Az augusztusi zöldség ültetés sztárja a mángold

Az augusztusi zöldség ültetés sztárja a mángold

A mángold egy könnyedén termeszthető, vitaminokkal teli, kifejezetten mutatós zöldség, amelyet virágágyásokban vagy nagyobb növénytartókban (illetve emelt ágyásokban) is tarthatsz. Egy adag zöldség ültetés során több hónapig tartó termésre számíthatsz. A fiatal leveleket nyersen érdemes fogyasztani, míg a nagyobbakat különféle receptekben is felhasználhatod. A mángold szárai is ehetők!

Próbáld ki a ragyogó „Bright Lights”, a vasoksabb „Bright Yellow” vagy a skarlátvörös „Fantasy” fajtákat.

Íme az ültetés menete:

  1. Húzz sekély sávokat jó vízelvezetésű talajba, egymástól 40 cm-re, egy napos helyen.
  2. Ültesd a magokat 1,5 cm mélyre, majd takard le őket talajjal.
  3. Öntözd meg az elültetett magokat.
  4. Miután kihajtottak, ritkítsd meg őket 30 cm-es távolságban, vagy egymástól 5 cm-re, ha kisebb fajtát ültettél. Miután jobban megerősödnek, terítsd köréjük talajtakarót, ami segít majd megtartani a nedvességet az öntözések után.

A mángold jól érzi magát gyökérzöldségek, például tarlórépa és pasztinák közelében. Ez a zöldség közepes hőmérsékletekben érzi jól magát, és a nagy melegben lassabban nő. A mángoldot általában 10-12 héttel az ültetése után lehet szüretelni. Októberben takard le palántáidat valamilyen burával vagy szigeteld őket szalmával.

Sajnos a mángoldot is megtámadhatják különféle betegségek.

A peronoszpóra párás időben alakulhat ki, és különösen a sűrűn növekedő palántákat veszélyezteti – ezért olyan fontos kellően megritkítani őket, miután fejlődni kezdenek. A peronoszpóra hatására a mángold palántái összeroskadnak.

A szürkepenész hatására szőrös kinövés jelenik meg a fertőzött növényen. Ez a betegség szintén nyirkos körülményekben alakul ki. Fontos a palánták ritkítása, ha pedig a betegség már megjelent, akkor a sérült részek mielőbbi eltávolítása.

A cékla aknázólegyek lárvái szintén kárt tehetnek a mángold leveleiben. Ezt a problémát megelőzni érdemes – valamilyen hálós védelem használata javasolt.

Augusztusban a zöldség ültetés ideális a retek számára

A reteknek több száz fajtája ismert világszerte, és a kezdő kertészek köreiben is nagyon népszerűek, mert meglehetősen egyszerű termeszteni őket. Az augusztusi zöldség ültetés során is bátran próbálkozhatunk a retek vetésével.


Mind a nyári („Marabelle”), mind pedig a téli („Black Spanish”) fajták gyorsan nőnek és kellemesen borsos ízű gyökereket teremnek. De választhatod még a hosszúkás „French Breakfast” fajtát is, ha pedig növénytartót használsz, akkor a „Sparkler” fajtával érdemes próbálkoznod.

Ha eddig még nem próbálkoztál vele, akkor akár augusztusban is ültethetsz belőle:

  1. Akárcsak sok más augusztusban ültetett zöldséget, a retkeket is ültetheted szakaszokban, hogy a későbbiekben mindig a legérettebb állapotukban szüretelhess belőlük.
  2. Ha téli retket ültetsz, akkor húzz nekik sávokat egymástól 15 cm távolságban, és ültesd a magokat 1 cm mélyre. A nyári retkek szintén 1 cm mélyre kerüljenek, de elég csak 2,5 cm távol ültetni őket egymástól.
  3. Ne felejtsd el nyirkosan tartani a talajt.
  4. A retkeket általában 4 héttel az ültetésük után lehet szüretelni, mert még zsenge korukban a legfinomabbak.

A már emlegetett bolhabogár a retket is előszeretettel támadja meg. Védekezz ellene úgy, ahogy a borsmustár kapcsán olvashattad: nyirkos talajjal és nitrogénnel gazdag műtrágyával. A peronoszpóra szintén problémát okozhat: a retek levelei besárgulnak és fehér foltok jelennek meg rajtuk. Szabadulj meg minél előbb a beteg palántáktól.

Az augusztusi zöldség ültetés során kiváló választás a bébirépa

Ha még időben belevágsz a zöldség ültetés feladataina, akkor akár bébirépákat is ültethetsz augusztusban. Ezek a ropogós zöldségek számtalan recepthez tökéletesek, és persze nyersen is fogyaszthatók.
Érdemes olyan fajtát ültetni, ami jól tűri a hideget, és akár át is telelhet. Ilyen például az „Extremo” és az „Eskimo”.

Szóval hogyan ültess bébirépát? Egyszerű:

  1. Távolítsd el a nagyobb köveket az ágyásból, majd forgass bele egy réteg csontlisztet vagy más, lassú hatású trágyát, mielőtt egy gereblyével elsimítanád a terepet.
  2. Szúrj húzz 4-5 cm mély sávokat a talajba, öntözd meg ezeket alaposan, majd szórd beléjük a magokat nagyjából 0,5 cm-re egymástól. Később szükség szerint megritkíthatod őket.
  3. Takard le a betemetett magokat rovarhálóval, és ügyelj az ágyások rendszeres gyomlálására illetve öntözésére.