Átoltás február végétől egészen március végéig!

hirdetes

Átoltás február végétől egészen március végéig!

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Itt az átoltás ideje – Szakértőnk elmondja, hogy csináld sikeresen!

Milyen fákat lehet oltani?

A fiatal, erős, legfeljebb 5 éves fák a legideálisabbak az átoltásra. Az alma- és körtefák öregebb korukban is átolthatók, de a folyamat ezek esetén már sokkal több odafigyelést igényel, a 10 év feletti fáknál pedig magasabban kell végezni az átoltást. A fiatal fáknál legalább 30-60 centi hosszú ág kell legyen a törzs és az oltás pontja között.

Ellenkező esetben az alany előnyös elágazása elveszik majd, miközben a törzs az oltás pontján túlra terjeszkedik. 5 éves korig a fákat csak egy helyen javasolt oltani. Az öregebb fákat két helyen is lehet – felső és alsó felükön – de évente csak egyik részükön. A másik részüket érdemes a következő évre hagyni.

Az oltványok begyűjtése és tárolása

Az oltványokat mindig az előző szezon növekményeiből kell kiválasztani, mialatt még nyugalmi állapotban vannak (mielőtt megjelennének az idei év hajtásai tavasszal). Ha azonban az oltványokat túl sokáig hagyod a fákon, akkor fennáll annak a veszélye, hogy a rügyek nőni kezdenek, vagy a tél során megsérülnek.

hirdetes

Az oltványokat mindig biztos, nyirkos (de nem nedves) helyen kell tartani és mindegyiket érdemes külön megjelölni is. Nyirkos fűrészpor vagy moha ideális számukra, de némi műanyagba is betekerheted őket. Kerüljenek hűvös helyre, ahol egészen tavaszig nyugalmi állapotban maradhatnak.

hirdetes

Mikor oltsunk?

A legideálisabb időszak az oltásra a tavasz, amikortól az alanyok rügyei nyílni kezdenek egészen a virágzásig. Ez általában áprilisra vagy kora májusra tehető.

Mik kellenek az oltáshoz?

Oltókés, szemzőkés, egy kisfogú fűrész (nyerges lapozáshoz), kötözőanyag, például oltószalag, öntapadó szalag, vagy gumiszalag, vizes bázisú favédő anyag, egy könnyű kalapács áthidaláshoz, véső és kalapács nyerges lapozáshoz, vagy egy vastagabb kés, esetleg balta is használható, védőbevonatok.

Minden oltás után azonnal védőbevonatot kell felvinni az oltott részre. Az egyszerű szigetelőszalag kifejezetten hatékony, mert nem csak összetartja az oltott részeket, hanem meg is védi az oltási pontot. Legyen rugalmas és megfelelően tapadó, de ne nyújtsd túl vékonyra, különben az időjárás behatásai miatt elszakadhat majd. A jobb szalagok egész nyáron bírják, utána pedig már nem is lesz szükség rájuk.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-03-25

Közösségi összefogással újul meg a Budai Arborétum

Az egykori Kertészeti Egyetem gyűjteményes kertjében megkezdődött a felújítási program, a MATE budai kampuszának otthont adó arborétum megtisztítása céljából.

2024-03-26

Honnan tudhatom, ha elfagyott a gyümölcsfám?

A jelenlegi tavaszi időjárás sajnos még hajnalban és este tartogat fagyokat, így a gyümölcsfáink könnyen elfagyhatnak, érdemes tudni, hogyan lehet megállapítani!

2024-03-26

Tavaszi tuja mosás: 5 fontos lépés a betegségek elkerüléséhez

Fedezze fel az 5 legfontosabb lépést a tuják tavaszi ápolásához: így óvhatja meg növényeit a kártevőktől és betegségektől! Így egész évben egészségesek maradnak.

2023-12-31

Wasabi: Tudtad, hogy a világ egyik legnehezebben termeszthető fűszernövénye?

A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető fűszernövénye, a wasabi, különleges ízével és egyedi jelenlétével hódítja meg a gasztronómia szerelmeseit.

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

2023-12-31

Mit kell tenni, ha a szelídgesztenyét megtámadja a gubacsdarázs?

A gubacsdarazsak könnyen kárt tehetnek a szelídgesztenye levelekben, de szerencsére van néhány bevált módszer, amelyekkel visszaállíthatod a szelídgesztenyéd egészségét.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Gyomirtó Betanal Expert

Folyékony gyomirtó permetezőszer cukorrépa és vöröshagyma kelés utáni... Tovább

szublimáció

Egyes szilárd anyagoknak a folyékony halmazállapot kihagyásával végbemenő légneművé... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény gyümölcs Házi kert Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés