A nagy csalán régóta ismert gyógynövény, már az ókori rómaiak is használták gyógyászati célokra és főzelék készítésére. Nem mellesleg a növények védelmében is nagy szerepe van. Ki látott már olyan csalánt, ami tetves vagy éppen gombás lenne? Szerintem senki. Éppen ezért elkezdtünk kísérletezni azzal, hogy csalánlevéllel permeteztük a növényeket, a hatás nem maradt el valóban! Most elmondjuk nektek is, miért érdemes csalánlevéllel permetezni.

A csalán
Hazánk egész területén előfordul. Évelő, lágyszárú, kétlaki növény. A csalán vadon élő populációit gyűjtik. A leveleket és a hajtást tavasztól őszig lehet gyűjteni. Gyűjtéskor a növényt sarlóval vagy kaszával levágják, a leveleket alulról fölfelé lefosztják, ehhez a művelethez kesztyűt vagy drótspirált használnak. A leveleket és a hajtást tiszta, szellős, árnyékos helyen vékony rétegbe kiterítve, gyakran megforgatva szárítják. A jó minőségű szárítmány sötétzöld színű, és az ujjak között morzsolva porrá válik.
A csalánlevél
Levelének és hajtásának enyhén antibakteriális hatása van. A csalánlevélben hisztaminszerű anyagok, növényi savak és ásványi sók találhatók. Felhasználható vizelethajtó, "vértisztító" teák alkotóelemeként, továbbá reuma és köszvény kezelésére is. A csalánlevélből klorofillt állítanak elő. Vizelethajtó hatású, serkenti az anyagcserét.
A csalánlevél frissen és szárítva is nagyon jó hatásfokú. Teának a zsenge felső leveleket szedjük. Hatása: vértisztító, vérképző, vízhajtó, regeneráló. Fejfájás, szédülés, vashiányos betegségek, vércukor csökkentésére, ekcéma, reumatikus panaszok kezelésére, megelőzésére használjuk.

A csalán tea
A tea elkészítése: Csészénként 1 púpozott evőkanál csalánt leforrázunk, fél perc múlva leszűrjük. Naponta 1-4 csészényit fogyasztunk el belőle. Ajánlat: Reggeli előtt fél órával 1 csészényit, napközben 2 pohárnyit, este 1 pohárnyit kortyonként elfogyasztani - 4 héten keresztül. Cukor hozzáadása nélkül fogyasszuk, de a kamilla, vagy mentateával, kevés mézzel ízesíthetjük. Idült betegségek esetén, fokozzuk a napi adagot akár 2,5 literre, és a kúrát 1-2 hét múlva ismételjük meg. Tavasszal és ősszel 1-2-3 hetes kúrát mindenkinek ajánlok.
A hasznos csalán
Ez a sokszor igen kellemetlen növény hasznunkra lehet a kártevők és a gombák elleni védekezésben is. Ha a csalánlevet a növényekre permetezzük, akkor azok bőrszövete megvastagodik, a gombabetegségek nehezebben telepednek meg rajtuk, és a kártevők is nehezebb tudják átszúrni a levelet. Azaz a csalánlé elsősorban megelőzésre szolgál, mivel a növényeknek idő kell a bőrszövetük megvastagodásához. A kártevők és kórokozók ellen közvetlenül nem túl hatásos. Erősen fertőzött növények esetében először használjunk kémiai növényvédőszereket. Kiegészítésül, hatásfokozó szerként azonban a csalánlé minden esetben alkalmazható.
A csalánpermet
Készítése: Gyűjtsünk össze egy kiló csalánhajtást és tegyük egy 4-5 literes edénybe. A nyári napon az erjedés hamarosan beindul, amelyet igen erős, kellemetlen szag jelez. Tíz nap múlva az oldatot szűrjük át és hígítsuk fel ötszörös mennyiségű vízzel. Ezt használjuk később a permetezésre.