A botritisz vagy szürkerothadás, szürkepenész kezelése, megelőzése

A botritisz, azaz a szürkerothadás

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Ismerjük fel időben a bajt, mostani cikkünkben egy olyan növénybetegségről fogunk beszélni, ami szinte minden kertben megjelenik. Nézzük, mit tehetünk a botritisz, vagyis a szürkerothadás ellen!

Előzzük meg a szürkepenész kialakulását - Minden a botritisz kezeléséről

A szürkerothadás vagy szürkepenész néven is ismert botritisz (latin nevén Botrytis cinerea) egy kártékony gombafajta, ami a növények bármelyik részét megtámadhatja. Ez a cserepes növények egyik leggyakoribb fertőzése. A botritisz könnyedén megfertőzheti azokat a növényeket, amelyek megsérültek vagy elhalóban vannak.

A fertőzést követően gyors terjedésbe kezd, és komoly károkat okozhat a növények még egészséges részeiben is. A szürkepenész leggyakoribb okozója a nedvesség. Minél nedvesebb egy növény, annál valószínűbb, hogy a gomba megtámadja és megfertőzi. A fertőzés másik előfeltétele valamilyen sebesülés, ezért bánj velük óvatosan!

Miről ismerhető fel a botritisz, vagyis a szürkerothadás?

A szürkerothadás tünetei többek között a növény fajtájától és a környezeti körülményektől is függenek. Általában vizesnek tűnő foltok jelennek meg a növények levelein, ami a fertőzés első árulkodó jele. Ezek a foltok eleinte fehéreknek tűnhetnek. A foltok ez után szürke vagy fehér színből barnává alakulnak át és a levél egyre nagyobb részét árasztják el, ami ennek hatására hervadni kezd. A barna elszíneződés miatt sokan szürkepenész helyett barnapenésznek nézhetik a fertőzést.

Nagyon párás körülmények között a leveleket szürke hálószerű réteg is megjelenhet. A hálók szerkezete tartalmazza a gomba spóráit, amelyek bármilyen külső behatásra aktiválódhatnak és a levegőbe juthatnak. A leveleken kívül a virágszirmok, a bimbók és a szárak is elfertőződhetnek. Idővel a növény összes fertőzött részét belepi a szürke, bolyhos penész, amitől úgy tűnhet, mintha szürke virágok jelentek volna meg rajta.

A botritisz, vagyis a szürkerothadás kezelése

A szürkerothadás nem gyógyítható, de ha időben észreveszik, akkor megakadályozható hogy tovább terjedjen és más egészséges növényeket is megtámadjon. Első lépésként távolítsd el a fertőzött példányt a többi növény közül és semmisítsd meg. Tisztítsd meg a növényeid közötti részt (különös tekintettel arra, ahol eddig a fertőzött példány volt), hogy a betegség ne terjedhessen tovább. Érdemes gombás fertőzések elleni védelmet nyújtó szerekkel kezelni a közeli növényeket a biztonság kedvéért.

A botritisz, vagyis a szürkerothadás megelőzése

Bánj óvatosan növényeiddel, amikor átülteted vagy metszed őket. A szürkepenész első sorban a sérült növényeket támadja meg, szóval igyekezz ne kárt tenni bennük. Ügyelj továbbá arra is, hogy növényeid felülete száraz maradjon. Ne öntözd őket úgy, hogy leveleikre is víz csepegjen, és ne öntözz naplementekor vagy az után – az éjszakai hűvösebb hőmérséklet ideális a gombák számára. Két öntözés között várd meg, hogy növényeid vizes részei (például a szár) megszáradjanak.

Ültetéskor légy előrelátó, és hagyj elegendő helyet a példányok között, hogy biztosítsd számukra a kellő szellőzést. Figyelj oda a növények közötti talaj tisztán tartására – távolítsd el a lehullott leveleket, terméseket, egyéb növénydarabokat és minden szemetet, amit esetleg a szél befúj közéjük.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-06-25

A paradicsom vírusos megbetegedései: a rettegett vírusos és fitoplazmás betegségek

A paradicsom vírusos megbetegedései nem véletlenül rettegettek. Az a baj, hogyha felüti fejét kertünkben, akkor nagyon gyorsan nagyon nagy mértékben elterjed.

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bélelzáródás

elsősorban mechanikai okok (eltömődés, összenyomatás, lefűződés, a —>sérv... Tovább

halak betegségei

lehetnek fertőző eredetűek, amelyeket vírusok, baktériumok, algák és gombák okoznak, ide... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Növényvédelem permetezés