Ahogy a könyvet sem szabad megítélni a borítója alapján, úgy nem kell minden gyomnövényünket sem rossznak és haszontalannak kikiáltani. Vannak köztük olyanok, ami nagy szolgálatot tettek már nekünk a múltban azzal, hogy el lehetett őket fogyasztani. Ismerd meg Magyarország ehető gyomnövényeit te is 2 részes cikksorozatunkban!
Hazánk növényvilága az éghajlati és domborzati adottságoknak köszönhetően rendkívül. Ezt persze mi, akik itt élünk, kevésbé érzékeljük, hiszen nap mint nap látjuk ezeket és már megszoktuk a jelenlétüket. Ebből kifolyólag viszont kevésbé értékeljük ezeket a fantasztikus növényeket, sőt, van egy csomó, amit anélkül bélyegzünk haszontalannak, hogy tisztában lennénk valódi hasznuknak. Pedig volt idő, amikor az emberek jobban rá voltak szorulva a természetben előforduló ehető növények ismeretére, és használatára, mit gondolnánk. A háborúk idején, vagy szűkösebb időben sokan sokféle vadnövényt és ezekből készült ételt fogyasztottak, amik mára már leginkább a feledés homályába merültek. Napjainkban viszont ezeknek már csak töredékével találkozhatunk a boltok polcain. Ilyen például a bodza, a som, vagy a csipkebogyó. Most viszont megmutatjuk a többit is, lássuk a cikksorozat első részét, és az ehető gyomnövényeket!
Fehér és Vöröshere (Trifolium repens, Trifolium pratense)
A három részre tagolt, jellegzetes levelű növények felhasznála azonos. A leveleket virágzás előtt kell begyűjteni, és főzelékek, saláták alapanyagaként szolgálnak. A virágaikkal szinte bármilyen ételt díszíthetünk, mivel az a része is ehető. Ha kiszárítjuk és megőröljük a virágát és a termését, akkor fűszerként is használhatjuk. Liszthez keverve kenyérsütéshez is ideális, valmint rizs, vagy krumpli köretünk tetejére is szórhatjuk. Az enyhén vanília illatú szárított levélőrleménnyel még süteményeket is ízesíthetünk.
Gyermekláncfű (Taraxacum officinale)
Ezt a növényt mindenki jól ismeri: húsos gyöktörzsű, fehér tejnedvű szépség, amiből több koszorút fűztünk már, mint ahányszor megettük volna. Bolygatott termőhelyeken, gyomtársulásokban a leggyakoribb, és a növény minden része nyersen is fogyasztható! Virágzás előtt gyökerét ha megfőzzük, akkor salátáink alkotóelem lehet, míg fiatal levelei (amíg meg nem keserednek) nyersen is használhatók erre a célra. Gondoltad volna, hogy virágszirmaival ecetet ízesítenek? Ha a magjait elvetjük, akkor pedig rövid idő alatt zsenge levelekhez is juthatunk.