Tudj meg mindent a csonthéjasok metszéséről

A rekord gyümölcsökért – Szakértői tanácsok a csonthéjasok metszéséhez

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Hamarosan itt a tavasz, nagyon fontos, hogy időben felkészüljünk a különböző kerti teendőkre. Szakértőnket most arra kértem meg, hogy mondjon el mindent, amire szerinte szükség lehet a csonthéjasok metszésénél, szerencsére örömmel mesélt! 

Minden a csonthéjasok metszéséről

Dolgok, amiket érdemes tudni a csonthéjasok metszése előtt – A gyümölcs termőrészei

Nagyon fontos tisztában lennünk azzal, hogy milyen termőrészekkel rendelkeznek a csonthéjasok, ők ugyanis sok mindenben különböznek héjas társaiktól. A csonthéjas fajon mindegyikének van különálló virág-, és hajtásrügye (de olyan is akad, amelynek egy rügyalapon virág-, és hajtásrügy található – szilva, mandula, kajszi), viszont vegyes rügyekkel nem rendelkeznek.

A vesszők oldalán helyezkednek el a csonthéjasok virágrügyei, a bokrétás termőnyárs pedig egy néhány centiméteres rücskös vessző, aminek a csúcsán megtalálhatjuk a hajtásrügyet, alatta pedig virágrügyek vannak. Érdemes megjegyezni, hogy a termés a virágrügyekből lesz, a hajtás a hajtásrügyekből.

Termőnyársaknak a rövid, 5-20 centiméter közötti vesszőket nevezzük, melyeknek oldalán virág-, és hajtásrügyek vagy rügycsoportok helyezkednek el. Itt jegyzem meg, hogy a nyársak oldalán a rügyek nagyon különböző variációkban lelhetők fel. A teljes értékű termővessző általában 40-60 centiméter hosszú, és 7-9 milliméter vastag, zömében hármas rügycsoporttal berakódott.

Nagy a különbség, a nem teljes értékű vessző méreteiben ettől jelentősen eltér, illetve nem hármas rügycsoportokkal van berakódva. Léteznek olyan cseresznye-, illetve meggyfajták, melyek hosszú termővesszőkön is teremnek, ezek azonban hamar felkopaszodnak, éppen ezért sokkal rendszeresebben kell őket metszeni, mint a bokrétás nyárson termőket. 

További dolgok, amiket tudni kell a csonthéjasok metszése előtt - Hol lesz majd a gyümölcs

A termőrügynek két változata van, a virágrügy és a vegyesrügy. A virágrügy duzzadtabb, kerekded, gömbölyű, általában nem a vesszőhöz simul, viszont mindig a vessző oldalán található, egyesével, csoportosan, vagy hajtásrügyekkel közös alapon.

A vesszők alján találhatók a virágrügyek a cseresznye, és a piros ribiszke esetében, az őszibaracknál viszont a vesszők oldalán. A virágrügyek hajtást nem képeznek, csak termést hoznak. Azok a vesszők, melyek oldalán csak virágrügyek vannak, felkopaszodnak, idővel pedig el is száradnak, és a vessző csúcsán található hajtásrügyből képeznek újabb hajtást. 

A vegyes rügy, amiről még beszélnünk kell. Ezek a rügyek hasonlítanak a virágrügyekhez, ezek is duzzadtabbak, mint a hajtásrügyek. A soványabb vegyes rügyekből nem szokott termés képződni, ezeket nevezzük átmeneti rügyeknek. A rövid vesszők csúcsán helyezkednek el ezek a vegyes rügyek, de akadnak kivételek is, ugyanis a vesszők oldalán vannak a vegyes rügyek a málna, a szeder, a birs, a feketebodza, a feketeribiszke, illetve a naspolya esetében is.

A vegyes rügyekben nincs külön virág-, és hajtásrügy, hanem a hajtáskezdemény csúcsán virág vagy virágzat képződik, az oldalán pedig újabb hajtás, ami általában termőrésszé alakul.

Azért fontos tudnunk, hogy melyik a vegyes rügyes vessző, mert ha durván visszametsszük ezeket, akkor nem lesz termésünk legalább egy évig, de az is lehet, több ideig. Most, hogy tisztáztuk, mi micsoda a csonthájasok esetében, megragadhatjuk a metszőollót, a következő oldalon lépésről lépésre mondok el mindent a metszéssel kapcsolatban! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

értékelés

a vállalati tevékenység elemzése. Ált. a számviteli adatok, leginkább az éves... Tovább

beléndek (Hyoscyamus niger L.)

a —>burgonyafélék családjába tartozó, egy- v. kétéves, piszkossárga virágú gyom.... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Kertészet Növénytermesztés Növényvédelem