Kellemetlen, de védett lakótárs – Így védekezz a menyét ellen!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Rengeteg kárt okozhatnak a ház körül, védekezni viszont nagyon nehéz ellenük, mivel védettek. Mostani cikkemben mindent elmondok nektek a menyétről, de az is kiderül, milyen módszerek válhatnak be ellene, érdemes tehát velem tartani! 

Sajnos rengeteg rágcsálóval, kártevővel kell megküzdenünk életünk során, sokuk rengeteg bosszúságot, valamint veszteséget okoz. Korábbi cikkeinkben már foglalkoztunk az egerek elleni védelemmel, a patkányok károkozásával és az ellenük való védekezéssel, illetve a nyestek elleni védekezéssel, mostani cikkünkben viszont a menyéttel fogunk foglalkozni, nézzük, kell-e tennünk ellenük valamit, és ha igen, akkor mit!

Miről ismerhető fel a menyét? 

A menyét átlagos testhossza 15-25 centiméter, farkának hossza pedig 4-7 centiméter. A hím példányok jellemzően nagyobbak, testtömegük körülbelül 240-250 gramm, míg a nőstények maximum a 110 grammot érik el. A menyét egyébként nagyon hasonlít rokonára, a hermelinre, viszont kisebb nála, és nincs fekete farokvége, ráadásul a teste hullámosan ívelt, éles határvonal húzódik fehér hasa és vörhenyesbarna felső része között.

Életmódjuk is különbözik, mivel a menyét a hermelintől eltérően csak az északi területeken, valamint a magas hegységekben ölt fehér bundát a tél folyamán. A menyét hasán olykor láthatunk barna foltokat vagy sötét jegyeket a szájzugban. Érdekesség, hogy méretét tekintve nem sokkal hosszabb a hím a nősténynél, azonban jóval nehezebb. 

A menyét életmódja

A menyét roppant mód kíváncsi, ráadásul még bátor is. Jórészt az éj leple alatt vadászik, magányosan. Elsősorban pockokat, egérféléket, patkányokat, madarakat, tojásokat, vakondokat ejt zsákmányul, olykor viszont még üregi nyúllal is táplálkozik. Sokan szoktak örülni a menyét megjelenésének, mivel úgy tartják, hogy ahol menyét van, ott biztosan nincs sem egér, sem patkány. Életmódja, viselkedése hasonlít a hermelinre, de inkább a pocokvadászat a specialitása: a menyét elég karcsú ahhoz, hogy a járataiban is tudja követni a mezei pockokat, nincs menekvés előle.

Az állat nem tud tömött bundát növeszteni, ami védené a hidegtől, mivel bundával nem férne be a pocoklyukba. Emiatt viszont sok hőt veszítenek, a nagy energiaveszteség kiegyenlítéséhez pedig szinte mindig vadászni kell. Ha lehetősége van, a menyét még többet is vadászik a kelleténél, a fölösleges táplálékot földalatti gyűjtőkamrában tárolja. Vadon 1-2 évig, míg fogságban akár 10 évig él, ellenségei a ragadozó madarak, a baglyok, a róka, illetve a sokat emlegetett hermelin. 

Védekezés menyét ellen

A menyét csak nagyon ritkán kerül az ember szeme elé, éjszaka viszont sokszor hallhatjuk a vadászását. Sajnos zsákmányai közé tartozik a tyúktojás, valamint a kiscsibe is, ráadásul mivel rágcsáló, előszeretettel tesz kárt a bútorokban, a gerendákban, de még a vezetékekben is. Korábban csapdákat készítettek ellene, ez viszont manapság már tilos, ugyanis bántalmazása, elpusztítása büntetést von maga után, védettsége miatt, természetvédelmi értéke 25 000 forint.

Védekezhetünk ellene ultrahangos riasztóval, ez többé-kevésbé beválik, a legjobb viszont a megelőzés: alakítsunk ki olyan tyúkketreceket, ahova nem képes behatolni, és tároljunk kevés dolgot a pincében, vagy a padláson, az élelmiszereket pedig semmiképp ne tegyük olyan helyre, ahova beférhet az állat. 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-05-16

Uborka tápoldatozás a nagymama titkos receptjével

Így tápoldatozzunk uborkát sikeresen, a nagymamám titkos uborka tápoldat receptjével. Ez a trükk garantáltan be fog válni neked is és gyönyörű uborkáid lesznek!

2024-05-16

Itt a spárgaszezon: Ezek a LEGFINOMABB spárgás ételek

Annyira vártuk és végre eljött: itt a spárgaszezon és vele együtt érkeznek az isteni spárgás ételek is, nekünk ezek a kedvenceink, készíts te is spárgás ételt!

2024-05-07

Sárgarépa termesztés lépésről lépésre - a tökéletes csírázástól a bőséges betakarításig

Elhoztam nektek egy átfogó sárgarépa termesztés útmutatót, ami nagy segítség lehet lépésről-lépésre elmagyarázva ennek az isteni zöldségnek a termesztéséhez!

2024-05-15

Ez az 5 legfinomabb paradicsom – még elültetheted a hónapban

Szeretnél a nyáron zamatos paradicsomokat szüretelni? Ezek a legfinomabb paradicsomfajták, amikért az olaszok is oda meg vissza vannak. Így ültesd el őket!

2024-05-16

5 különleges májusi virág, aminek illatától még a szomszéd is megrészegül

Fedezzük fel együtt a legkülönlegesebb és legjobb illatú májusi virágokat, melyeknek illata valóban részegítő tud lenni, hiszen annyira kellemesek és finomak!

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-05-07

Ezeket a hibákat követik el a legtöbben az uborka termesztésénél

Ezeket az uborkatermesztési hibákat a legtöbben elkövetik, ezért összegyűjtöttük nektek, hogy ti már ne kövessétek el, nézzük, miket rontanak el nagyon sokan!

További cikkek ebben a témában
Állatok Érdekességek Házi kert kert

Tovább a Lexikonhoz

szalmagyűjtő kocsi

az ->arató-cséplő gép által elszórt szalma és törek — aratással egyidejű —... Tovább

fertőzési lánc

a kórokozó átvitele egyik gazdaszervezetről a másikra. Az állattartásban a fertőzési lánc... Tovább

Tovább a lexikonra