komposztálni, ha lakásban élünk, akár a tizediken? A válasz igen és mutatjuk, hogy hogyan!

Komposztálj az erkélyen!

Komposztálás az erkélyen


A komposztálás elvei ugyanazok, legyen szó akár egy több hektáros földről, akár egy pár négyzetméter alapterületű erkélyről. A konyhai hulladékokat a komposzt zöld összetevőjének tekinthetjük, ezt pedig egy barna összetevővel érdemes rétegezni.
Az erkélyi komposzt zöld összetevője lehet például a zöldségek héja, a kidobott ételek, a tojáshéj és a kávézacc. Ha egy kinti kertben komposztálunk, akkor a barna réteget összegyűjthetjük tűlevelekből, aprított fából, levelekből. Ezekben az anyagokban azonban – valljuk be – nem bővelkedünk egy sokemeletes házban. Az erkélyen történő komposztálás esetében tehát a barna komponens állhat könnyebben elérhető anyagokból, például aprított papírból.


Ha a hőmérséklet fagypont alá kerül, akkor akárcsak a rendes komposztálás, az erkélyen történő is nagyobb odafigyelést igényel. Egy egy négyzetméter alapterületű komposztláda általában kellő mennyiségű hőt termel ahhoz, hogy a benne lévő komposzt ne fagyjon meg és aktívan tudjon működni a hidegebb időszakokban is. Egy átlagos erkélyi komposztláda azonban általában nem elég nagy ahhoz, hogy saját hőt termeljen, így érdemes néhány óvintézkedést tennünk a fagyás ellen, ha egész évben szeretnénk komposztálni. Ennek érdekében érdemes lehet ilyenkor a ládát áthelyezni a garázsba, vagy ha erre nincs lehetőség, akkor becsomagolni azt buborékfóliába. Az is nyújthat némi segítséget a fagyás megakadályozásában, ha a ládát egy déli fekvésű téglafalhoz, a szellőzőnyíláshoz, vagy a kéményhez közel helyezzük.

hirdetes


Komposztláda készítése az erkélyre


Az erkélyi komposztálós projekted megvalósítását kezdheted akár egy kész edény megvásárlásával, de akár Te magad is elkészítheted saját balkonra szánt komposztládádat. Ehhez egy régi műanyag szemetesre, vagy valamilyen más már nem használt, kicsit nagyobb edényre lesz szükséged.

  • Első lépésként az edény aljára és oldalára több apró lyukat kell csinálnod, mondjuk egy fúró segítségével. Az alsó lyukak a felesleges nedvesség elvezetését teszik lehetővé, míg az oldalán lévők a komposztálási folyamathoz szükséges oxigént biztosítják.
  • Ha ez megvan, akkor emeld meg a komposztládát úgy, hogy téglát, vagy fadarabokat pakolsz alá! Ha a komposztod állaga nyálkás, vagy rohadt tojás szaga van, az azt jelzi, hogy a komposztod túl nedves és több vízelvezető lyukra van szükség.
  • hirdetes
  • Hogy megakadályozd, hogy az erkélyedet összekoszolja a láda és tócsákat hagyjon maga után, érdemes csepegtető tálcát használnod a ládából kicsepegő nedvesség összegyűjtésére. Erre a célra újrahasznosíthatsz olyan dolgokat, mint egy régi műanyag tálcás szánkó, vagy egy serpenyő.

Ha kész a komposztládád, és használatra kész, akkor kezd meg a zöld és a barna részek rétegzését! Mindig, mikor több anyagot adsz a komposzthoz, gondoskodj róla, hogy szorosan rögzítsd a tartály fedelét és megvédd azt az esőtől, madaraktól, és más lényektől!


Időnként érdemes a komposztot megforgatni, így ugyanis növelheted az oxigénellátást és biztosíthatod az anyag egyenletesen történő komposztálását. 


Ha a komposztládában lévő hulladék besötétedett és morzsalékos textúrájúvá vált, szerves anyagok jelenléte nélkül, akkor a komposztálási folyamat befejeződött. Ha sikeres volt a komposztálás, akkor ez az anyag földes, kellemes illatú. Ilyenkor csak egyszerűen pakold össze a komposztot és tedd el későbbre, mikor virágot ültetnél át, vagy salátát nevelnél!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-26

Tavaszi tuja mosás: 5 fontos lépés a betegségek elkerüléséhez

Fedezze fel az 5 legfontosabb lépést a tuják tavaszi ápolásához: így óvhatja meg növényeit a kártevőktől és betegségektől! Így egész évben egészségesek maradnak.

2024-03-26

Ezzel a trükkel a levendulád jobban fog illatozni, mint valaha

Ha azt szeretnéd, hogy idén szebb és illatosabb legyen a levendulád, mint eddig bármikor, akkor ezt a tippet neked is érdemes követned, amit a kertészünk ajánl!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-25

Közösségi összefogással újul meg a Budai Arborétum

Az egykori Kertészeti Egyetem gyűjteményes kertjében megkezdődött a felújítási program, a MATE budai kampuszának otthont adó arborétum megtisztítása céljából.

2024-03-26

Ültessünk kálát tavasszal, és gyönyörködjünk benne őszig!

Március végén vagy áprilisban ültessük el a csodálatos kála virágot, amiben, ha megfelelően gondozunk egészen őszig gyönyörködhetünk, mutatjuk, mi a trükkje neki!

2024-03-19

Vetés áprilisban: ezt az 5 zöldséget elültetheted áprilisban

Ne maradj le a tavaszi frissességéről! Ismerj meg 5 könnyen termeszthető zöldséget, amelyeket áprilisban vethetsz kezdő kertészként is. Tippek, tanácsok vetéshez.

2024-03-26

Honnan tudhatom, ha elfagyott a gyümölcsfám?

A jelenlegi tavaszi időjárás sajnos még hajnalban és este tartogat fagyokat, így a gyümölcsfáink könnyen elfagyhatnak, érdemes tudni, hogyan lehet megállapítani!

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

laboratóriumi vizsgálat

feladata a takarmányozásban a takarmányok kém., mikrobiol. vizsgálata. A takarmányok kém.... Tovább

gulyás

régebben a tavasztól őszig legelőn tartott gulya őrzését, gondozását végzők elnevezése... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Kertészet Környezetvédelem